Su Isıtıcısı (Kettle) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su Isıtıcısı (Kettle) Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Su ısıtıcısı her mutfağın olmazsa olmaz küçük ev aletlerinden biri. Ancak su ısıtıcısı deyip geçmeyin. Kettle almaya niyetiniz var ama nasıl bir model ve özellikte almanız gerektiğine karar veremiyorsanız yazımıza göz atabilirsiniz.

Suyu kaynar hale getirmek, tüm mutfak işlerinin içinde en basiti gibi görünür. Ancak her zaman suyun kaynamasını bekleyecek kadar vaktiniz olmayabilir. Sıcak su için ihtiyacınız olan elektrikli su ısıtıcı modellerini incelerken hangisini alacağınıza karar veremiyorsanız sizin için derlediğimiz detayları inceleyebilirsiniz. Su ısıtıcısı alırken sağlıklı ve şık görünümün yanında kireçlenmemesi ve paslanmaz olması önemlidir. GittiGidiyor’da su ısıtıcısı modellerini incelerken bir yandan da yazımıza göz atarak su ısıtıcı alırken dikkat etmeniz gereken detayları öğrenebilir ve eviniz için doğru alışverişin tadını çıkarabilirsiniz. İşte su ısıtıcısı hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar.

Kettle Ne Demek? Elektrikli Su Isıtıcılarını Kullanmanın Faydaları

Dilimize İngilizceden geçmiş olan kettle; suyun kaynatıldığı, bir kapağı, ağzı ve sapı olan bir kap veya cihaz; bir çaydanlık anlamına gelir. Mutfakta önemli bir yardımcı olan kettle’ın sağladığı kolaylıkları şöyle sıralayabiliriz…

Su ısıtıcısı kettle suyu ocak veya mikrodalga fırından daha hızlı kaynatır. Verimliliğe değer veriyorsanız veya sabah kahvenizin veya çayınızın her gün daha hızlı hazır olmasını istiyorsanız, kettle kullanımı sizin için ideal olabilir.

Kullanımı çok kolaydır. Su ekleyip bir düğmeye basmanız suyunuzun kaynaması için yeterli. Daha fazla sıcaklık ayarına ve özelliğine sahip kettle modellerinin bile genellikle anlaşılması oldukça kolaydır. Enerji konusunda da çok verimlidirler. En iyi kettle modeli için GittiGidiyor kullanıcı yorumlarını inceleyebilirsiniz. Kettle önerilerini okuyarak alacağınız modeli daha hızlı bulabilirsiniz.

Bazı çay türlerini demlerken çay severlerin doğru sıcaklığı elde etmesi, elde ettiğiniz lezzette büyük bir fark yaratabilir. Normal çay veya bitki çayları seven herkes, suyu belirli bir sıcaklık için ayarlayabildiği kettle kullanmayı tercih eder.

Elektrikli Su Isıtıcısı Alırken Dikkat Edilecek Faktörler

En çok tercih edilen kettle çeşitlerinin arasında cam kettle ve çelik kettle yer alır. Mutfaktaki eşyalarınıza uyumlu bir su ısıtıcısı arıyorsanız sadece uyumlu olması değil özelliklerine de dikkat etmeniz gerekir. Hem tarzınıza uygun hem de verimli bir kettle alırken şu detaylara dikkat etmenizi öneririz.

Kettle’ın en önemli tercih edilme sebebi hızıdır. Hız kadar boyut da elbette önemlidir bu sebeple yaşam tarzına ve kişi sayısına göre litre olarak kapasiteleri değişmekte olan ısıtıcıları tercih etmelisiniz. Hem kahve hem de çay için kullanacağınız mini kettle sizin için yeterli olacaktır.

Çoğu elektrikli su ısıtıcısı, suyu kaynatmak için üç ila dört dakika arasında bir süre alırken, bazıları 90 saniye içinde ısıtabilir. Bu durumlarda, üreticinin ürün açıklamasında iddia ettiği hız bilgisini kontrol etmeniz tavsiye edilir. Satın alma işleminden önce bu kontrolü yapmanız daha sonra hız konusunda sorun yaşamanızın da önüne geçer.

Herhangi bir elektrikli su ısıtıcısı, mikrodalga veya set üstü su ısıtıcısından daha hızlı olmalıdır, ancak farklı modeller arasında seçim yaparken bu noktada seçici olmak için iyi araştırma yapmanızda fayda vardır.

Kettle alırken dikkat etmeniz gereken bir değer detay ise güvenli olmasıdır. Aldığınız kettle’ın tehlike anında otomatik kapanması oldukça önemlidir. Ayrıca tutma ve taşınma kısmının da pratik olmasına dikkat etmelisiniz. Ucuz kettle tercihi yaparken bu gibi detayların incelenmesi gerekir. Güvenlik konusunda hassas bir kullanıcı iseniz şarjlı kettle ve usb kettle modellerini de GittiGidiyor’dan inceleyebilirsiniz. Eğer kettle kamp alanı gibi bir yerde kullanacaksanız 12 volt kettle sizin için yeterli olabilir.

Kettle alırken incelediğiniz modellerin sıcaklık ayarı yapıp yapmadığına da dikkat etmelisiniz. Eğer kahve sever bir kullanıcıysanız bu detay da sizin için gereklidir.

Su ısıtıcısı (kettle) alırken aldığınız modelin kolay temizlenir olması da gerekir. Kolay temizlik için paslanmaz çelik gövdeli modelleri tercih edebilirsiniz.

Su ısıtıcınızın kireç çözücü filtreye de sahip olması dikkat etmeniz gereken faktörlerden biridir.

Kettle fiyatları ürünün modeline, kullanım alanlarına ve kullandıkları enerjiye göre değişkendir. Sınırlı özelliklere sahip basit elektrikli su ısıtıcılarının maliyeti 50-100 Lira civarındadır. Daha yüksek kaliteli ve daha yüksek kapasiteli modeller 200-300 liraya yakın olabilir.

Kettle Hangi Boyutlarda Olmalıdır?

Güvenlik ve kapasitenin yanında su ısıtıcısı alırken boyut da önemlidir. Eğer kalabalık bir aileyseniz tercihiniz daha büyük bir kettle olmalıdır. Bununla birlikte mutfaktaki yer durumunuzu da göz önüne almalısınız. Eşyalarınızla uyumlu bir model düşünüyorsanız ışıklı kettle ve şeffaf kettle modellerini inceleyebilirsiniz.

Ocaktan uzakta düz ve dengeli bir zemine yerleştirilmesi gereken su ısıtıcılarınıza prize yakın yer bulamıyorsanız kablosuz kettle modellerine göz atabilirsiniz. Sıcak tutma seçeneği ve otomatik kapatma gibi kullanışlı özelliklere sahip bu su ısıtıcıları endişe duymanızın önüne geçer.

Su ısıtıcısı arayışınız sırasında güvenlik, hız ve kolay temizlenirlik detaylarına dikkat etmenizin yanında fiyat performans değerlendirmesi de yapmalısınız. GittiGidiyor üzerinden kettle markalarını inceleyerek fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. Ayrıca yeni baştan bir kettle almak istemiyorsanız kettle yedek parçaları arasından ihtiyacınız olanı alarak su ısıtıcınızı uzun yıllar kullanabilirsiniz.