Süper Cuma Alışverişini Süper Yapmak İçin İpuçları

Süper Cuma Alışverişini Süper Yapmak İçin İpuçları

213
süper cuma

Black Friday’in ilk gerçekleştiği yıllarda, yapılan şaşırtıcı indirimlerin yarattığı alışveriş çılgınlığının sonuçları nedeniyle bu adı alan etkinlik, isminin aksine tüketiciler için de mağazalar için de aydınlık bir gün. Ülkemizde isim konusunda yerelleştirmeye giden GittiGidiyor, “Süper Cuma” adını kullanıyor. 

Süper Cuma etkinliği, markaların satış rekorları kırmasını sağlarken tüketicilerin bütçelerine uygun olmadığı için alamadıkları ürünlere erişebilmesini sağlıyor. Peki, Süper Cuma’dan en iyi şekilde faydalanmak için neler yapmak gerekiyor?

“Tamamen duygusal” sebepler

Herhangi bir dini ritüeli ve anlamı bulunmayan gelenek, mağazaların sezonu kârlı bitirmek ve elindeki ürünlerini tüketmek için yüksek oranlarda indirimler sunmalarını sağlıyor. Dolayısıyla her kesim insan ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yüksek oranlardaki indirimlerden yararlanmak istiyor ve harekete geçiyor. Hızlı ve iyi olan tüketici kazançlı çıkıyor. Birkaç noktada dikkatli davranarak siz de 29 Kasım’da gerçekleşecek olan Süper Cuma etkinliğini daha kârlı tamamlayabilirsiniz.

Mağazaların bildirimlerini açın

GittiGidiyor’dan veya spesifik olarak GittiGidiyor’daki hangi mağazalardan alışveriş yapmak istediğinize karar vermelisiniz. GittiGidiyor’un e-posta  listesine kaydolmak ve bildirimlerini açmak da faydalı olacaktır. Ücretsiz gönderilen bültenler sayesinde hangi ürünlerin indirimle satışa sunulacağından herkesten önce siz haberdar olabilirsiniz. Ayarlarım bölümündeki sayfadan bildirimleri ve e-posta bülteni ayarlarını yapabilirsiniz. 

Sosyal medyanın gücünden yararlanın

Çoğunluğun dijitale taşındığı ve aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu günümüzde perakendeciler de duyurularını Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda yapmayı tercih ediyor. Teklifleri kaçırmamak için hazırlığınızı yapın ve GittiGidiyor’u sosyal medyada takip ederek fırsatlardan haberdar olun. 

İade politikaları ve stok hakkında bilgi edinin

Mağazaların farklı fiyat ve iade, değişim politikası olabiliyor. Mağazalar, Süper Cuma etkinliği için geçici olarak politikalarına ara verebilirler. Size zaman kazandırabilecek her şeyin bir öncelik olduğunu unutmayın ve favori mağazalarınızın politikaları hakkında bilgi edinin. Mağazanın sunduğu ürünlerin fiyat geçmişini de kontrol edin.

Sadakat programlarına katılın

Mağazaların desteklediği sadakat kartlarına (Özel kredi kartı programları) sahip olmanız veya çevrimiçi platformunda üye olmanız en iyi fırsatlara erişim için önceliğiniz olması anlamına gelir. Dolayısıyla promosyonlar, kuponlar ve indirimler hakkında erkenden fikir edinmek için sadakat kartı almayı ihmal etmeyin. Çevrimiçi alışverişlerinizde üye kaydınız olması nakliye konusunda da avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Alışveriş listesi hazırlayın

Süper Cuma’da tam anlamıyla alışveriş çılgını olabilir ve aslında ihtiyacınız olmayan ürünleri almaya da eğilimli olabilirsiniz. Bu durumda gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri alana kadar bütçeyi aşabilirsiniz. Dolayısıyla Süper Cuma öncesinde bir alışveriş listesi oluşturarak gereksiz şeyler satın alma tuzağına düşmekten kaçınmalısınız. Listeyi hazırlarken hangi ürünün hangi mağazada bulunduğunu yazmayı da ihmal etmeyin. Alışveriş listesini hazırlarken gelecek yıl yapılacak etkinliklerinizi göz önünde bulundurun. Örneğin, almayı planladığınız otomobil için araç aksiyon kamerası ya da yeni evlenecek tanıdığınıza ev hediyesi olarak vermek için elektrikli mutfak aleti satın alabilirsiniz.

 

Uygulamayı kullanabilirsiniz

Dijital çağda online alışveriş de çoğunlukla mobil yapılıyor. Henüz yüklemediyseniz, GittiGidiyor mobil uygulamasını edinmelisiniz. Perakendeciler kapılarını açana kadar siz 28 Kasım’da saat gece 12’yi geçtiğinde alışveriş çılgınlığına başlayabilirsiniz. Üstelik bu sayede bariyerlerle karşılaşmak durumunda kalmazsınız. Online alışverişinizi  Türkiye’nin öncü e- ticaret sitesi GittiGidiyor’da yaparak kaçırılmayacak ürünlere kaçırılmayacak fırsatlarla sahip olabilirsiniz.

Önceden alışverişe çıkın

Süper Cuma indirimleri yalnızca 29 Kasım’da geçerli olmayabilir. Bazı mağazalar bir ya da birkaç gün öncesinden de indirimleri başlatabilir. GittiGidiyor’da 21-28 Kasım tarihlerini kapsayan bir indirim dönemi de bulunuyor. Alışverişinize ne kadar erken başlarsanız istediğiniz ürünleri bulma şansınız o kadar artar. İndirim önceden başlamadıysa da hangi mağazada hangi ürünün bulunduğunu önceden tespit etmeniz size zaman kazandıracaktır. Hangi mağazada hangi ürünün tam olarak nerede bulunduğunuzu tespit ettiğinizde alışveriş sepetinizi park edebileceğiniz bir alan bile bulabilirsiniz.

Siber güvenliğe dikkat!

Alışverişinizi güvenilir mağazalardan yapmak çok önemli. Siber güvenliğin önemli bir sorun haline geldiği günümüzde kendinizi olası bir kredi kartı ve kimlik hırsızlığına karşı korumanın en iyi yolu kredi kartlarının sayısını sınırlandırmak ve güvenilir mağazaları tercih etmektir. Sanal kart kullanmak da bir yöntem. GittiGidiyor’un güvenli ödeme yöntemi sayesinde bu anlamda bir sıkıntı yaşamazsınız. 

Bütçenizi iyi yönetin

İhtiyacınız olabilecek ürünleri büyük indirimlerde bulup kucakladıktan sonra kasada hayal kırıklığı yaşamamak için hangi kartınızda ne kadar kullanılabilir limit olduğunu, son kullanım tarihinin hangi gün olduğunu kontrol edin. Hesap özetlerini ve kredi kartı ekstrelerini alışveriş öncesinde kontrol edin. Online alışverişi tercih ediyorsanız kredi kartınız ya da banka kartınızın online alışverişe açık olduğundan emin olun. Süper Cuma etkinliğinde kendinizi kaybetmeniz olasıdır. İrade kontrolünü yapmak daha zor olabileceğinden kart yerine nakit kullanabilirsiniz. Bankanızın ve mağazanın sunduğu avantajlardan yararlanmak için kart kullanmak istiyorsanız yalnızca bir kart belirleyin ve alışverişinizi onunla yapın.