YouTuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları

YouTuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları

1681
Vlogger Ekipmanları

“Merhaba günlüğüm” ile başlayan günlük yazıları internet ortamında blog adıyla yayımlanmaya başlandı. Ardından blog yazıları yerini Vlog  ya da bir başka ifadeyle videolog ‘a bıraktı. Birçok kişi vlog çekerek gelir elde ediyor. Elbette vlog çekmek için bazı ekipmanlara sahip olmak gerekiyor. Son dönemin parlayan mesleği vlogger’lık, iyi maaş ve mesai saati olmaması gibi beklentileri karşılayabiliyor. Dolayısıyla oldukça cezbedici bir meslek olarak görülüyor; fakat bu mesleği icra edebilmenin birtakım kuralları bulunuyor. İlk ve en önemli kural doğru ekipmana sahip olmak. İşte, GittiGidiyor’dan satın alabileceğiniz, olmazsa olmaz vlogger ekipmanları.

Vlogger kamerası 

Akıllı telefonlar, vlog çekmek için yeterli olmayabiliyor. Bu noktada dijital fotoğraf makinesi ve kamera devreye giriyor. Vlogger’lar için üretilen kameralar da bulunuyor. Vlogger kamerası seçiminde; görüntü kalitesine, elektronik ve optik görüntü sabitleme özelliği olmasına, taşınabilir olmasına, mikrofon jack’ı bulunmasına, dönebilen ekrana sahip olmasına, düşük ışık performansına, kablosuz bağlantı özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz.

Vlogger LED Işık

Işıklandırma, videolarınızın ruh halini ve görünümünü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Doğru ışık ile bambaşka görüntü sunabilirsiniz. Dolayısıyla takipçisi çok bir vlogger olmak için edinmeniz gereken vlogger ekipmanları arasında LED ışıklar da bulunuyor.

Vlogger Tripod

Tripod’lar aslında vlogger olmayanların da iyi bildiği aksesuarlar arasında bulunuyor. Profesyonel fotoğrafçıların ve amatör fotoğrafçıların hemfikir olduğu nokta tripodlar. Vloglarınız hareketli olmayacaksa, odak noktasında yalnızca siz olacaksanız mutlaka tripod kullanmalısınız. Tripod alırken sarsılma ve devrilmelere karşı dayanıklı olabilecek, kapalı durumda kolaylıkla taşınabilecek, kamerayı taşıyabilecek sağlamlıkta bir tripod tercih etmelisiniz.

Dar ortamlardaki çekimler için masa üstü tripodlar ile akrobat bacaklara sahip tripodlar kullanabilirsiniz. Tripod kullanarak iyi görüntü ile mükemmel görüntü arasındaki farkı anlayabilirsiniz. Farklı cihazlarda tek tripod kullanacaksanız, “quick release” teknolojisine sahip ürünleri tercih etmelisiniz. Kameranızı tripod ile aynı konumda uzun süre bırakarak etkileyici time-lapse videolar hazırlayabilirsiniz. Tripodunuz ile harika gece manzaraları çekebilirsiniz.

Vlogger Mikrofon

Kaliteli vlog’lar için önemli ekipmanlardan biri de mikrofon. Ses sorunu yaşanan videolar birkaç saniye sonra kapatılıyor. Emek verdiğiniz videolarınızın başarısızlığa uğramaması için mikrofonu doğru seçmelisiniz. Mikrofonu çekim türüne göre belirlemelisiniz.  Uygun fiyatlı ev tipi mikrofonlar kullanarak da arka plandan gelen seslerden ve cızırtılardan tamamen kurtulabilirsiniz. Uzak çekimler veya karşılıklı sohbet tarzı vloglar çekmek için mikrofon arayışındaysanız, sizi kablo karmaşasından kurtaracak yaka mikrofonları tercih edebilirsiniz.

Çekimler hareketli olacaksa ve kamera ile birlikte koşmanız, yürümeniz gerekecekse DSRL makinenizin üzerine monte edebileceğiniz mikrofon çeşitleri kullanabilirsiniz. Böylece ekstra dış mikrofon kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Oyun oynarken konuşma halinde olacağınız videolar çekmeyi planlıyorsanız kulaklıklı mikrofon tercih etmelisiniz.

Vlogger seti

Akıllı telefon ile videolar çekerek başlangıç yapmak istiyorsanız bağlantı terminali, LED ışık, mikrofon, telefon lensinden oluşan setleri tercih edebilirsiniz.