Süper Cuma’da Güvenli Online Alışveriş İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Süper Cuma’da Güvenli Online Alışveriş İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

383
süper cumamain

Amerika’da ortaya çıkan, zamanla tüm dünyaya yayılan ve “Black Friday” olarak adlandırılan çılgın cuma alışverişi, son birkaç yıldır ülkemizde de birçok markanın dikkat çekici indirimler yaptığı ve tüketicilerin dört gözle beklediği bir dönem olmaya başladı. GittiGidiyor‘da “Süper Cuma” olarak adlandırılan bu özel günde alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken online güvenlik ipuçlarını yazdık.

Bu yıl 23 Kasım tarihine denk gelen Süper Cuma için önemli indirim avantajları sunuluyor. Ancak siber suçlular da bu dönemi kendi fırsatlarına dönüştürmek amacında. Online dolandırıcılara karşı dikkat etmeniz gerekenleri ve güvenli online alışveriş yapmanın yollarını aktarıyoruz.

Siber suçluları neye odaklanıyor?

Siber suçluların temel hedefi, online alışveriş yapanların kimlik veya kredi kartı bilgilerine ulaşarak, gelir elde etmek. Bunun için; bankacılık zararlı yazılımları, tarayıcı veya tarayıcı eklentilerinde kod yürütme açıkları, ortadaki adam saldırısı (man in the middle attack), sahte Android bankacılık uygulamaları, arama motoru ve DNS Zehirlenmeleri gibi çeşitli saldırı yöntemlerini kullanıyorlar. Bu yollarla ulaştıkları bilgileri ya kendileri doğrudan kullanıyor ya da kullanmaya hevesli başka suçlulara satıyorlar.

1) Alışverişi kendi cihazlarınızla yapın

İster bilgisayarınız ister tabletiniz veya akıllı telefonunuz olsun, Süper Cuma için alışverişte kendi cihazınızı kullanın. Cihazın davranışındaki tuhaflıkları ayırt etmek sizin için çok daha kolay olacaktır. Toplu kullanımın olduğu internet cafeler gibi yerlerdeki cihazlardan finansal işlem yapmaktan münkün olduğunca uzak durun.

2) Halka açık Wi-Fi noktalarından alışveriş yapmamaya çalışın

Her internet bağlantısı, online ödemeler için yeteri kadar güvenli değildir. Süper Cuma alışverişi için çarşı ve alışveriş merkezlerindeki halka açık Wi-Fi noktalarını kullanmayın. GittiGidiyor mağazalarına kişisel bağlantınız yoluyla erişmeniz daha güvenli bir seçenektir.

süper cuma
Güvenli bir Süper Cuma için kişisel tedbirlerinizi aldıktan sonra GittiGidiyor koruması altında keyifle alışveriş yaparak %80’e varan indirimlerden faydalanabilirsiniz.

3) Kredi kartı veya sanal kredi kartı kullanın

Kredi kartı kullanarak yapılan satın alma işlemleri, vadesiz veya tasarruf hesaplarınızda tuttuğunuz paranızı kapsamadığından, daha güvenlidir. Hatta limiti sınırlanmış sanal kredi kartı kullanırsanız, riski minimize etmiş olursunuz.

4) Güvenlik yazılımınız güncel olsun

Halen yapmadıysanız, birden fazla koruyucu katmana sahip güvenilir ve güncel bir internet güvenliği çözümü yükleyin. Tercihen bu çözüm, e-bankacılık ve online ödemeleriniz için de koruma hizmeti sunan bir çözüm olsun.

5) Online adres çubuğunu her zaman kontrol edin

Size güvenilir bir alışveriş ortamı sunan ve muhtemel sorunları çözmenize yardımcı olabilecek, GittiGidiyor gibi saygın ve güvenilir e-ticaret sitelerini tercih edin. Ancak tanınmış bir siteyi gördüğünüzde bile tedbiri elden bırakmayın. Dolandırıcılar orijinal emsalleriyle neredeyse tamamen özdeş olan sahte web siteleri oluşturabilirler. Bundan sakınmak için gözünüz URL’nin yani adres çubuğunun üzerinde olsun. Sahte siteler, taklit etmeye çalıştıkları resmi sitelerden farklı internet adresleri kullandıkları için kolayca tespit edilebilirler.

6) Sahte indirim fırsatlarına karşı temkinli olun

Gerçek olamayacak kadar iyi bir indirim teklifi alırsanız, büyük ihtimalle gerçek değildir. Gelen kutunuza sahte indirim fırsatlarının gönderilmesi alışılmış bir durumdur. Bu sahte indirim fırsatları, kullanıcıları kredi kartı numaraları gibi kritik bilgileri toplayan sahte web sitelerine yönlendirirler.

7) Alışverişten sonra ekstrelerinizi kontrol edin

Banka ve kredi kartı hesap bakiyelerini kontrol etmek, özellikle normale göre yoğun alışveriş yapılan dönemlerin ardından her zaman iyidir. Bunu yaparken, online bankacılığa güvenli bir şekilde eriştiğinizden emin olun ve hesabınızın güçlü bir şifreyle, düzgün bir şekilde korunduğunu kontrol edin.