Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sizler için hazırladığımız bu yazıda, temiz suya ulaşmak için kullanılan su arıtma cihazlarını, nasıl kullanılacağını, hakkındaki yorumları ve öne çıkan özelliklerini inceledik!

Bizler için hayati öneme sahip olan su, yaşamak için de günlük ortalamada 2.5-3 litre kadar tüketilmesi gereken yaşamsal bir sıvıdır. İnsan vücudunun %50-80’lik bir oranını kaplayan bu vazgeçilmez doğal kaynağın önemini fark eden markalar, su arıtma cihazları tasarlayarak kullanıcıları kusursuz kalitede suya ulaştırmayı hedefler. Bu yazımızda su arıtma cihazı nedir, ne işe yarar ve su arıtma cihazı alırken nelere dikkat edilmeligibi detaylar içeren bilgileri sizler için en ince ayrıntıları ile derledik!

Gerek evlerde gerekse iş yerlerinde sıklıkla kullanılan su arıtma cihazları günümüzde oldukça farklı model ve özelliklerle üretilerek kullanıcılarla buluşuyor. Her geçen gün fonksiyonel ve teknik özellikleri ile ürünlerinde bir adım öteye gitmeyi başaran su arıtma cihazı markaları; su kapasiteleri, filtre sayıları, su basınçları ve tezgâh altı ya da tezgâh üstü modellerle çeşitli ihtiyaçlara cevap verebilecek yüzlerce çeşit ürün tasarlıyor. Coğrafi konumu sebebiyle ülkemizde temiz suya ulaşım bakımından oldukça şanslı sayılsak da şehir şebeke sularını doğrudan tüketmek yeterince sağlıklı ya da güvenilir değildir. Bu noktada yardımımıza koşan su arıtma cihazı firmaları genel olarak iki çeşit makine üretir. Su arıtma cihazı karşılaştırmaları esnasında karşımıza çıkan bu en önemli fark, tezgâh altı ya da tezgâh üstü modeller olmalarıdır. Tezgâh altı olarak bilinen modeller şehir şebekesinden gelen suyu filtreleyerek musluğunuzun yanından ek bir muslukla size kusursuz kalitede su sunarken tezgâh üstü olanlar nispeten daha küçük boyutlarda, kompakt tasarımlarla üretilerek aynı görevi görecek şekilde üretilir.

Güvenli ve sağlıklı su tüketim imkânının yanı sıra ekonomik anlamda da son derece faydalı olan bu makineler su arıtma cihazı yararlı mı sorularına da pek çok anlamda olumlu sonuç çıkartır. Bir diğer yandan sürdürülebilir yaşam için doğa dostu olan bu ürünler polikarbon damacanalar ya da plastik su şişeleri gibi yüksek oranda doğal kaynakları tüketen ürünlerin de önüne geçmiş olur. GittiGidiyor’dan yüzlerce çeşit ürünü inceleyip su arıtma cihazı kullananlar arasına siz de girebilir pek çok yönden avantaja geçebilirsiniz. 

Su Arıtma Cihazı Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Her türlü kullanıcının ihtiyacına cevap verebilecek farklı donanımsal özelliklerle üretilen su arıtma cihazımodellerini seçerken dikkat etmeniz gereken bazı ayrıntılar söz konusudur. En iyi su arıtma cihazını araştıran pek çok kullanıcı bu noktada farklı yanıtlara ulaşır. Çünkü evlerde, iş yerlerinde ya da ofislerde kullanılan bu cihazlar farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekillerle üretilir. Bu yüzden seçimler esnasında baz alınması gereken en önemli şey sizin neye ihtiyacınız olduğudur. Az haneli evler için düşük kapasiteli modeller tercih edilebilirken daha büyük yerlerde örneğin iş yerlerinde yüksek kapasiteli cihazlar kullanmak uygun olur. Motorlu ya da motorsuz bir diğer deyişle pompalı ya da pompasız olarak üretilen modeller şehir şebeke suyundan gelen basıncın kuvvetine göre seçimler esnasında dikkat edilmesi gereken noktaların başında yer alır.

