Twitch Yayını Yapmak İsteyenlere 8 Önemli Ekipman

Twitch Yayını Yapmak İsteyenlere 8 Önemli Ekipman

Justin.tv, 2006’da internet üzerinden TV kanalı oluşturmak amacıyla kuruldu. Justin.tv, 2011’de Twitch ismini taşıyan ve oyun odaklı bir platform oluşturdu. Twitch bugün dünyada en iyi oyuncularının ya da muhabbeti en çok sevilen oyuncuların bulunduğu bir canlı yayın sitesi olarak milyonlarca kullanıcıya sahip. Türkçe dahil olmak üzere birçok dil hizmeti sunan ABD merkezi Twitch.tv, popüler canlı yayın uygulamaları arasında öne çıkıyor ve gittikçe popülaritesini artıyor. Siz de Twitch yayıncılığı yaparak hem para kazanıp hem eğlenmek istiyorsanız sahip olmanız gereken ekipmanlar hakkında bilgi edinmek için yazımızı okumalısınız.

League of Legends yani oyuncuların genel olarak LoL diye andığı oyun hakkında yapılan yayınlar sonrası popülerleşen bu platformda kanal yapabilmeniz bazı ekipmanlara sahip olmanızı gerektiriyor. İşte, Twitch yayını yapmak için sistem gereksinimleri.

Güçlü bir bilgisayar

İşlemci, oyun oynarken yayın açma olayını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmek açısından önem taşıyor. Twitch yayın için en az, Intel Core i5 ailesinden bir işlemci (ya da muadili olarak AMD), 8 GB Ram ve güncel bir işletim sistemini ihtiyacınız olacaktır. Oyuncu bilgisayarı veya Apple MacBook Pro kullanmanızı öneririz.

Stream Deck Yayın Kontrolcüsü

Twitch ve benzeri platformları tek platformda buluşturan Stream Deck Yayın Kontrolcüsü yayın hayatının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Twitch üzerinden yayın yapıyorsanız işinizi kolaylaştırırken eğlenceli ve renkli hale getirebilecek bir Stream Dec edinmelisiniz. Bilgisayara programlanabilir tuş ekleme imkânı sunan Stream Dec yayın kontrolcüsü sayesinde klavye kısayol tuşlarını aklınızda tutmasanız da uygulamalara, web sayfalarına, klasörlere ya da kontrol etmek istediğiniz her şeye tek tıklamayla ulaşabilirsiniz.

Ekran kartı

Ekran kartı, özellikle yayıncıların ve oyun tutkunlarının bilgisayarının en önemli bileşenidir. Yayın yaparken oyununuzdan iyi performans almak istiyorsanız oyunu kaldıracak güçte bir ekran kartına sahip olmanız gerekir. NVIDIA GTX 1080 veya AMD RX 580 ekran kartlarını örnek olarak verebiliriz.

SSD

Bilgisayarın performasını artırmak için işletim sisteminizi bir SSD’ye kurmanız da gerekir. SSD’nin boyutu en az 128 GB olmalıdır. SSD satın alırken takacağınız cihazın ana kartının ve kasa boyutunun hangi tip SSD desteklediğini öğrenmelisiniz.

Mikrofon ve kulaklık

Yayının olmazsa olmazı yayıncının sesidir. En ucuz mikrofonlu kulaklık ile anında yayın yapmaya başlayabilmek mümkün olsa da izleyicilerin sesi çok net işitebilmesi için iyi bir mikrofon gereklidir. Yayın türü mikrofonun kalitesi üzerinde belirleyici olacaktır. Rekabetçi oyun yayını gibi yayınlar için kaliteli bir kulaklığın mikrofonu yeterli olacaktır. Steelseries’in ürünlerini ve Blue Yeti markasının ürünlerini önerebiliriz.


OBS (Open Broadcaster Software)

Windows 7 ve sonrası, OS X 10.8 ve sonrası, ve Linux Ubuntu 14.04 ve sonrasını destekleyen OBS, Twitch yayıncılarının sıklıkla kullandıkları, ekran görüntüsü kaydetmeye yarayan bir uygulamadır. OBS sayesinde yayının kalitesini, ekran düzenlemesini ve ses/video kalitesini düzenleyebilirisiniz.

Hızlı internet servisi, menzil genişletici

Bir yayını donmadan ilerletmenin koşulu iyi bir upload hızının dolayısıyla iyi bir internet sağlayıcısının olmasıdır. Yayın açmak için gereken en düşük upload hızı 3- 5 megabittir. Wi-fi kapsama alanında sorun yaşıyorsanız menzil genişletici ürünler de kullanabilirsiniz.

Kamera

Twitch ‘de IRL veya Just Chatting kategorilerinde yayın yapmayı planlıyorsanız iyi bir kameraya sahip olmalısınız. Sizin için önerimiz daha az ağ bant genişliği gerektiren gelişmiş sıkıştırma teknolojisi H.264 ile yükleme işlemlerinizi hızlı ve kesintisiz bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz Logitech C922 Pro Stream.

Oyuncu koltuğu

Twitch ‘de çok uzun saatler geçirebilirsiniz. Bu nedenle sıradan bir sandalyeye değil vücut ergonomisine uyumlu, ayarlanabilir özellikleri bulunan uzun süreli kullanım için özel olarak üretilmiş olan oyuncu koltukları edinmelisiniz. Oyuncu koltukları gaming sektöründe performansı artıran koltuklar olarak bilinir.