Yeni iPhone’ların Adları ve Özellikleri Ortaya Çıktı

Yeni iPhone’ların Adları ve Özellikleri Ortaya Çıktı

834
main

Artık nefesler tutuldu ve Apple’ın yeni iPhone modellerini tanıtmasına saatler kaldı. Yarın Türkiye saatiyle akşam 20:00 civarında Kaliforniya’da gerçekleştirilecek lansmanda yeni modeller sahnede boy gösterecek. Geçtiğimiz aylarda pek çok görüntü ve teknik bilgi sızdırıldı ve haberlerimizde bunlara yer verdik. Amerikan teknoloji yayınlarında yer alan bilgiye göre, Apple’ın yeni telefonunun ismi “iPhone X” olacak.

Sızan yeni bilgilere göre Apple, üç yeni model tanıtacak. Bunlardan ikisi iPhone 8 ve iPhone 8 Plus olarak adlandırılacak. Sızan diğer önemli bilgi ise, parmak izi okuyucu özelliği olan Touch ID yerine yüz tanıma sistemi (Face ID) devreye görecek. Ayrıca Animoji adlı özellik sayesinde 3D teknolojisi ile kullanıcının mimiklerini taklit edebilen emojiler gönderebilecek.

Geçmiş dönemde çıkan haberlerde iPhone Pro olarak bilgisi gelen yeni telefonun adının ise “iPhone X” olacağı olduğu ortaya çıktı. Ünlü geliştirici Steven Troughton-Smith, sızdırılan iOS 11 GM sürümü üzerinde yaptığı incelemeler sonucunda, yeni amiral gemisi modelinin iPhone X adını taşınayacağını fark ettiğini söyledi. Diğer modellerin adı da iPhone 8 ve iPhone 8 Plus şeklinde olacak.

Bu konuda farklı görüşler de var. Kimilerin göre ise Apple, ters köşe yaparak iPhone 7S versiyonu çıkarabilir. Fakat devrimci özellikleri, iPhone’un 10. yılına denk getirmesi de olası. Böyle olursa, iPhone 8 adını vermesi ve üst seviye model olarak da iPhone X gibi bir model çıkarması şaşırtıcı olmaz.

 

Yazar Hakkında

Gazeteciliğe 1996'da, PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başlayan Erdal Kaplanseren; Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Posta ve Hürriyet gazetelerinde teknoloji yazarlığı ve editörlüğü yaptı. PC Magazine, .net ve PCnet gibi dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Kariyerine Radyo Kozmos, NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledi. Hürriyet ve Doğan Burda gruplarında dijital yayıncılık konusunda görevler aldı, yöneticilik yaptı. 2014'te Doğan Grubu'ndan ayrılarak kendi içerik girişimi olan Layka'yı kurdu. Dijital yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra Tekno TV adlı video blogu ile Teknolog.com adlı teknoloji haber blogunu hazırlıyor.

İlgili Yazılar