Akvaryum Balığı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akvaryum Balığı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir akvaryum kurmak istiyor ama akvaryum balığı alırken dikkat edilmesi gerekenleri bilmiyor ve merak ediyorsanız doğru yerdesiniz! Akvaryum balığı alırken dikkat etmeniz gereken detaylar blog yazımızda!

Akvaryumlar, izlerken dalıp gittiğimiz ve baktıkça adeta içimizi huzurla dolduran farklı bir dünyadır. Üstelik ister evimizde, ister işyerimizde ufak bir alan ayırarak oluşturabileceğimiz dünyalardır. Akvaryum kurmak, oldukça sabır isteyen ama her emeğinize değen bir uğraştır. Akvaryumu güzel kılan ise akvaryum balığıdır.

Peki, akvaryum balıkları ve özellikleri nelerdir? Akvaryum balıklarının bakımları nasıl olur? Bütün bu soruların cevaplarını, detaylarıyla birlikte sizler için derledik.

Akvaryum Balığı Çeşitleri Nelerdir?

Bulundukları ortama huzur veren akvaryumlar, güzel görüntüleriyle birçok kişinin ilgi alanı haline gelmiştir. Akvaryumda bakabileceğiniz birçok akvaryum balığı türleri bulunur. Akvaryum balıkları çeşit çeşit olabilir fakat hepsinin yaşam tarzı farklıdır. Bazı balıklar etçil, bazıları otçul, bazıları ise hem etçil hem otçuldur. Birçok balık türü de tek başına yaşamak ister. Eğer karma bir akvaryum oluşturmak istiyorsanız, öncelikle buna dikkat etmeniz gerekir. Akvaryum balıkları türleri nelerdir peki?

En bilindik akvaryum balığı Japon balıklarıdır. Lepistes balığı, beta balığı, kılıçkuyruk balığı, plati balığı, melek balığı, çöpçü balığı, neon tetra balığı, sarı prenses balığı, siyah moli balığı, tetrazon, diskus, kristal köpek balığı, amano karidesi, makrakanta balıkları akvaryumda bakılabilecek bazı balık türleridir. Bazı akvaryum balığı isimleri çeşitlilik gösterir, balıklar birkaç farklı isimle anılabilir. Akvaryum balıkları hakkında bilgi vermek gerekirse şunları sıralayabiliriz:

Japon balıkları, hem etçil hem otçul balık türlerindendir. 20 cm’e kadar büyüyebilmektedirler. Japon balıkları barışçıl olduğundan karma bir akvaryum için uygundur.

Lepistes balıkları, kolay üremeleriyle ünlü olduğundan en tercih edilen akvaryum balığı çeşitleri arasındadır. Lepistes balıkları da barışçıldır.

Beta balıkları, kavgacı siyam balığı olarak da bilinmektedir. Kendi türüyle anlaşamadığından, tek bakılması tavsiye edilir. Beta balıkları, renkli akvaryum balığıdır. Etçil olan beta balıklarının bakımı da oldukça kolaydır. Beta balıkları küçük akvaryum balığıdır.

Kristal köpek balıkları, bir diğer adı gümüş köpek balığıdır. Hem etçil hem otçul balık türleri arasındadır.

Plati balığı, akvaryum kurmaya yeni başlayanların gözdesidir çünkü bakımı oldukça kolaydır. En güzel akvaryum balığı türlerinden biridir. Karma akvaryum oluşturmak için idealdir.

Siyah moli balığı, kendi türleriyle yaşamayı seven bir balık türüdür. Bu yüzden kendi türleriyle 5-6 balık olarak bakılması tavsiye edilir.

Makrakanta, palyaço balığı veya kaplan bota olarak da bilinir. Hem etçil hem otçul balık türlerindendir. Agresif hareketleriyle dikkat çekerler.

Neon tetra balığı doğru bakım ve beslenme yapıldığı takdirde en dayanıklı akvaryum balığıdır. Parlak ve renkli görünümleri vardır.

Kılıçkuyruk balığı, barışçıl balık türlerindendir. Genellikle kırmızı veya yeşil renkte olurlar.

Çöpçü balığı, akvaryum camlarına yapışarak temizlik yaparlar. Çöpçü balığı düşünüldüğü gibi akvaryumu temizlemez. Sadece akvaryumda dibe çökmüş yemleri yiyerek, su dengesini korurlar.

Akvaryum Balıkları Bakımı Nasıl Yapılır?

