The Sims Oyunu Nasıl Oynanır, Nasıl Yüklenir?

The Sims Oyunu Nasıl Oynanır, Nasıl Yüklenir?

850
sims oyunusims oyunu

Bilgisayar donanımlarındaki hız ve kapasitenin yükselmesiyle birlikte bilgisayar oyunlarının çeşitliliği artıyor. Simülasyon türündeki bilgisayar oyunları sanal dünya içindeki gerçeklik algısıyla büyük ilgi görüyor. Çocukların tekelinden çıkarak her yaş insanın ilgi alanı haline gelen bilgisayar oyunlarının en gözdelerinden biri de seri haline gelen The Sims oyunu. Tüm sims oyunları, dünya genelinde büyük bir kitle tarafından oynanıyor. Peki, Sims nasıl oynanır, kaç tane Sims oyunu var? Soruların cevabı blog yazımızın devamında!

Yaşam simülasyonu oyunları denildiğinde ilk akla gelen oyun The Sims oyunu oluyor. Sims oyunu, hayal gücünüzle benzersiz bir dünya yaratmanıza olanak tanıyor. Bu oyun ile her gün farklı bir yaşamı seçebilirsiniz.

Sims oyunu nedir?

The Sims; Will Wright tarafından tasarlanan, dağıtımı Electronic Arts’ın, yayımlanması Maxis’in önderliğinde piyasaya sürülmüş bir strateji-hayat simülasyonu bilgisayar oyunu Sim oyunlarının tümünü ifade ediyor. 2000 yılında piyasaya çıkışından sonra kısa sürede en çok satan oyun olmayı başaran Sims oyunu, tüm zamanların en başarılı video oyunu serilerinden birisi kabul ediliyor. The Sims oyununda insanlar kendilerini yaşıyormuşçasına Sim’leri yaşatabiliyor.

The Sims nasıl oynanır?

Bir yaşam simülasyon oyunu olan Sims oyunu macerası The Sims adlı oyunla başladı. Serideki diğer versiyonlarda ek paketlerle gelişmiş grafikler ve komutlar bulunuyor. Bu açıdan oyunun oynanma biçimi versiyonlara göre değişebiliyor. Bununla birlikte genel olarak Sims oyunu şöyle oynanıyor: Karakterleri yani Sim’leri istediğiniz fiziksel özellikler ve karakter özellikleriyle yarattıktan sonra Simoleon adındaki parayla ev veya arazi satın alıp Sim’leri oynatıyorsunuz. Oyunu klavyedeki yön tuşları ve fare ile oynayabiliyor; hiçbir kural olmayan sanal bir dünyada insanlar yaratıp kontrol etmenin keyfini sürebiliyorsunuz.

En iyi Sims oyunu hangisi?

Simülasyon oyunlarının atası sayılan The Sims oyunu amacı farklı karakterlerle farklı hayatları yönetmek ve karakterlerin mümkün olan en lüks şekilde yaşamalarını sağlamak. Bu amaca serinin tümünde farklı paketlerle ulaşılmaya çalışılıyor. Elbette pek çok bilgisayar oyunu serisinde olduğu gibi son çıkan sürüm daha grafik açısından gelişmiş özelliklere sahip olduğundan daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor. Serideki oyunların özellikleri şöyle

 • The Sims 1: The Sims 1’in 8 adet eklentisi bulunuyor. The Sims 1’de oyun şu aşamalardan oluşuyor: Aile kurmak, ev kurmak, The sims yaşamı, karakter gelişimi, iş bulmak, ölüm, hırsız ve çocuk. Oyunda karakterlerin yemek pişirme, egzersiz yapma, mantık yürütme, yaratıcılık gibi yetenekleri var.
 • The Sims 2 Merlinin Kazanı: Oyun piyasasına yeni bir tür kazandıran The sims oyununun ikincisi karakterlerin evlerini yaratmak için duvar kağıdından mobilyalara, küçük aksesuarlardan bahçe eşyalarına kadar pek çok seçenek sunuyor.
 • The Sims 3: Dünyanın en çok oynanan oyunlarından The Sims 3, mevsim özellikleri ve mevsimin getirdiği aktivitelerle dikkat çekiyor. Oyunda Sevgililer Günü, Hallowen, Leisure Day ve Snowflake Day festivallerine katılıyorsunuz.
 • The sims 4: Serinin dördüncüsünde karakterler mimikleriyle duygularını gösterebiliyor. Yeni karakter yaratma ekranı sayesinde farklı özelliklere sahip karakterler yaratılabiliyor. İnşa ve yerleştirme de serinin diğer oyunlarına göre daha detaylı. Sims 4 oyunu, oyunun müdavimleri tarafından en iyi Sims oyunu kabul ediliyor.

Telefonda The Sims oynanır mı?

Kendini sürekli güncelleyen ve geliştiren The Sims kasırgası yıllardır etkisini kaybetmeden devam ediyor. EA Games’in en çok sevilen simülasyon oyunlarından biri olan The Sims, Android ve İOS 9.0 veya üst sürümü cihazlarda da oynanabiliyor. Karakter yaratımı, ev yapımı, kariyer yapmak, aile kurmak ve sosyal statü gibi temel özelliklerin tamamını içerisinde barındıran The Sims Mobile, ücretsiz olarak indirilebiliyor. Android sürümü, iOS sürümü 

Kaç tane The Sims var?

Bir klozet konseptiyle 1996 yılında geliştirilmeye başlanan Sims oyunu, hemen her yeni oyununda kitleleri peşinden sürüklüyor. Will Wright’ın, Christopher Alexander’ın “A Pattern Language” adlı kitabından esinlenerek tasarladığı ve Scott McCloud’un “Understanding Comics” kitabından etkilenerek hayata geçirdiği The Sims, her seride ayrı heyecan yaratıyor.

 • The Sims (2000): Serinin dimetrik projeksiyonlu oluşu ve ucu açık bir simülasyon sunmasıyla öne çıkan ilk oyununda 150’nin üstünde mobilya ve mimari unsurlar bulunuyor.
 • The Sims 2 (2004): Tamamen üç boyutlu çevreye sahip olan ve ilk oyuna onlarca yenilik katan The Sims 2 kariyer ödülleri ve uzaylılar tarafından kaçırılma gibi enteresan özellikleriyle dikkat çekiyor.
 • The Sims Life Stories (2007): Serinin bu oyunu daha çok harici ekran kartına sahip olmayan ve düşük konfigürasyonlu bilgisayar kullanan oyuncuları hedefliyor.
 • The Sims Castaway Stories (2008): Eğlenceli saatler geçirmek isteyenlere Wanmami Island modunu sunan oyun ortalamanın üzerinde puanlar almayı başardı.
 • The Sims 3 (2009): Açık dünya aksiyon oyunlarının popülerlik kazandığı dönemde sunulan The Sims 3, özellikler ve grafik açısından günceli yakalamıştı.
 • The Sims Medieval (2011): Oyunda sim’ler hayatlarını Orta Çağ’da sürdürüyordu.
 • The Sims 4: The Sims 4; kapsamlı binalar inşa edebilme, nesneleri büyütebilme gibi yenilikler sunuyor. Yapım için 2019’un sonuna kadar toplam 7 adet genişleme paketi çıktı.

Yakında piyasaya sürülmesi beklenen The Sims 5, PlayStation 5 ve Xbox Series X’te de oynanabilecek.