YouTuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları

YouTuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları

vlogger ekipmanları

“Merhaba günlüğüm” ile başlayan günlük yazıları internet ortamında blog adıyla yayımlanmaya başlandı. Ardından blog yazıları yerini Vlog ya da bir başka ifadeyle videolog’a bıraktı. Birçok kişi vlog çekerek gelir elde ediyor. Elbette vlog çekmek için bazı ekipmanlara sahip olmak gerekiyor. Son dönemin parlayan mesleği vlogger’lık, iyi maaş ve mesai saati olmaması gibi beklentileri karşılayabiliyor. Dolayısıyla oldukça cezbedici bir meslek olarak görülüyor; fakat bu mesleği icra edebilmenin birtakım kuralları bulunuyor. İlk ve en önemli kural doğru ekipmana sahip olmak. Dolayısıyla vlog çekmek ve vlogger’lık yapabilmek için vlogger ekipmanları hayati önem taşıyor.

Vlog nedir?

Vlog kelimesinin türetildiği log sözcüğü kayıt anlamına geliyor. Kelimenin kökünden anlaşabileceği üzere vlog kavramı, düzenli ve sistemli şekilde video kaydı alınması ve paylaşılmasını ifade ediyor. Dijital platformlarda en çok tercih edilen içerik türü olan vlog’lar çoğalıyor; fakat her vlog yayımlayan kişi vlogger olamıyor. Vlogger olmak isteyen kişilerin düzenli, sistemli ve sürekli olarak içerik paylaşmayı misyon olarak belirlemesi gerekiyor. Vlogger’ların düzenli paylaşım yapması vlogger ekipmanlarıgerektiriyor.

Vlogger ekipmanları nelerdir?

Günümüzde insanların yazılı metine tercihi video içerikler oluyor. Tüm dünyaca popüler video paylaşım ağı ve barındırma servisi YouTube’un Google Adsense ile yaptığı ortaklık sayesinde hobilerini kazanca dönüştürmek isteyenler Youtuber’lık trend meslek haline geldi. En popüler vlog kanallarının bulunduğu YouTube’da bu mesleği yapabilmek için herhangi bir başvuru veya ödeme yapılması gerekmiyor. Bu nedenle vlogger ekipmanları sahibi olanların tercihi YouTube oluyor. Öyle ki arama motorlarında Youtube ekipmanları listesi arayışının oldukça fazla olduğu görülüyor.

YouTube yeni başlayanlar için ekipmanları yüksek özelliklere sahip olmayabiliyor. Başlangıç için portre modu ve yapay zeka gibi çekim açısından avantajlı özellikleri bulunan bir akıllı telefon, katlanabilir telefon ve mikrofon standı, yaka mikrofonu, Bluetooth kumandalı selfie çubuğu, akıllı telefon gimbalı, aksiyon kamerası, video düzenleme işleri gerçekleştirebilecek dizüstü bilgisayar, taşınabilir disk, fon perde gibi ürünlerin birkaçına sahip olmak yeterli oluyor. Bunların yerine mikrofon, selfie ışığı, cep telefonu kamera tripodu, tripod ayağı, Youtuber yaka mikrofonu, boyna takılan telefon tutucu ürünlerinden oluşan Youtuber başlangıç seti de yeterli olabiliyor. İşte, GittiGidiyor’dan satın alabileceğiniz, olmazsa olmaz vlogger ekipmanları.

Vlogger kamerası 

Akıllı telefonlar, vlog çekmek için yeterli olmayabiliyor. Bu noktada dijital fotoğraf makinesi ve kamera devreye giriyor. Vlogger’lar için üretilen kameralar da bulunuyor. Vlogger kamerası seçiminde; görüntü kalitesine, elektronik ve optik görüntü sabitleme özelliği olmasına, taşınabilir olmasına, mikrofon jack’ı bulunmasına, dönebilen ekrana sahip olmasına, düşük ışık performansına, kablosuz bağlantı özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Vlogger LED Işık

Işıklandırma, videolarınızın ruh halini ve görünümünü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Doğru ışık ile bambaşka görüntü sunabilirsiniz. Dolayısıyla takipçisi çok bir vlogger olmak için edinmeniz gereken vlogger ekipmanları arasında LED ışıklar da bulunuyor.

Vlogger Tripod

Youtuber vlogger ekipmanları seti arasındaki olmazda olmaz ekipmanlardan biri de tripod. Tripod’lar aslında vlogger olmayanların da iyi bildiği aksesuarlar arasında bulunuyor. Profesyonel fotoğrafçıların ve amatör fotoğrafçıların hemfikir olduğu nokta tripodlar. Vloglarınız hareketli olmayacaksa, odak noktasında yalnızca siz olacaksanız mutlaka tripod kullanmalısınız. Tripod alırken sarsılma ve devrilmelere karşı dayanıklı olabilecek, kapalı durumda kolaylıkla taşınabilecek, kamerayı taşıyabilecek sağlamlıkta bir tripod tercih etmelisiniz.

