Su Arıtma Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Su Arıtma Cihazı Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Musluktan akan suyu arıtarak kullanılabilir hale getirmeyi  ve bunun için su arıtma cihazı almayı düşünüyorsanız gelin birlikte önce su arıtma cihazı hakkındaki detayları inceleyelim.

Sağlık için hayati önemi taşıyan içme suyu artık dışarıdan almak yerine evde arıtarak kullanmak istiyorsanız su arıtma cihazına sahip olmanız gerekir. Piyasada pek çok su arıtma cihazı modeli bulabilirsiniz; bu modeller arıtma sistemleri ve filtre özellikleriyle birbirinden ayrılırlar. Bu yüzden doğru su arıtma cihazını bulmak için araştırma yapmanız gerekir.

En iyi su arıtma cihazı araştırması yaparken sizin için hazırladığımız bu yazıdan yardım alabilirsiniz. Ev tipi su arıtma cihazı sayesinde fonksiyonel, hafif ve taşınabilir bir ürüne sahip olabilirsiniz. İstediğiniz her yere kolaylıkla götürebilir ve küçük bir monte işlemiyle kurulabilen su arıtma cihazlarıyla sağlıklı suyu her yerde içmeye devam edebilirsiniz.

Evinize su arıtma sistemlerini kurarken ne yapmanız gerektiğini, nasıl kullanmanız gerektiğini ve benzer detayları derledik…

Su Arıtma Cihazı Nedir ve Çeşitleri Nelerdir?

Su arıtma cihazı, suyun içerisinde bulunan bakteri, nitrat, kurşun, böcek kalıntıları gibi sağlığa zararlı maddeleri temizleyip hem besleyici hem de mineral açısından zengin su tüketmenize yardımcı olur. Su arıtma cihazları çevre dostu ve bütçe dostu olduğu için sıklıkla tercih edilir. Ancak su arıtma cihazı alırken filtrelerine dikkat etmeniz gerekir. İyi bir filtre ve su arıtma cihazı için UV tabanlı ve RO filtreleme sistemi önemlidir.

Cihazı evinizde konumlandıracağınız yer ve kullanım şekliniz de seçiminizi etkiler. Tezgah altı su arıtma cihazları genellikle tezgah üzeri kalabalık olmasın diyen kişilerin tercihi olur. Musluk altına yerleştirilen bir tank yardımı ile normal musluğunuzun yanına arıtma için küçük bir musluk daha takılır ve aynı şekilde açma kapama yaparak suyunuzu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu tarz arıtma cihazlarının bakımı satın aldığınız bayi tarafından altı aylık ya da bir senelik periyotlarla takip edilir. Online satın alınan ürünlerde ise ilinizde bulunan yetkili firma tarafından takip edilir.

Tezgah üstü su arıtma cihazı tercih eden kişilerde ise tezgah üzerinde konumlandırılmış küçük bir tankla kullanım sağlanır. Tank gözünüzü korkutacak büyüklüğe sahip değildir. Ayrıca kötü bir görüntüsü de yoktur. Yine isteğe bağlı olarak ya ana musluğunuza küçük bir aparat ile monte edilir ya da yandan bir muslukla kullanım sağlarsınız.

Su arıtma musluğu çeşitleri tercihinize kalmıştır. Küçük veya uzun boyunlu musluklar mevcuttur. Ana musluğun yanında hoş bir görüntüye sahip olan muslukları tercih edebilirsiniz.

Tezgah üstü arıtma cihazları genelde kiracıların tercih ettiği bir üründür. Bir yeri delmek veya musluk monte etmek ev sahipleri tarafından onaylanmayabilir. Ama tezgah üstü arıtma cihazlarının en güzel yanı taşınabilir olmasıdır. Musluk tipi su arıtma cihazı normal musluk başına monte edilerek üzerindeki küçük bir pim yardımıyla kullanım sağlayabildiğiniz bir üründür. Pompalı su arıtma cihazı ise birkaç filtreye sahiptir. Suyu daha çok temizleyerek musluğunuza ulaştırır.

Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey pompanın ve filtrelerin gücüdür. Genelde iki filtre su arıtma cihazında yer alır. İlk filtrede suyun içerisindeki yabancı maddeler ayıklanırken, ikinci filtrede suyun içerisindeki bakteri, zararlı mikroorganizmalar ayrıştırılır. Su arıtma tankı ise daha çok endüstriyel firmalarda tercih edilen bir su arıtma sistemidir. Dışı epoksi kaplama olan tank, beyaz renkli bir boya ile korunmaktadır. Tatsız ve kokusuz bir su haznesi olan su arıtma tankı su akışını sağlar. Depolama için de kullanılır. Genelde 12 litre su arıtma tankı kullanılır. Evdeki kişi sayısına bağlı olarak daha büyük veya daha küçük tercih edilebilir.