Su Arıtma Cihazı
main

Su arıtma cihazı kaç aşamalı olmalı gibi kafa karıştıran soruya ise makinelerdeki filtre sayısı cevap verir. 1 ila 12 arası filtrelere sahip olan bu cihazlarda tavsiye edilen minimum filtre sayısı 5’tir. Su arıtma cihazı tavsiyeleri arasındaki en önemli faktörlerden biri de uluslararası kalite standart belgelerinin olması gerektiğidir. Tüm dünyanın kabul ettiği Reserve Osmosis denilen sistemler günümüzde en güvenilir su arıtma yöntemi olarak kabul edilir. Tercih edeceğiniz ürünün satış sonrası hizmet kalitesi incelemeniz de faydası olan faktörler arasında bulunur. Aklınızdaki ‘su arıtma cihazı en iyisi hangisi’ sorunuza yanıt olarak ilk olarak  ihtiyaçlarınızı ve önceliklerinizi belirlemek mantıklı olacaktır. GittiGidiyor’da yer alan su arıtma cihazı yorumlarınıza göz gezdirerek kendiniz için daha ayrıntılı fikirler elde edebilirsiniz.

Su Arıtma Cihazları Nasıl Çalışır?

Şehir şebeke sularını taze filtrelenmiş suya dönüştürerek tat ve kokusunda muazzam farklar yaratan bu makineler nasıl çalışır, kurulumu nasıldır gelin şimdi de bunları inceleyelim. Ters Ozmoz diye adlandırılan filtrasyon sistem su arıtma cihazı nasıl çalışır sorusuna verilebilecek en özet cevaptır. Peki bu cihazlar nasıl icat edildi?

İlk olarak gemilerde deniz suyunu filtre ederek içilebilecek seviyeye getiren bu buluş su arıtma cihazlarının temel çalışma prensibini oluşturur. Bu cihazlar şehir şebeke suyunu sırası ile tortu filtre, ön karbon filtreleme, membran filtreleme, ince filtre ve tatlandırıcı filtreleme gibi en az 5 aşamadan geçirilerek içmeye hazır hale getirir. Günümüz teknolojisi ile son derece kullanışlı modellerle üretilen bu makinelerin kurulumu da son derece pratiktir. Bilhassa tezgah üstü modellerde kuruluma zaten ihtiyaç duyulmaz iken şehir şebeke suyuna bağlanacak olan su arıtma cihazı kurulumunu, teknik personelle ya da dilerseniz kendiniz kutu içerisinden çıkan yönergeleri takip ederek birkaç dakika içinde yapabilirsiniz.

Su Arıtma Cihazları Fiyat Aralıkları Nelerdir?

Fiyatlar üzerinde etkili olan faktörler çeşitli parametrelere göre değişkenlik gösterir. Bu parametrelerin neler olduğunu merak ediyor musunuz? Cihazlarda motor olup olmaması, model tipleri, filtre adetleri, günlük su üretim kapasiteleri ve markaları fiyatlar üzerinde etkili olan unsurlardır. Tüm bunlarla birlikte su arıtma cihazı fiyat performans değerlendirmelerinde son derece başarılı sonuçlar çıkartan makineler olarak karşımıza çıkar. Hayatı boyunca ortalamada kırk beş bin litre sıvı tüketen insanlar plastik su şişelerine veya polikarbon su damacanalarına bir servet harcar!

Kim suya bu kadar para harcamak ister ki? Oysa ki bir kere alındığında çok uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilen su arıtma cihazları ise ekonomik anlamda muazzam farklar yaratır. Kahve makineleri, su ısıtıcılar ve semaverler gibi kireç oluşumuna yatkın olan küçük ev aletlerinin de ömrünü uzatan bu cihazlar sağlık açısından da biçilmiş kaftanlar olarak karşımıza çıkar. Su içmeyi zevke dönüştürecek, yemeklerinizin lezzetine lezzet katacak, hayatımızın bir parçası olan çay ve kahvelerin  aromasını en üst düzeyde hissettirecek bu cihazlara en kısa sürede sahip olmak için GittiGidiyor’un su arıtma cihazı kampanyalarını takip edebilir, uygun fiyatlarla en kısa zamanda siz de kusursuz suya ulaşabilirsiniz. Su arıtma cihazı hakkında bilgiler içeren bu yazımız ile kendinize en uygun modele karar vermenize yardımcı olmaya çalıştık.