YouTube’un Faydaları ve Pek Bilinmeyen Özellikleri

YouTube’un Faydaları ve Pek Bilinmeyen Özellikleri

YouTube'un Faydaları

Kimi zaman yeni bir iş kapısı, kimi zaman eğitim aracı, kimi zamansa bilinçli alışveriş yapmak için kullandığımız bir araç YouTube. YouTube, verilere göre 5 milyarı aşkın video ile 2 milyar kullanıcıya hitap ediyor ancak yine de YouTube’un faydaları pek bilinmiyor. YouTube platformunun özellikleri video izleme deneyimini keyifli bir noktaya taşıyor. YouTube’un bazı özellikleri ise pek bilinmiyor. YouTube bilinmeyen özellikleri sizin içinde merak konusuysa yazımızın devamını okumanızı öneriyoruz.

Video içerik platformu sayısı artıyor olsa da 2005’te kurulan YouTube liderliği elinde bulunduruyor. Youtube eğlenceli bir platform olarak kullanıcılarının stresini atmasına da aracı oluyor. Youtube’u başka bir cihazdan izlemekten videoyu GIF’e çevirmeye, kapak resmi indirmekten çalan müzikleri bulmaya pek çok faydalı özelliği pek bilinmiyor.

Videoyu GIF’e çevirme

GIF duyguları ifade etmek için sosyal medyada sık sık kullanılıyor. Fotoğrafın duyguları anlatmak için yeterli gelmediği veya videoların uzun geldiği durumlarda hareketli fotoğraf ya da sessiz video gibi tarif edilebilen GIF devreye giriyor. YouTube videoları GIF’e dönüştürmeye olanak tanıyor. Video bölümünü GIF’e çevirmek için URL’nin başına “gif” eklemeniz yeterli oluyor. Bu sayede GIF haline getirdiğiniz kısmı istediğiniz yerde paylaşıp kullanabilirsiniz.

Video kapak resmini indirme

YouTube’un faydaları arasında en faydalı olanlardan biri de video kapak resminin indirilebilmesi diyebiliriz. 1280 x 720 piksellik bir kapak fotoğrafını indirebilmeniz için ID alanını değiştirmeniz yeterli oluyor. Videodaki ID kısmını kopyalayıp, ID’nin ortasındaki yere yapıştırarak HD kalitesinde kapak resmine ulaşabilirsiniz. Son kısmı “/1.jpg” “/2.jpg” veya “/3.jpg” olarak değiştirerek farklı zamanlardan çekilen görselleri indirebilirsiniz.

YouTube'un Faydaları

Videonun belirli bir dakikasını paylaşmak

Birine “videonun 0:58’inci saniyesine bak” demek yerine tam olarak o kısmını gönderebilirsiniz. Oynatma çubuğuna sağ tıklayarak ikinci seçeneği seçin. Böylece paylaşmak istediğiniz kişi URL’ye tıkladığında o saniyeden başlamasını sağlayabilirsiniz.

Reklamlardan kurtulmak

YouTube reklam oynatma özelliği kimi zaman can sıkıcı olabiliyor. Özellikle çok heyecanla izlediğiniz videolarda can sıkıcı reklamları engellemek için küçük bir işlem yapmak yeterli oluyor. Reklamlardan kurtulmak için ücretsiz olarak sunulan AdBlock for YouTube eklentisini ekleyerek reklamların tekrar görülmesini engelleyebilirsiniz.

Youtube’u başka bir cihazdan izlemek

YouTube’daki videoları telefonun küçük ekranında izlemek yerine büyük ekranlı cihazlar ile bağlantı kurarak izleyebilirsiniz. YouTube uygulamasında üstte yer alan “yayınla” seçeneğini tıklayın. Sol alt köşedeki Wi-fi sembolünü seçin ve bağlantı kurmak istediğiniz cihazı belirleyin. Ardından belirlediğiniz cihazda videoları izleyebilirsiniz.

YouTube'un Faydaları

Çalma listeleri oluşturma

YouTube’da çalma listesi oluşturma da en çok ihtiyaç duyulan fakat bilinmeyen özellikler arasında bulunuyor. Beğendiğiniz videoları bir araya getirmek ve başkalarıyla paylaşmak için uygulamada sağ alt tarafta bulunan “Kütüphane” seçeneğini seçmelisiniz. “Yeni çalma listesi” seçeneğini kullanarak videoları çalma listenize ekleyebilirsiniz. Çalma listesini herkese açık hale getirebilirsiniz.

İstatistikleri görmek, limit koymak

YouTube’un istatistikleri kaydeden ve gösteren bir sistemi de bulunuyor. Özelliği kullanmak için profil resminize tıkladıktan sonra “İzlenme süresi” seçeneğini kullanarak platformda günlük ve haftalık ne kadar vakit geçirdiğinize dair istatistiklerinize ulaşabilirsiniz. İstatistikleri görmenin yanı sıra kısıtlamalar da koyabilirsiniz. Kısıtlama koyabilmek ve YouTube’de geçirdiğiniz zamanı yönetebilmek için “Araçlar” bölümüne girerek “Bir mola vermemi hatırlat” seçeneğini kullanmalısınız.

360 derece deneyimi

YouTube 360 özelliği farklı ve eğlenceli bir deneyim sağlıyor. Özellikle evden çıkmanın hayati risk taşıdığı bugünlerde bu özellik rahatlatıcı etki bile gösterebilecektir. Özellikten yararlanmak için deneyimlemek istediğiniz yerinin adının sonuna 360 eklemelisiniz. Örneğin, Eiffel 360, Lunapark 360 eklemelisiniz.