En İyi Fotoğraf ve Videolar İçin İdeal Tripod Satın Alma Rehberi

En İyi Fotoğraf ve Videolar İçin İdeal Tripod Satın Alma Rehberi

450
tripodmain

Amatör veya profesyonel olarak fark etmez, fotoğrafçılıkla ilgilenen herkes için mutlaka sahip olunması gereken malzemelerden biri tripod. Tripodlar özellikle gece çekimlerinin başarılı olmasında önemli bir role sahipler. Bu yazımızda tripod almanın inceliklerini anlatıyoruz. 

Tripod, manzara ve durağan cisim çekimlerinde, titremenin önüne geçerek netliği sağlamak adına kullanımı olumlu sonuçlar doğurabilen bir ekipman. Tripodlar ayrıca makro gibi tam hassasiyet ve konsantrasyon gerektiren çekimlerin de vazgeçilmezidir. Tripodlar farklı boyutlarının yanında farklı özelliklere de sahip olabiliyorlar.

Tabii ki özellik farklılıkları fiyatı direkt olarak etkilediği gibi, fotoğrafçılarının nasıl bir tercih yapmasının da önüne geçebiliyor. Kullanım alanı olarak çoğunlukla fotoğraf makinelerinin tercih edildiğini söylemiştik. Fakat teleskop ve video kamera gibi cihazları da tripoda bağlayarak sabitleyebilirsiniz.

GittiGidiyor’da tüm fotoğraf ve video sevenlerin her türlü ihtiyacını karşılayabilecek yeteneklere sahip tripod modelleri bulabilirsiniz. İhtiyaçlarınızın tam olarak ne olduğuna karar veremiyorsanız eğer, satın alma rehberimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz. Böylece sahip olduğunuz bütçe aralığında, en başarılı modeli tercih etmenize yardımcı olacak olan bilgileri, satın alma aşamasında kullanabileceksiniz.

Farklı ihtiyaçlar için farklı modeller

Tripodlar adından anlaşılacağı üzere 3 adet ayağa sahipler. 3 ayaklı olmalarının nedeni, koyuldukları zeminde sağladıkları sağlam duruş yüzündendir. Tripodların üretim aşamasında kullanılan malzemelerin içerikleri, satın alma aşamasındaki sınıf farkını oluşturan önemli etkenlerin arasında yer alıyorlar. Örneğin; gövdesinde karbon fiber kullanılmış olan bir tripodun, ilk bakışta fiyatı yüksek gözükecektir.

Fakat örneklerine oranla hafifliği ve darbelere karşı olan dayanıklılığı, fiyatının neden yüksek olduğunu anlamınız için yeterli nedenler olacaklardır. Video kamera ile yapılan çekimlerde, tripodun kafa kısmındaki hassasiyet çok önemli bir yere sahip. Giriş seviyesindeki çoğu model, soldan sağa veya sağdan sola yapacağınız video çekimlerinde, atlamalı olarak dönebilirler. Bu da videoda olması gereken akışkanlığın önüne geçecektir. O nedenle, video çekimleriniz için bütçenizi biraz daha esnek tutmanızı öneriyoruz. Günümüzdeki birçok tripodun boyun kısmında, su terazisi olarak adlandırılan, genelde geniş açılı ve panoramik çekimlerde düzlemleri kusursuz olarak ayarlamanıza olanak tanıyan özelliği görebilirsiniz. Kullanım faktörü kişiden kişiye değişebiliyor.

Uzunluk, hafiflik ve işlevsellik belirleyici oluyor

GittiGidiyor’da yükseklik olarak 15 santimetreden 18 metreye kadar olan uzunluklara sahip tripodlar bulunabiliyor. 15 ile 23 santimetre uzunluğa sahip modeller ile çiçek veya çiçeklerin yapraklarında bulunan böceklerin makro çekimlerini rahatlıkla yapabilmeniz mümkün. Kullanım alanı daha geniş olan tripodlar genellikle 130 ile 160 santimetre boyutlarına sahip oluyorlar. Bu modellerin ayrıca 3 aşamalı asansör sistemleri de bulunuyor. 130 santimetrelik bir tripodun ayaklarını kısalttığınız da 50 santimetreye kadar boyutunun kısalabileceğini söyleyebiliriz. Genel kullanımlar için bu boyutlardaki tripodlar her türlü isteğinize yanıt verebilirler.

Tripod bacaklarında kullanılan malzemelerin en başını alüminyum çekiyor. Bazı alüminyum modellere dikkat çekmesi açısından, alaşım olarak titanyumun da kullanıldığını görebilirsiniz. Titanyum, tripodu çizilmelere karşı daha dirençli hale getirecektir. Alüminyumun ardından ise karbon fiber maddesi geliyor. Pek sık üretilmese de bazı tripodların malzemesinde çelik kullanıldığını da görebilirsiniz. Karbon fiber ile imal edilmiş tripodlar, oldukça hafif ve dayanıklı olabiliyorlar.

Fiyat ve sınıf olarak ise sadece profesyonellere yönelik olduğunu da belirtmekte yarar var. Tripod satın alma aşamasının bir diğer önemli unsuru da, kullandığınız objektif veya objektiflerin boyutlarıdır. Eğer Tele-Zoom sınıfı bir objektif kullanıyorsanız, orta sınıfın iyilerinden veya üst sınıfın giriş modellerinden bir tripoda ihtiyacınız olabilir. Diğer türlü, amatör kullanımlara yönelik tripodları tercih ederseniz, makineden daha ağır olan Tele-Zoom objektifler nedeni ile tripodu kullanmanız oldukça zor bir hal alacaktır.