Türkiye’nin İlk 5G Testi Yapıldı

Türkiye’nin İlk 5G Testi Yapıldı

1413
5g testimain

Türkiye’de ilk 5G teknolojisini dünyada ilk kullanan ülkelerden biri olması için çalışan Turkcell, Samsung’la geliştirdikleri işbirliği ile Türkiye’nin ilk canlı 5G deneyimini sundular. Yapılan 5G testi ile yeni teknolojinin sunacağı avantajlar deneyimlendi.

Henüz dünyada kullanımı başlamayan ve 2022’de hizmete sunulması beklenen 5G mobil bağlantı teknolojisiyle ilgili araştırmalar hızını artırarak devam ediyoru. 26 GHz frekansı üzerinden Samsung’un sunduğu 5G Sabit Kablosuz Erişim Teknolojisi’nin, Turkcell altyapısı üzerine kurulması sayesinde bu alanda araştırma ve geliştirme faaliyetleri sürdürülebilecek. Yapılan canlı testlerde 4K Ultra HD kalitesinde film canlı yayında izlenebildi. Üst seviye grafik özelliklerine sahip bir dövüş oyununu cihaza indirmeden bulut üzerinde kesintisiz biçimde oynamak mümkün oldu.  

İstanbul’da 3 noktaya kuruldu

Turkcell ve Samsung işbirliğiyle Turkcell Maltepe Plaza ve Kadıköy’de kurulan deneyim alanlarına ek olarak, İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa kampüsünde de 5G test şebekesi kuruldu. 5G altyapısı üzerinde çalışacak teknoloji ve ürünleri geliştirecek araştırmacı ve akademisyenler, bu deneyim alanlarındaki imkanları kullanabilecek. Toplantıda konuşan Turkcell Şebekelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “4.5G altyapımızı kurarken, geleceği yani 5G’yi düşündük ve buna uyumlu bir sistem kurduk. Üstün altyapımız 5G’yi ülkemizde mümkün kılıyor. Samsung gibi teknoloji devleriyle yaptığımız işbirlikleri sayesinde gelecek nesil teknolojiler konusundaki çalışmalarımız devam edecek. Bugün burada, tüm konuklarımızla 5G’yi deneyimlemek bu yolda atılmış olan çok önemli bir adımdır” dedi.   

Türkiye ilklerden biri olacak

Etkinlikte konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünyanın ilk dijital operatörü Turkcell olarak Türkiye’de yine bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşadıklarını dile getirerek 5G alanında Türkiye’nin söz sahibi olması ve en yeni teknolojilerin Türkiye’de de hayat bulması için uluslararası teknoloji devleriyle işbirliklerine devam ettiklerinin altını çizdi. “İşte bugün burada yaşattığımız ilk canlı 5G deneyimi, Şubat ayında Güney Kore’de Samsung ile imzaladığımız işbirliği protokolünün hayata geçmiş olan somut bir örneği.” diyen Terzioğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bugün burada 5G ile müşterilerimiz için son nesil yüksek hızda kablosuz erişimin artık mümkün olduğunu gösterdik. Hedefimiz açık; Türkiye’nin dünyada 5G teknolojisine sahip ilk ülkeler arasında yer alması. Turkcell, tüm Türkiye’ye bugün dünyada mümkün olan en hızlı mobil şebekeyi kurmuş durumda.” dedi.

“Ortak altyapı kullanımı şart”

Toplantı sonrasında sorularımızı yanıtlayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye’nin sadece teknoloji tüketen değil, aynı zamanda teknoloji üreten bir ülke konumuna gelmesi için çaba gösterdiklerini belirtti. Bu yönde yapılan tüm yatırım ve iş birliklerini çok önemsizlerine de değinen Terzioğlu, Türkiye’deki telekom operatörlerinin ayrı ayrı altyapı yatırımı yapmak yerine ortak altyapı kullanmasının gereklilik olduğunu söyledi ve şunları söyledi: “Türkiye, mükerrer yatırımlar yapacak kadar zengin değil. Ortak altyapıyı hayata geçirelim. Kulelerimizle fiberimizle biz hazırız. Türkiye için değer yaratabilir telekom sektörümüzü dünyanın en iyilerinden biri yapabiliriz. Dört yıla yakın bir süredir, Türkiye’de mükerrer yapılara son verilmesi gerektiği; mevcut altyapıların birlikte kullanılması; yeni altyapıların da ortaklaşa kurulması için çabalıyoruz. Biz hem fiberde hem de mobilde altyapıyı mükerrer yapmak büyük bir israf. Bunun çaresi sabitte de mobilde de ortak altyapı kullanmak ve kurmaktan geçiyor.”

Üretim süreçlerini değiştirecek

5G sayesinde Nesnelerin İnterneti olarak anılan teknolojinin en önemli ihtiyacı olan hızlı ve kesintisiz iletişim kurulmuş olacak. Dünya çapında milyarlarca nesnenin internete bağlı olması sayesinde üretim ve sanayide büyük bir dönüşümün gerçekleşmesi bekleniyor. Endüstri 4.0 olarak da anılan bu dijital dönüşüm sayesinde otomotiv, tarım, sağlık gibi sektörler çok daha ekonomik, hızlı ve hatasız hale gelecek.