Whatsapp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Web Nedir? Nasıl Kullanılır?

Whatsapp Web

3 milyonun üzerinde kullanıcısıyla WhatsApp, dünyanın en popüler anlık mesaj uygulamaları arasında başı çekiyor. Siz de olmazsa olmaz iletişim aracı olarak WhatsApp uygulaması kullanıyorsanız ve telefonunuzun küçük klavyesinde zorlanıyorsanız WhatsApp Web kullanarak iletişim sürecini kolaylaştırabilirsiniz. WhatsApp Web nedir, nasıl kullanılır sorularının cevapları için blog yazımızın devamını okumalısınız.

Facebook bünyesinde varlığını sürdürmeye başladığı günden beri güncellenen özellikleriyle kolaylık sunan anlık mesajlaşma servisi WhatsApp, web üzerinden de erişim hizmeti sağlıyor. Özellikle bilgisayar başında uzun süre vakit geçirenler bilgisayarı bırakıp telefonun küçük klavyesinde yazı yazmak zorunda kalmıyor.

WhatsApp Web nedir?

WhatsApp Web servisi, WhatsApp uygulamasını bilgisayara taşıyor. WhatsApp Web servisi, telefonun bataryasından tasarruf sağlamaya olanak tanıdığı gibi zaman tasarrufu da sağlıyor. WhatsApp Web sayesinde mesajlaşmak için telefonun ekranını açmaya gerek kalmıyor. Mesaj göndermek veya gelenleri görmek için bilgisayarı kullanmak telefonun pil süresi konusunda önemli bir avantaj sağlıyor. Bilgisayar aracılığıyla mesajlara hızlı şekilde cevap verebilmek mümkün oluyor.

WhatsApp Web nasıl kullanılır?

WhatsApp Web servisinin avantajlarından yararlanmak için masaüstü uygulamasını indirebileceğiniz gibi herhangi bir internet tarayıcısı üzerinden de kullanabilirsiniz. Bilgisayarınıza uygulamayı indirmeniz için bilgisayarınızın Windows 8 ve daha üstü işletim sistemini veya macOS 10.10 ve daha üstü bir işletim sistemini desteklemesi gerekiyor. Linux kullanıcısıysanız yalnızca  tarayıcı ile WhatsApp Web’i kullanabilirsiniz. Masaüstü uygulamasını indirmek için https://www.WhatsApp.com/download/ adresine tıklayabilirsiniz.

WhatsApp Web kullanmak için ne yapmak gerekiyor?

iOS, Android, Windows Phone, BlackBerry ya da Nokia S60 işletim sistemine sahip bir telefonda WhatsApp uygulamasını kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda Safari, Chrome, Opera veya Firefox gibi web tarayıcılarından biri yüklüyse WhatsApp Web’i kullanabilirsiniz. WhatsApp uygulamasının güncel sürümünün yüklü olduğundan eminseniz  https://web.WhatsApp.com/  sayfasına erişin. Sayfa bilgisayardan WhatsApp kullanmak için yönlendiriyor. Sayfa açıldıktan sonra akıllı telefonunuzda WhatsApp uygulamasını açarak uygulamanın içindeki diğer seçenekler veya Ayarlar simgesine dokunun ve WhatsApp Web’i seçin. Ardından ekrandaki barkodu taratın. Sohbet kısmı açılacaktır.

Barkodu tarattıktan sonra açılan sayfada mesajlarınızla birlikte “Telefonunuzu bağlı tutun” uyarısını da göreceksiniz. Bu uyarı telefonunuzun sürekli internete bağlı olması gerektiği anlamına geliyor. Telefonunuzun internet bağlantısı olmadığında yeni mesajları göremezsiniz. WhatsApp Web kullanırken de WhatsApp ayarlarınızın bazılarını değiştirebilirsiniz. Örneğin,  herhangi bir kişiyi engelleyebilir ve engellenen kişiler listesini WhatsApp’ın Web sürümü üzerinden yönetebilirsiniz.

WhatsApp Web’in avantajları nelerdir?

WhatsApp uygulamasının web tabanlı uzantısı sayesinde WhatsApp üzerinden gönderdiğiniz veya aldığınız tüm iletileri telefonunuzun yanı sıra bilgisayardan da görebiliyorsunuz. WhatsApp Web; telefonda kullanılan emojileri tam ekran üzerinden gönderebilmek, telefonda olduğu gibi bildirim alabilmek, hızlıca dosya aktarımı sağlamak gibi avantajları nedeniyle özellikle profesyonel amaçlı kullanılıyor.

WhatsApp Web, mobil uygulamadan farklı özellikler de sunuyor. Bu özellikler emoji kısayolları, WhatsApp Web klavye kısayolları, iki WhatsApp Web hesabını aynı anda kullanma, Mavi tik olmadan mesajları okuma ve sesli mesaj kontrolü şeklinde.

WhatsApp Web’in dezavantajları var mı?

İnternet sorunu yaşıyorsanız, uygulamayı kullanmakta sıkıntı yaşayabilirsiniz.  Telefonunuzun sıfırlanan şarj gibi durumlarla pasif olması durumunda ve internet bağlantısının olmaması durumunda WhatsApp Web servisine erişim sağlayamazsınız. Bildirim sesleri rahatsızlık verici olabilir. Aynı anda farklı tarayıcılarda servisten yararlanamazsınız. Mesajlarınızın gizliliği için servisi otomatik olarak kaydettiğiniz bilgisayarınızı ve telefonunuzu boş bırakmamalısınız.