Bir akvaryum oluşturmak oldukça sabır isteyen bir iştir. Gerekli tüm ekipmanların toplanması, bakılacak balık türlerine karar vermek oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Akvaryumu oluşturduğunuzda ise, tüm emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alırsınız. Akvaryum balıkları bakımı da akvaryum bakımı kadar önemlidir. Öncelikle, her balığın her akvaryumda beslenemeyeceğini bilmelisiniz. Tuzlu suda yaşayan deniz akvaryum balığı için deniz akvaryumu oluşturmanız gerekir. Süngerler, mercanlar ve diğer omurgasız deniz canlıları için ayrı ayrı uygun bir akvaryum ortamı hazırlamalısınız. Balıklar oldukça hassas canlılardır ve bu yüzden çok çabuk ölebilirler. Ömürlerini uzun tutmak için bakımlarının oldukça özenli yapılması gerekir.

Akvaryum balığı bakımı için ilk yapılacak şey doğru akvaryumu edinerek, gerekli olan ekipmanları almaktır. Akvaryumda kumlar, bakteriler, bitkiler, süngerler daha balıklar konulmadan hazır olmalıdır. Besleyeceğiniz balık türlerini iyi araştırarak ona göre tuz eklemelisiniz. Az önce de bahsettiğimiz gibi, karma bir akvaryum istiyorsanız barışçıl balık türlerini seçmeli, küçük bir akvaryum düşünüyorsanız ise ona uygun balık türlerini tercih etmelisiniz. Peki balıklar nasıl beslenmeli?

Balıkları beslemek özen isteyen bir iştir. Balık yemlerini tek bir yere dökmek yerine, homojen olarak düzgün bir şekilde akvaryuma dağıtmalısınız. Balık türlerinin birçoğuna gün içerisinde iki defa yem vermek gerekir. Yalnız her balık türü bunun için uygun değildir. Seçtiğiniz akvaryum balığının nasıl besleneceğini iyi araştırıp öğrenmelisiniz. Eğer akvaryumda yenmeyen yemler varsa, onları bir an önce akvaryumdan almalısınız. Aksi takdirde suyun dengesi bozulacak ve balıklar için sağlıksız bir ortam oluşturacaktır. Akvaryum balıkları güneşi sevmezler, bu yüzden direkt olarak güneş ışığı olmayan yerlere akvaryumunuzu konumlandırmanız gerekmektedir.

Akvaryum Balığı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akvaryum balığı satın al işlemine geçmeden önce dikkat edilmesi gereken pek çok husus vardır. Akvaryum balığı alırken, alacağınız yerdeki akvaryumların sularına dikkat etmelisiniz. Eğer sular bulanık ve kirliyse, balıklar normal olmayan hareketler sergiliyorsa oradan akvaryum balığı almak doğru olmayacaktır. Alacağınız balık türü hakkında iyi bir araştırma yapmalı, bakımı hakkında iyi bir bilgi almanız gerekir. Bu balığınızın sağlığı için oldukça önemlidir. Örneğin, büyük akvaryum balığı alıyorsanız, küçük akvaryumda bakmak doğru olmayacaktır. Satın alacağınız yerde balıkları gözlemleyerek seçmelisiniz. Solgun renkteki balıklar, genellikle sağlıklı değildir. Daha renkli ve hareketli balıkları seçmelisiniz. Yüzgeçlerinde pamuklar olan, vücudunda olmaması gereken çizgiler ya da yaralar olan balıklar hastadır ve onları tercih etmeniz doğru olmaz. Balığınızın bulunduğu akvaryumda hasta ya da ölü balık varsa, o akvaryumdan balık almanız balığınızın sağlığını etkileyecektir. Aldığınız balık da hasta olabilir ve çok çabuk ölebilir.

Ayrıca akvaryum balığı satın almadan önce, akvaryumunuzu ve akvaryumun suyunu ayarlamalısınız. Suyun birkaç gün dinlenmiş olması büyük bir önem taşımaktadır. Peki akvaryum balığı nereden alınır? Akvaryum balığı fiyatları nelerdir?

Pet shop ve akvaryumcularda, akvaryum balığı bulabilirsiniz. Akvaryum balığı fiyatları, balıkların türlerine göre değişiklik gösterir. En ucuz akvaryum balığı Japon balığıdır. Akvaryum balığı tavsiyesi için konuyla ilgili yazılmış blogları okuyabilir ya da balıkları alacağınız yerlerde yetkili kişilerle konuşabilirsiniz.

En iyi akvaryum balığı malzemeleri için GittiGidiyor’u ziyaret edebilir ve avantajlarından faydalanabilirsiniz.