Merakla Beklenen PlayStation 5 Hangi Özelliklerle Geliyor?

Merakla Beklenen PlayStation 5 Hangi Özelliklerle Geliyor?

2583
PlayStation 5

Sony, resmi Twitter hesabı üzerinden Sony PlayStation 5 oyun konsolunun 2020’nin son çeyreğinde satışa sunulacağını duyurdu. Sony’nin açıklamasınına göre PS5 olarak adlandırılacak olan oyun konsolu hakkındaki detay oyun severleri heyecanlandırdı. Peki, tüm zamanların en çok satan oyun konsolu serisi PlayStation’ın beşinci üyesi nasıl özelliklere sahip olacak. Cevabı blog yazımızda.

Merakla beklenen, hakkında pek çok spekülasyon dönen, oyun dünyasının temel taşlarından biri olan Sony PlayStation ailesinin yeni üyesi bugüne kadar alışık olmadığımız çok sayıda yeni özellikle geliyor. Oyun geliştiricileri yeni kontrolcülerin ilk sürümlerini de almaya başladı.

Haptic sensörler

Playstation 5 oyun konsolun en dikkat çekici özelliği, teknoloji dünyasının yeni gözdesi “haptic” sistemlerine sahip olması. Bu sayede oyunlar sırasındaki “titreme” deneyimi daha gerçekçi olacak. Kullanıcıların dokunma süresi ve şiddetine göre farklı tepkiler alabileceği bu özellik, yarış oyunlarında aracın sürüldüğü zemine ( asfalt, çim, çamur, toprak vb.) oyun koluyla farklı tepkiler almayı olanaklı kılacak.

PlayStation 5

Tetik düğmeleri

PS5 ile gelecek en önemli yeniliklerden biri de tetikleme düğmelerinde olacak. L2 ve R2 gibi düğmeler, yerlerini yeni nesil programlanabilir sensörlere bırakacak. Bu sayede kullanıcılar ok ve yay olmasa da ok atma hareketi yapabilecek veya arazi aracının hızını el hareketleriyle artırabilecek.

Yükleme kontrolü

PS5 ile gelecek yeniliklerden bir diğeri de oyuncuların yüklediği ya da kaldırdığı bölümü kontrol edebilmesi olacak. Örneğin oyuncu, bir oyunu tamamen yükledikten sonra sadece single player kısmını silip, multiplayer modu yüklü kalmasına karar verebilecek.

PlayStation 5

Ryzen 8 Core işlemci

Gözden geçirilmiş kullanıcı arayüzüyle oyunla ilgili pek çok detayın görüntülenebileceği konsol, USB-C bağlantı portunu kullanacak ve USB-C üzerinden şarj edilebilecek. Yeni oyun konsolu, Ryzen 8 Core işlemcisiyle gelecek. Grafik biriminde özelleştirilmiş 7nm ile üretilen 14 traflops gücünde GPU yer alacak.

4K ve 8K (upscale) desteği

Fiziki PS4 ve PS3 oyunlarının Playstation 5’e takılarak oynanabilmesi mümkün olacak. 4K ve 8K (upscale) desteği ve Ray tracing özelliği de bulunacak olan oyun konsolu, 4 GB’ı işletim sistemi tarafından kullanılacak 24 GB GDDR6 RAM ile gelecek.