Dar ortamlardaki çekimler için masa üstü tripodlar ile akrobat bacaklara sahip tripodlar kullanabilirsiniz. Tripod kullanarak iyi görüntü ile mükemmel görüntü arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Farklı cihazlarda tek tripod kullanacaksanız, “quick release” teknolojisine sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Kameranızı tripod ile aynı konumda uzun süre bırakarak etkileyici time-lapse videolar hazırlayabilirsiniz. Tripodunuz ile harika gece manzaraları çekebilirsiniz.

Vlogger Mikrofon

Vlogger kiti içinde mutlaka bulunan mikrofon, kaliteli vlog’ların en önemli ekipmanlarından biri. Öyle ki ses sorunu yaşanan videolar birkaç saniye sonra kapatılıyor. Emek verdiğiniz videolarınızın başarısızlığa uğramaması için mikrofonu doğru seçmelisiniz. Mikrofonu çekim türüne göre belirlemelisiniz.  Uygun fiyatlı ev tipi mikrofonlar kullanarak da arka plandan gelen seslerden ve cızırtılardan tamamen kurtulabilirsiniz. Uzak çekimler veya karşılıklı sohbet tarzı vloglar çekmek için mikrofon arayışındaysanız, sizi kablo karmaşasından kurtaracak yaka mikrofonları tercih edebilirsiniz.

Çekimler hareketli olacaksa ve kamera ile birlikte koşmanız, yürümeniz gerekecekse DSRL makinenizin üzerine monte edebileceğiniz mikrofon çeşitleri kullanabilirsiniz. Böylece ekstra dış mikrofon kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Oyun oynarken konuşma halinde olacağınız videolar çekmeyi planlıyorsanız kulaklıklı mikrofon tercih etmelisiniz.

Vlogger seti- kiti

Akıllı telefon ile videolar çekerek başlangıç yapmak istiyorsanız bağlantı terminali, LED ışık, mikrofon, telefon lensinden oluşan vlogger seti-kiti tercih edebilirsiniz.

Vlog ekipmanı alacaklara 5 ürün önerisi

Youtuber ekipman seti başlangıç açısından çok iyi olmasa da sorun olmayacaktır; fakat takipçi kitlesini artırmak ve daha fazla gelir elde etmek açısından ürünleri güncellemek ve iyi ekipmana sahip olmak gerekiyor. Aksi halde iyi içerik konusu ve kurgu anlamını yitirebiliyor. İşte, GittiGidiyor’dan alabileceğiniz en iyi vlogger ekipmanları:

DJI Osmo Pocket Aksiyon Kamera

3 eksenli sarsıntı önleme özelliği bulunan aksiyon kamerası, terden etkilenmeyen ve kaymayan tutacaklarıyla kamerayı tek elle kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Lityum iyon polimer şarj edilebilir pillerle çalışan, 875 mAh kapasiteli batarya sayesinde 140 dakika ara verilmeden kullanılabilen kamera, USB ile akıllı cihazlara bağlanıyor. 4K Ultra HD çözünürlüğe sahip olan aksiyon kamera, f/2.0 – 80 derecelik lens açısı ile yoğun ışıklı ve net derinlikli fotoğraflar çekmeye olanak tanıyor. Profesyonel çekim yapmak isteyen kullanıcılar Mimo uygulaması ile kayıtları düzenlemenin yanı sıra paylaşma imkanına da sahip oluyor.

Boya BY-BM3031 Profesyonel Shotgun Mikrofon

İstenmeyen düşük frekanslı gürültüyü ve gürültüyü çıkarmak için 80 Hz’de değiştirilebilir bir yüksek geçirgen filtreye sahip olan Prof. Shotgun Mikrofon, 3.5mm ses girişine sahip birçok cihazda çalışıyor. Mikrofon, 120 saate kadar kullanım süresi sunuyor.

Ulanzi W49LED Mini Led Işık

2700 mAh’lık 2 adet kalem pille maksimum ışıkta yaklaşık 90 dakika çalışabilen Ulanzi mini LED ışık, hot shoe (kızak) yuvaları sayesinde birden çok ışık birleştirilmesine ve farklı aksesuarlar bağlanmasına olanak tanıyor. Yalnızca 65 gram ağırlığındaki W49LED, 5 metre mesafede etkili oluyor.

Ulanzi DJI Osmo Pocket İçin Telefon Bağlantı Stand

Osmo Pocket kullanım senaryolarını genişleten diğer donanımlara sahip olan şık ve dayanıklı bu aksesuar, kolay bir kullanım deneyimi yaşatıyor. Stand sayesinde kesintisiz panoramik görüntüler veya videolar çekebilirsiniz.

Ulanzi Profesyonel Mini Tripod Set

300 gram olmasına rağmen, 2.5 kilograma kadar taşıma kapasitesi olan bu tripod, top başlık sayesinde 90° açı ile rahatlıkla dikey çekim yapmaya olanak tanıyor. Tripodun boyu, farklı açılı kademeli bacağı ile 6 cm’den 19.5 cm’ye kadar ayarlanabiliyor.