Uzaktan Eğitim İçin Her Evde Bulunması Gereken 9 Ürün

Uzaktan Eğitim İçin Her Evde Bulunması Gereken 9 Ürün

7907

Sosyo-ekonomik düzey, göçmenlik, fiziksel engeller hatta kimi zaman cinsiyet eğitimin önünde engel olarak karşımıza çıkabiliyor. İnternet teknolojilerindeki gelişmelerle birlikte yaygınlaşan uzaktan eğitim tüm bu sorunlardan kaynaklanan eğitimde fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmada etkili oluyor. Son dönemlerde erişilebilirliği artan teknoloji eğitimin zamandan ve mekândan bağımsız olarak alınabilmesini sağlıyor. Peki, uzaktan eğitim için kullanılabilecek teknolojiler hangileri? Sorunun yanıtı blog yazımızda.

Uzaktan eğitim yabancı dilden mesleki eğitimlere kişisel gelişimden sanatsal faaliyetlere pek çok konuda öğrenme sürecini hızlandırıyor. Tüm dünyanın mücadele ettiği salgının da etkisiyle uzaktan eğitim oranı artıyor. Öyle ki yaklaşık 25 milyon öğrenci uzaktan eğitim görüyor. Bu süreçte yararlanılan teknolojiler eğitimden verimli sonuç alınmasını sağlıyor. Bilgisayardan yazıcıya, bilgisayar aksesuarlarından webcam’e pek çok teknoloji ürünü eğitim sürecini kolaylaştırıyor. İşte, uzaktan eğitimde kullanılabilecek teknolojiler:

1. Bilgisayar ve tablet

Öğrenciler; diledikleri yerde internete girmek, ödevlerini kolayca yapmak, sunumları rahatlıkla hazırlamak, çizimlerini yapmak gibi çeşitli ihtiyaçları için bilgisayar kullanıyor. Dizüstü bilgisayarlar taşınabilir olmaları sayesinde öğrencilerin hayatını kolaylaştırıyor. Öyle ki okul sırt çantaları da dizüstü bilgisayar taşımak için özel bölmelerle üretiliyor. Özellikle çocuklar bilgisayarda araştırma yaparak araştırmacı ruhunu ve dijital okuryazarlık becerisini geliştirebiliyor. Özellikle okul öncesinde dönemde öğrenmede destekleyici materyal olarak kullanılan tablet bilgisayarlar da çocukların motivasyonunu artırmada etkili oluyor.

2. Yazıcı

Öğrenciler çalışırken internet ortamında pek çok bilgiye kısa sürede ulaşabiliyor. Bilgileri her an ulaşabileceği şekilde düzenli olarak saklamak isteyenler yazıcıya ihtiyaç duyuyor. Özellikle modern yazıcı olarak nitelendirilen mürekkep püskürtmeli yazıcılar yüksek baskı çözünürlüğü, kompakt tasarımları ve sessiz çalışması sayesinde öğrencilere kolaylık sağlıyor. USB kablosu ile bağlantı kurulan modellerin yanı sıra bir de Wi-Fi üzerinden bağlantı yapan yazıcı modelleri öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde yardımcısı oluyor.

3. Gürültü önleyici kulaklık

Gürültü önleyici özelliğe sahip olan kulaklık modelleri uzaktan eğitimde kullanılabilecek teknolojiler arasında bulunuyor. Öğrenciler için okul ortamında uzaktan çalışma faydalı olduğu kadar ev ortamında odaklanmanın zorluğu açısından sıkıntılı bir süreç olabiliyor. Gürültü önleyici özelliğe sahip olan kulaklıklar bu sorunu ortadan kaldırıyor. Aktif gürültü önleme özellikli kulaklıklar araç kornası, evdekilerin sesleri gibi psikolojik olarak rahatsız edebilecek işitsel uyaranların ortadan kaldırılmasını sağlıyor.

4. Akıllı masa lambası

Özellikle sınav dönemindeki öğrencilerin çalışmaları uzun saatlere kadar sürebiliyor. Uzaktan eğitimin tekrar eğitimi dinleme olanağı tanıması bu açıdan önemli bir avantaj sağlıyor. Gece çalışmalarına devam etmek isteyen öğrenciler, okuma modu, PC modu gibi farklı aydınlatma modlarına sahip olan, parlaklığı ayarlanabilen ve akıllı telefondan kontrol edilebilen akıllı masa lambaları ile verimli çalışabiliyor.

5. Webcam

Uzaktan eğitim veren kurumlar webcam üzerinden iletişim kuruyor. Video konferanslarının olmazsa olmazı webcam modelleri mikrofona gereksinim duymadan ses aktarımı sağlıyor. USB kablosu ile bağlanan ve kumanda ile kontrol edilebilen modeller eğitimde büyük avantaj sağlıyor.

6. Grafik tablet

Profesyonel olarak grafikerlik yapanlar veya çizim yapma hobisiyle grafik tasarım dersleri alanlar özel bir kalem yardımıyla kullanılabilen grafik tabletlerden yardım alıyor. 3D modellemeden karakter tasarımına ya da dizi ve film konsept tasarımına kadar pek çok alanda profesyonel olarak kullanılan grafik tabletler, çalışma performansını olumlu etkiliyor.

7. Bilgisayar koltuğu

Öğrenciler uzaktan eğitim aldıkları süreçte çok uzun süre bilgisayar başında kalabiliyor. Bu süreçte yanlış koltukta oturmak duruş bozukluklarına, bel ve boyun ağrılarına hatta omurga hastalıklarına neden olabiliyor. Oyuncular veya bilgisayar başında çalışanlar için tasarlanmış olan bilgisayar koltukları yüksekliğinin ayarlanabilmesi ve ergonomik sırt desteği ile öğrencilerin verimli çalışmasının önündeki engeli ortadan kaldırıyor.

8. Laptop sehpası

Öğrenciler için yaşamının parçası haline gelen dizüstü bilgisayarlar laptop sehpaları sayesinde daha rahat kullanılabiliyor. Laptop sehpası modelleri farklı özelliklere sahip olmakla birlikte soğutucu, yükseklik ayarlı ve katlanabilen yapıda olabiliyor. Farklı tasarımlarıyla koltukta otururken veya yatakta uzanırken de kullanılabilen laptop sehpaları, bilgisayarın sağlığa zarar vermeden uzun süre kullanılabilmesini sağlıyor.

9. Mobil uygulamalar

Uzaktan eğitimde kullanılabilecek teknolojiler arasında elbette akıllı telefon ve bu telefonlara ücretli veya ücretsiz olarak kolayca indirilebilen mobil uygulamalar da bulunuyor. Birçok dersle ilgili ve birçok sınav türü için eğitim uygulamalarına kolayca erişilebiliyor.

Uzaktan eğitim teknolojilerine Türkiye’nin öncü alışveriş sitesi GittiGidiyor avantajlarıyla ulaşabilirsiniz.