Akvaryum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akvaryum Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev içerisinde beslenmesi en zahmetsiz hayvanlardan olan balıklar için bir akvaryum alma arayışınız varsa bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Akvaryum alırken dikkat etmeniz gereken durumları sizler için derledik…

Sizlerde gündelik yaşamın giderek güç bir hale gelmesinden, yoğun trafikte saatlerce zamanınızın geçmesinden bunaldınız ve kendiniz için hayatın stresinden kurtulmanın yollarını mı arıyorsunuz? Günlük yaşamdan kaynaklanan yorgunluğunuzu biraz olsun unutturacak ve sizi başka dünyalara götürecek hobilerden birisi de akvaryumlardır.

Evlerde ve birçok kamusal alanda bulunan akvaryumlar bulunduğu ortama bambaşka bir hava katar. Genellikle çeşitli cinslerdeki balıkları beslemek için kullanılan akvaryumlar birçok su altı canlısına ev sahipliği yapabilir. Akvaryum sahibi olmak artık dünya çapında milyonlarca insan tarafından tercih edilen popüler bir hobidir. Sizler de akvaryum önerilerini inceleyerek ruhunuzu dinlendirecek bir hobi edinebilirsiniz.

main

Yuvarlak bir fanus akvaryumun içine iki adet Japon balığı koymanın ötesinde bir adım atmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Hevesli ve bilinçli bir akvarist olarak bu keyif veren hobiyi gerçekleştirmek için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar vardır. Bunlardan en önemlisi besleyeceğiniz canlının artık yeni yaşam alanı olacak olan akvaryum seçimidir. Piyasada küçük, büyük, çeşitli şekillerde birçok akvaryum alternatifi var. Önemli olan hem canlının içerisinde rahat yaşayacağı, hem de bakım ve temizlik açısından sizi zorlamayacak bir akvaryum tercih etmenizdir.

Gelişen teknolojiyle birlikte akvaryum modellerinde de birçok alternatifle karşılaşırsınız. Bir canlının sorumluluğunu almanın en zorlu tarafı tatile gitmek istediğinizde onları bırakacak bir yere ihtiyacınız olmasıdır. Fakat bazı akvaryum seti çeşitlerinde akvaryumun geliştirilmiş filtre sistemleri içerisinde bulunan suyu değiştirmeden uzun süre kullanmanıza yardımcı olacak düzenek bulunur. Bunun yanı sıra otomatik yemleme cihazıyla siz yokken balıklarınız aç kalmaz.

Aydınlatma konusunda ise akvaryum içerisinde yer alan aydınlatmanın fişini zaman ayarlı bir şekilde tercih ettiğinizde ışık otomatik ayarlanır ve balıklarınız gece-gündüze uyumlu bir yaşam sürebilir.

Peki akvaryum alırken hangi özelliklere dikkat etmeli ve hangi detayları göz ardı etmemelisiniz. İşte yanıtları…

Akvaryum Alırken Dikkat Edilecekler

Akvaryum almak için bir mağazaya girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken şirin küçük  akvaryumlardır. Hem fazla yer kaplamaması hem de alacağınız iki balık için yeterli olduğunu düşündüğünüz için tercihinizi bundan yana kullanırsınız. Eğer balıklarla ilgilenmeye yeni başlıyorsanız küçük akvaryumla başlamak en büyük hatalardan biri olacaktır. Küçük akvaryumlarda su miktarının az olması canlılar için tehlike arz etmektedir. Suyun az olması içerisine girecek küçük bir madde veya bir damla kimyasalın suya hızlı etki etmesini ve tehlike oluşturmasında sebebiyet verir.

Hangi tür canlıyı beslemek istiyorsanız o canlının biyolojik gelişimine etki etmeyecek türde bir akvaryum modeli tercih etmeniz yararınıza olur. Büyük ya da sayıca fazla aldığınız balıklar için küçük akvaryumlar yeterli olmayacaktır. Bunun yerine tercih edeceğiniz balığın türüne uygun büyüklükte tercihte bulunmalı ve ona göre akvaryum kurulumunu yapmalısınız.

Tercih edeceğiniz akvaryumda dikkat etmeniz gereken bir diğer en önemli şey ise akvaryum camının kalınlığıdır. Cam kalınlığı aynı zamanda akvaryumun fiyatını da belirleyen bir faktördür. Cam ne kadar kalınsa akvaryum fiyatı da o kadar artar. Fakat orta kalınlıkta ve orta fiyat skalasına sahip cam akvaryumlar hem kırılma çizilme durumunu ortadan kaldırır hem de canlılara uygun bir yaşam alanı sunar.

Eğer hobi keyfinizin uzun soluklu olmasını arzu ediyorsanız akvaryum fiyatları inceleyerek yorum ve tavsiyelere göz atabilirsiniz. GittiGidiyor’da aradığınız özellikte ve ucuz akvaryum modellerini inceleyebilirsiniz. 

