8 Adımda Bahar Temizliği

8 Adımda Bahar Temizliği

Havaların ısınmaya başladığı şu günlerde evinize de mis gibi bahar havasını taşımaya ne dersiniz? O zaman bahar temizliği için bu tüyolara göz atın!

Bahar temizliğinin pek çok anlamı var. Sadece kıştan çıkan ve ılık havalara adapte olacak evi fiziksel olarak önümüzdeki günlere hazırlamak değil, enerji yenilemek ve yüklerden kurtulmak, yani ruhsal temizlik anlamına geliyor bahar temizliği. Bu temizlik pek çok anlamda baharı karşılayacak ve hatta bütçeleri rahatlatacak, yenilenme sağlayacak pek çok aşamaya sahip. Gelin birlikte adım adım baharın tazeliğini karşılayalım.

1. İşe başlarken plan yapın

Bu temizlik biraz zaman alabilir, o sebeple işi aşamalara ayırıp günlere bölmenizde fayda var. Evde tüm bölümleri ayrı ayrı değerlendirip, ince bir çalışma yapmak gerekecek. İlk bölüm olarak mutfağı seçebiliriz. Mutfak her mevsim, sürekli aktif olarak çalışan evdeki ilk bölüm. İşe buzdolabından başlayın. Buzdolabında tarihi geçmiş ve kullanmadığınız-kullanmayacağınız ürünleri atmakla işe başlayın.bu aşamada buzdolabı temizleyici ve buzdolabı koku giderici gibi ürünlerden faydalanabilirsiniz.

2. Mutfaktan devam

Hala mutfaktayız. Yiyecekleri ve yemeklik malzemeleri muhafaza etmek için kaplarınızı kontrol edin ve eksiklerinizi giderin. Cam kaplar, kavanoz, buzdolabı kabı ve saklama kabı gibi ürünler edinip, hem yemeklerinizi hijyenik bir şekilde saklayın hem de gerekli olduğunda yanınızda taşıyın.

3. Mutfakta son dokunuşlar

Mutfakta son dokunuş da mutfak aletlerine yapılacak. Arızalı mutfak aletlerini elden çıkarın ve yenilerini alın. Temizlenmesi gereken aletleri de temizleyerek mutfağa son noktayı koyun.

4. Sıra banyoda

Banyo en derin hijyen özenine ihtiyaç duyar. Bahar temizliğine başlarken özellikle fayans ve duşakabin, tuvalet, lavabo ve küvet temizliğinde ihtiyacınız olacak temizlik malzemelerini edinin mutlaka. Sirke ve limon da ek destek olarak, doğal temizleyici olarak çözüm sunabilir. Tüm banyoyu boşaltarak duvarları, zemini, her yeri iyice temizleyin. Daha sonra rafları ve çekmeceleri tekrar yerleştirirken tarih geçmiş ürünleri atmayı unutmayın. Çok yıkanarak emiş güçleri azalmış havlularınızı sirkeli suda bekleterek tekrar yumuşatın.

5. Kışlık ürünleri kaldırma zamanı

Kış boyunca sıcak kalmak amacıyla, tüylü halılar, kalın yorganlar ve perdeler kullandık. Şimdi bunlar temizleyip, havalandırıp, kaldırma zamanı. Bazılarını profesyonel temizliğe gönderebilir, bazılarını da evde kendiniz temizleyebilirsiniz. Perde deterjanı, halı temizleyici gibi malzemelerden faydalanın. Bunları havalandırıp kaldırmanız faydalı olur. Vakumlu poşet edinmeniz işinizi kolaylaştırır.

6. Köşe bucak temizlik

Kalın dokulu ürünleri kaldırırken bir yandan evinizi havalandırırken, bir yandan da tüm duvarları temizleyin ve eşyaları çekerek, kaldırarak köşe bucak temizlemeyi unutmayın. Uzun bir fırça yardımıyla tavanları ve tavan duvar kesişmelerini temizleyin. Parkeler için ahşap temizleyici, duvarlar için de yüzey temizleyici kullanabilirsiniz. Pimapenleri cif gibi dokulu temizleyicilerle temizleyin. Sık sık silinmeyen kapıları silmeyi unutmayın.

7. Bahar temizliği: Detayları atlamayın

Evdeki avizeler ve ampüllerin de tozunu almayı unutmayın. Elektrikli aletler ve aydınlatmalar evde en fazla toz tutun parçalardır. Koltuklarınızın kılıfları çıkıyorsa çıkarıp çamaşır makinesinde yıkayın. Eğer çıkmıyorsa nemli bir bezle silin.

8. Gardırop temizliği

Gardırop ve giyinme odasını tamamen boşaltıp her yanını temizleyin. çekmeceler, raflar, askılıklar tamamen elden geçmeli. Bundan sonraki aşama da ihtiyacınız olan tüm giyecekleri elden geçirmek. Giymeyeceğiniz kıyafetleri bağışlayabilir ya da satabilirsiniz.