Su Arıtma Cihazı Aşamaları Ne İşe Yarar?

Suyun bakterilerden ve içerisinde bulunan zararlı mikroorganizmalardan arındırılıp musluğunuza gelebilmesi için çeşitli filtrelere ihtiyaç vardır. Bu filtreler modelden modele, markadan markaya değişiklik gösterir. Bu neden arıtma cihazı almaya karar verdiğinizde bunu da göz önünde bulundurmalısınız. 3’lü su arıtma cihazı içerisinde üç farklı aşamalı filtre bulundurur. 5 aşamalı su arıtma cihazı ise ilk aşamada sudaki pası ve çamuru temizler, ikinci aşamada suda bulunan kötü tat ve kokuyu alır.

Üçüncü filtre klor ve organik kimyasalları temizler, dördüncü filtre suyun sertliğini alıp daha kolay içilebilir hale getirir. Beşinci ve son filtre ise daha ince bir yapıya sahip olduğu için son temizliği yapar. 7 aşamalı su arıtma cihazı beş aşamalıdan farklı olarak filtrenin özelliğiyle birlikte sudaki mineral oranını arttırır. Bu arıtmayı 0-12 yaş arası çocukların ve hamilelerin kullanması sağlıkları ve gelişimleri için önemlidir.

8 aşamalı su arıtma cihazı alkali, mineral ve bioseramik filtreyle sudan arındırdığı zararlı kimyasallar yerine faydalı mineraller ile suyun besleyiciliğini artırır. 9 aşamalı su arıtma cihazı içerisinde bulunan karbon filtresinin fazlalığıyla suyun arındırılmasını kolaylaştırır. 9 aşamalı su arıtma sistemini daha çok büyük şehirlerde yaşayan aileler tercih eder. Çünkü sayının fazla olması şehir suyunun daha çok kirlenmesine sebep olmaktadır. 10 aşamalı su arıtma cihazı ise suyun içerisine ilave edilen mineral oranının artması ile ilgilidir. Altı, yedi, sekiz, dokuz ve on numaralı filtreler suyun besleyiciliğini artırmak için kullanılır. Kullanım süreleri genelde 18 aya kadar devam eder.

Kaliteli Su Arıtma Cihazı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Su arıtma cihazı genelde musluğunuzun yanına monte ettiğiniz bir yardımcı muslukla kullanılır. Eğer “tezgahıma zarar vermek istemiyorum” derseniz ana musluğa monte edilen ağızlıkları da bulunmaktadır. Bazı su arıtma cihazları fişe takılarak kullanım sağladığı gibi kimi cihazlarda bu özellik yoktur.

Su arıtma cihazı alırken Ph değerine dikkat etmelisiniz. Üründen üretilen suyun Ph değerinin standart kabul edilen değerlerine uygun olması önemlidir. Bu sebeple araştırma yaparken bu değerleri incelemelisiniz.

Su arıtma cihazı alırken yine alacağınız üründe mineral dengeleyici filtrenin bulunup bulunmadığına da bakmalısınız. Su arıtma cihazı alırken ucuz model arayışınız sırasında kaliteli malzemelerin kullanıp kullanılmadığını inceleyerek ürün kalitesine önem vermelisiniz. Maliyeti düşük ürünler su basıncıyla sızdırma ve bozulma yapabilir.

Su arıtma cihazı alırken filtrenin önemine değinmiştik. Filtreleri belli aralıklarla değiştirmeniz sağlıklı su için çok önemlidir. Filtrelerin kolay ulaşılabilir olmasına ve uzun ömürlü olmasına önem vermelisiniz.

Su arıtma cihazı fiyatları alacağınız modele, markaya ve yukarıda değindiğimiz çeşit, aşama gibi detaylara göre değişir.

Piyasada su arıtma cihazına talep arttıkça yerli ve yabancı bir çok firma sektöre giriş yapmıştır. Genelde tercih edilen yerli su arıtma cihazlarıdır. Yerli su arıtma cihazları konusunda profesyonel ekiplerle çalışan firmalar oldukça fazladır. Su arıtma cihazı markaları da kullanılan malzemeye, filtrelerin sayısına göre fiyat belirlemekte ve alıcı ile ürünü buluşturmaktadır. Su arıtma cihazı yorumları ve tavsiyelerini GittiGidiyor’dan okuyarak modelleri inceleyebilir ve çevre dostu bir modele sahip olabilirsiniz.