Akvaryumda Neler Bulunmalıdır?

Büyük akvaryum sahibi olmak isteyen akvaristler canlılarına kendi hayallerine göre doğal yaşam alanı yapma isteğiyle arayış içine girerler. Bu noktada akla gelen ilk soru akvaryum nereden alınır sorusudur. GittiGidiyor’ın geniş ürün yelpazesi arasından aradığınız ürünü kolaylıkla bulabilirsiniz. Tercihinize göre onlarca ithal akvaryum modelleri arasında inceleme yaparak en doğru kararı hızlıca verebilirsiniz.

Çeşitli renk ve modellerde akvaryum aksesuarları, balık yemi, plastik objeler arasından tarzınıza ve balıklarınızın rahatına uygun akvaryum malzemelerine sahip olabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey akvaryum malzemesinin kaliteli olmasıdır. Özellikle büyük akvaryumlarda camların arasındaki silikonların kaliteli olması, kalınlığı önemlidir. Yine aynı şekilde alt ve üst kenarlarının keskin olmaması korunaklı olması da dikkat etmeniz gereken önemli ayrıntılardır.

Bir diğer konu akvaryumun hacmine uygun filtre tercih etmektir. Akvaryumunuzun büyüklüğüne göre bir filtre tercih etmelisiniz. Suyunuzun hacmi artıkça kullanılan su miktarı ile doğru orantılı olarak kullanacağınız su miktarı da artmaktadır.

Hayalinizdeki akvaryum tasarımları için akvaryum içinde kullanılan çeşitli objelerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda seçeceğiniz akvaryumun şekli kenar renkleri, monte edeceğiniz yer de akvaryumun bulunduğu ortama farklılık katar. Teleskop akvaryumlar bu konuda tercih edilebilir. Ayrıca içerisi aydınlık ve kumla dolu olan bitkili akvaryum seçeneği de güzel bir tercih olabilir. Akvaryum alırken beraberinde mutlaka oksijen için hava motoru da edinmelisiniz. Havasız akvaryumda balıklar yaşayamaz.

Akvaryum Modelleri Nasıl Temizlenir?

Beslediği canlılara yaşadığı ekolojik çevreyi taklit ederek yeni bir yaşam alanı oluşturmak isteyenler sumplu akvaryum tercih edebilirler. Akvaryum suyunun doğal ortamla benzerlik göstermesi için, besinlerin balıklarınıza sağlıklı bir şekilde ulaşması için ve büyük akvaryumlarda ciddi sorun haline gelen atıkları kontrol altında tutmak için sumplu akvaryumdan yararlanabilirsiniz. Bu sumplu akvaryumları sayıca çok balığınız ve çok büyük akvaryumunuz olması durumunda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Balıkların yaşadığı su sistemine benzeyen akvaryum sistemi akvaryumun tabanına yerleştirilen bir tankta devirdaim yaparak suyu temizleyerek akvaryuma tekrar veren bir filtreleme sistemidir.

Canlılara yeni bir yaşam alanı hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de ilk suyun hazırlanmasıdır. Unutmayınız ki canlılar insanların temizlik anlayışına göre değil kendi yaşam şekillerinin ve ekolojik dengenin sağladığı temizlik anlayışına göre yaşamak isteyeceklerdir.

Akvaryumunuzu ilk defa hazırlarken ilk olarak kumu çok iyi yıkamanız ve akvaryumunuza sermeniz gerekir. Ardından akvaryum için kullanacağınız dekor ve bitkileri dikerek akvaryumunuza su doldurmalısınız. Metilen mavisi denilen ilacı akvaryumunuzun litresiyle orantılı olarak önerilen miktarda suyun içerisine döküp akvaryumun filtresini çalıştırmayı da unutmamalısınız. Ancak metilen mavisini sadece akvaryumu kurduğunuz zaman ilk seferde içerisine balıkları koymadan önce koymalısınız. Çünkü metilen mavisi zararlı bakteriler kadar yararlıları da öldürmektedir. Akvaryumu içi su dolu ve metilen mavisi damlatılmış şekilde 2 gün boş çalıştırdıktan sonra kullanabilirsiniz.

Tüm bunlarla birlikte akvaryumun kaç litre su alacağı da önemlidir. Bu hesap yapılırken akvaryumunuzun en, boy ve yükseklik ölçülerini santimetre olarak bilmeniz gerekir. Örneğin; 1 metre akvaryum sahibi olmak istiyorsanız brüt olarak en az 120-130 litre su doldurmanız gereklidir.

Tüm bu detaylara dikkat ederek akvaryum alabilir ve içini rengarenk balıklarla doldurarak huzurlu bir ortam yaratabilirsiniz.