Yeni Oyun Konsolu Nintendo Switch Geliyor!

Yeni Oyun Konsolu Nintendo Switch Geliyor!

main

y_canpolat_bant
Nintendo, bugüne kadar üzerinde gizemli bir şekilde çalıştığı ve sadece NX kod adıyla bilinen yeni konsol projesini nihayet duyurdu. Beklenmedik bir zamanda gelen video herkesin dikkatini çekmeyi başardı.

Nintendo Switch ismine sahip olan yeni konsol, ev konsolu ile taşınabilir konsolları birleştiriyor. Bir anlamda hibrit bir cihaz diyebiliriz. Switch konsolu, adından da anlaşılacağı üzere değiştirilebilir anlamına geliyor. Yani evdeyken konsolu alıp dışarı çıkmak ya da dışarda oynarken eve gelip televizyondan devam etmek mümkün.

switch1

Nintendo Switch konsolunun ana gövdesi aslında ekrana sahip olan bir cihaz. Bu cihazı eve geldiğinizde televizyona bağlı olan Dock cihazına taktığınızda cihazdaki görüntü televizyona aktarılıyor ve eldeki gamepad ile televizyon karşısında oynanabiliyor. Ancak dışarı çıkmak istediğinizde işler biraz ilginç hale geliyor. Elinizdeki gamepad’in tuşlarının bulunduğu sağ ve sol kısmı çıkarıp, Switch’in ana gövdesinin kenarlarına takarak Dock cihazından alıyorsunuz. Görüntü bir anda ana gövdeye geliyor ve televizyonda bıraktığınız yerden kendi ekranında devam etmeye başlıyor. Yani kısaca oyunu ister televizyona aktarabiliyor, isterseniz de elde oynayabiliyorsunuz.

switch2

Nintendo Switch’e daha önce Nintendo’nun çok tutan iki konsolu olan Wii ve 3DS’in birleşimi bir cihaz diyebiliriz. Akıllı telefonlarda oyunların bir hayli arttığı dönemde Nintendo, ev konsolunu taşınabilir cihaz konseptiyle birleştirmeyi seçmiş. En büyük avantajı ise kendinden çok oyunculu moda izin veriyor olması. Yani sağ ve sol tarafına takılan gamepad parçaları, yan tutulduğunda tekli gamepad’e dönüyor, böylece cihaz dahili olarak 2 kişilik gamepad ile gelmiş oluyor. Bir arkadaşınız geldiğinde anında iki kişi birlikte oynanabiliyor.

Switch için şu an sadece yukarda izlemiş olduğunuz video yayımlandı. Nintendo, bunun dışında net bilgiler vermekten, cihazla ilgili ayrıntıları açıklamaktan kaçındı. Ancak yine de bu yeni konsol tamamen bilinmezlerle dolu değil. Biz de şu ana kadar ortaya çıkan tüm bilgileri derleyip, başlıklar halinde aktarmak istedik.

Oyunların grafik kalitesi nasıl olacak?

AAA denilen, yani yüksek bütçeli ve yüksek kaliteli oyunların hepsinin Switch’e gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Nintendo, videoda dış yapım firmalarının oyunları olarak sadece Skyrim ve NBA 2K oyununu gösterdi. NBA 2K’nın da PlayStation 4’e gelen NBA 2K17 ile aynı olup olmadığı bilinmiyor. Bu sebeple oyunların hepsinin aynı kalitede olup olmayacağını şimdilik bilmek güç. Nintendo, anlaşma yaptığı firmaların listesini açıkladı. Bu firmalara baktığımızda çok büyük oyun yapım firmalarını görüyoruz. Ancak bu anlaşmaların bir benzeri Wii U için de geçerli ve pekiyi oyunlar gördüğümüzü söylememiz zor.

Grafik işlemci olarak Nintendo’nun Nvidia ile ortak geliştirdiği yeni bir Tegra’yı kullandığını söyleyelim. Tegra, bazı akıllı telefonlarda da kullanılan ancak kendine has oyun cihazı da bulunan, Nvidia’nın yüksek grafikli mobil işlemcisi. Nvidia tarafından yapılan açıklamada, Nintendo için geliştirilen yeni Tegra’nın en güçlü GeForce ekran kartlarıyla aynı mimariyi kullandığı belirtildi.

switch3

Geriye uyumluluk olacak mı?

Nintendo bu konuya önem veren bir firma. Zaten Nintendo’nun konsollarında her zaman önemli oyunlar kendi oyunları olmuştur. Bu eski kataloğun büyük bir kısmını Switch’e taşıyacağı düşünülüyor. Böylece Wii ve Wii U’ya çıkan başarılı Nintendo oyunlarının neredeyse tamamını bu sefer taşınabilir olarak oynamak mümkün olacak. 3DS oyunları ile bir geriye uyumluluğun olup olmayacağı ise şimdilik en büyük sorulardan biri.

Ekranın boyutu ne?

Nintendo, henüz Switch ile ilgili teknik bilgileri açıklamadı. O yüzden kaç inç ekran olduğunu bilmesek de 7 inç civarında gözüktüğünü belirtelim. Çözünürlük olaraksa bir hayli güzel ve net duruyor. 1080p görüntüden biraz daha yüksek, belki Apple’ın Retina ekranları gibi küçük ekrana yüksek çözünürlük konseptinde bir ekrana sahip olabilir.

Pil ömrü nasıl olacak?

En çok merak edilen soru şimdilik bu. Etrafta çok sayıda dedikodu var. Kimi yerlerde pil ömrünün 7 – 8 saat olacağı söylenirken kimi kaynaklar bu süreyi sadece 3 saat olacak belirtiyor. Henüz Nintendo resmi bilgileri vermediği için pilin ne kadar gittiğini tahmin etmek güç. Ancak konsoldan asıl beklentileri hesaba katarsak uzun ömürlü bir pil beklememek gerektiğini düşünüyorum.

Nintendo Switch’ten oyuncular daha iyi grafikler ve yüksek çözünürlüklü bir ekran bekliyor. Bu ikisi de tahmin edebileceğiniz üzere pilin en büyük düşmanı. Cihazın çok ince tasarlandığını, gamepad’lerin bluetooth ile uzaktan oynanabildiğini düşünürsek pil ömründen çok bir şey beklememek gerek.

Çıkış tarihi ne zaman?

Bu sorunun cevabı çok daha net. Nintendo, Swith’in 2017 Mart ayında çıkacağını açıkladı. Bu da konsolun detaylarının aslında çok net olduğunu, seri üretim aşamasına geçildiğini gösteriyor. Önümüzde 5 ay gibi kısa bir süre var. 5 ay sonra Nintendo Switch marketlerdeki yerini alacak. Mart ayı içindeki tam günü ise henüz belli değil.

Fiyatı ne kadar?

Bir bilinmeyen soru daha diyebilirim. Beklentiler Avrupa’da 300 ile 400 euro arasında değişiyor. Tahminler daha çok 300 euro civarı olacağını ancak ekstra aparatlar ile (videoda gözüken uzaktan gamepad’in pro adıyla ekstra satılacağı söyleniyor) fiyatı 400’ü bulabilir. Muhtemelen 2017 yılın Ocak ayında hem tam çıkış tarihini hem de fiyatını öğrenebiliriz.