Xiaomi Redmi 6 ve Xiaomi Redmi 6 Plus’ın Özellikleri Belli Oldu!

Xiaomi Redmi 6 ve Xiaomi Redmi 6 Plus’ın Özellikleri Belli Oldu!

2431
main

Çinli cihaz üreticisi Xiaomi’nin en önemli serilerinde biri olan Redmi’nin yeni modeli Xiaomi Redmi 6’yla ilgili önemli detaylar ortaya çıktı. Aynı seride bulunan Xiaomi Redmi 6 Plus (veya Pro) modelin de özellikleri sızdırıldı. Bu iki modelle ilgili detaylar blog yazımızda!

Fiyat/performans dengesinde çıkardığı modellerle geniş bir kullanıcı kesiminin beğenisini kazanan Xiaomi, henüz Redmi 5 modelinin pazardaki etkisi sürerken yeni modelini üretme konusunda önemli aşamalar kaydetti.

Xiaomi Redmi 6 özellikleri

Apple’ın iPhone X modeliyle telefon dünyasına kazandırdığı çentikli ekran, pek çok üretici tarafından benimsenmiş durumda. Öyle ki pazardaki çoğu üretici, üstten çentikli ekrana sahip telefon modellerini peş peşe çıkardı. Öyle görünüyor ki çentikli ekran kervanına Xiaomi de Redmi 6 modeliyle katılacak.

İnternete düşen fotoğraflar ve teknik özellikler, cihazı hakkında kapsamlı fikir veriyor. Raporlarda M1804C3DE model numarası ile görülen cihazın ekranın çentik özelliğinin yanı sıra, çok düşük çerçeve oranıyla da dikkat çekiyor. Sızdırılan özelliklere bakacak olursak, Xiaomi Redmi 6’nin 5,4 inç büyüklüğüne bir ekranı olacak.

Dikey çift kamera olacak

Sızdırlan görseller, telefonun özellikleri hakkında da ayrıntılı bilgi veriyor. Son dönemin çentikli ekran modasına eşlik eden çift kamera akımı da Xiaomi Redmi 6’da kendini belli ediyor. Arka bölümde dikey çift kamera görünüyor. Bu özellik de Phone X’u anımsatan bir başka detay olmuş. Gövde tasarımda metal kullanıldığını da söyleyebiliriz.

Xiaomi Redmi 6’nın bataryasının da 3000 miliamper olması bekleniyor. Bu boyutta bir telefon için son dönemde daha çok tercih edilen kapasite bu oluyor. Günlük kullanımda yeterli olacaktır. Telefonun zengin bant desteğine bakarak, Türkiye dahil olmak üzere geniş bir coğrafyada pazara sunulacak diyebiliriz.

Xiaomi Redmi 6 fiyatı

Sızdırılan bilgiler arasında elbette Xiaomi Redmi 6’nın fiyat bilgisi yer almıyor. Zira bu modelin de sene sonunda pazara sunulması gerekiyor. Fakat önceki model olan Xiaomi Redmi’in piyasa fiyatını da göz önünde bulundurup yeni özelliklerle ilgili farkı da yansıtırsak, Türkiye fiyatının 1.200 TL civarında olabileceğini söyleyebilirim.

Xiaomi Redmi 6 Plus da geliyor

Bazı serilerin Plus modeli çok daha fazla ilgi görüyor. Xiaomi Redmi serisinde de durum böyle. Ülkemizde de Xiaomi Redmi 5’in Plus modeli daha büyük ilgiyle karşılanmıştı. Söylentilere göre Redmi 6 Plus veya Redmi 6 Pro adıyla duyurulması söz konusu olacak. Bir ihtimal de, bu serinin üç modelle gelecek olması.

Aynı dedikodular iPhone 8 için de yapılmıştı ve nihayetinde iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yanında bir de iPhone X duyurulmuştu. Xiaomi, Apple’ın yolundan gidip telefonu Xiaomi Redmi X adını verir mi bilemiyorum. Bu kadarını yapmaz diye düşünüyorum.

Xiaomi Redmi 6 Plus özellikleri

Öncelikle büyük ekranlı modelin 5,8 inç büyüklüğünde Full HD olacağı bilgisini verelim. Bir başka dedikodu da büyük ekranlı modelin Xiaomi Redmi Note 6 olacağı yönünde. Önceki modelin de Note versiyonunun olduğunu düşünürsek, bu da olası. Telefonun arkasında 12 megapiksel ve 5 megapiksel çözünürlüğüne sahip çift kamera yer alacak.

Büyük ekranlı modelin performans konusunda iddialı olacağını da söyleyeyim. 8 çekirdekli 2.0 GHz hızında işlemcisi Qualcomm Snapdragon 625 veya MediaTek Helio P60 çipset oluşturacak. Xiaomi Redmi 6 Plus’ın 4.000 mAh pille gelmesi kuvvetle ihtimal. İşletim tarafında da haber iyi: Android 8.1 Oreo sürümü ile gelmesi beklenen telefon, Xiaomi’nin yeni tanıtacağı MIUI 10 arayüzüyle karşımıza çıkacak.

Xiaomi Redmi 6 ve Xiaomi Redmi 6 Plus modellerinde siyah, beyaz, mavi, roze, şampanya, kırmızı, gümüş, pembe ve gri renk seçenekleri bulunacak fakat pazarlara tüm renkler gönderilmeyebilir.