Son Dönemlerde En Çok Popülerleşen 10 Mobil Uygulama

Son Dönemlerde En Çok Popülerleşen 10 Mobil Uygulama

302
Mobil Uygulamamain

Yapılan araştırmalara göre 2018 yılı içerisinde 113 milyardan fazla mobil uygulama indirildi. Bu sonuç mobil uygulamaların akıllı telefonların vazgeçilmezi olduğunun ispatı. Oyun harici farklı alanlarda kullanılan çok sayıda mobil uygulama indiriliyor. Peki, en popüler mobil uygulamalar hangisi? Sizler için derledik.

1. TikTok

Küresel video topluluğu şeklinde tanımlanan uygulama, Türkiye’nin de dahil olduğu pek çok ülke tarafından hem iPhone hem de Android tarafında en çok indirilen mobil uygulamalar arasında bulunuyor. Kısa ve anlık videolara odaklanan bir platform olan TikTok, kullanıcıların videolarına,  özel efekt filtreleri, eğlenceli etiketler ve çıkartmalar ile sevdikleri müzikleri veya sesleri ekleyebiliyor.

2. Shazam

Dünyanın en popüler müzik bulma uygulaması Shazam, son dönemlerde Pop-up adı verilen özelliğin eklenmesiyle de gündeme geldi. Adını ve kime ait olduğunu bilmediğiniz bir şarkı, dilinize dolandıysa ve adını öğrenip indirmek istiyorsanız Shazam size yardımcı olacaktır. Shazam müzik keşif uygulaması; Android, iOS, BlackBerry gibi işletim sistemlerinde sorunsuz çalışıyor.

3. Dergilik

Bir ayda 18 milyon gazete ve dergi indirilmesiyle gündeme gelen Dergilik, Türkiye’nin en kapsamlı dijital yayın platformu. 500’ü yerli 900’ü yabancı olmak üzere bin 400 dergi ve 50 gazetenin yer aldığı mobil uygulama, çevrim dışı iken, okuma ve otomatik indirme özellikleriyle dikkat çekiyor. Tüm operatör müşterilerine hizmet eden uygulama, Apple Store veya Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

4. VSCO

Instagram kullanıcıları tarafından da şiddetle tavsiye edilen VSCO, bilinen en eski ve en iyi fotoğraf düzenleme programlarından biri. Hazır filtreleri ve manuel düzenleme ayarlarını barındıran programı, Google Play Strore ya da Apple App Store’dan indirebilirsiniz.

5. Duolingo

Ücretsiz dil öğrenme ve imece çeviri oluşumu Duolingo, yabancı dil öğrenmek için en iyi mobil uygulamalar arasında yer alıyor. Türkçe arayüz ile İngilizce’nin yanında Almanca ve Rusça kursları da bulunan Duolingo, oyunlaştırma ve dil öğrenimini birleştiren başarılı bir uygulama. Öyle ki 25 dili ücretsiz öğreten bu uygulama 300 milyon kullanıcıya sahip.

6. Foxit PDF Reader

Son dönemlerde özellikle e-kitap okumak için PDF formatındaki dosyalar kullanılır. En iyi PDF okuyucu arayışındaysanız ve iPhone kullanıcısıysanız bulut desteği sunmasıyla rakiplerinin önüne geçen Foxit PDF Reader uygulamasını tercih edebilirsiniz.

7. Google Duo 

Google’nin Apple’ın FaceTime özelliğine rakip olan Google Duo uygulaması, hem iOS hem de Android‘de yer alan görüntülü ve sesli konuşma uygulaması. Arama devi Google’un bu mobil uygulaması, en çok indirilen mobil uygulamalar arasında yer alıyor. Uygulama 2018’in son aylarında 1 milyar indirilme sayısına ulaşmıştı.

8. Alarmy

Alarmy çalar saat uygulaması kendisini “dünyanın en sinir bozucu alarm uygulaması” olarak tanımlıyor. “5 dakika daha” diyerek 55 dakika geç uyanan kişilerin vakit kaybetmeden indirmesi gereken bu uygulama,  fotoğraf görmeden uyandığınıza ikna olmuyor. Uygulama, Android için ve iOS için uyumlu.

9. Box

Android ve Microsoft tabanlı sistemlerde kullanılan ve Türkçe dil desteği bulunan bulut depolama alanı uygulaması Box, 10 GB’lık ücretsiz bulut depolama alanı ile dosyalarınızı, fotoğraflarınızı ve belgelerinizi kolayca depolayabilmenizi, yönetmenizi ve paylaşabilmenizi sağlıyor.

10. Bye Bye Camera

Sadece iOS kullanıcıları için indirilmeye sunulmuş olan ücretli (19.99TL) fotoğraf uygulaması Bye Bye Camera, yapay zeka araçlarından faydalanarak fotoğraf karesini bozan kişilerin fotoğrafı bozmadan kaldırılmasını sağlıyor. Fotoğraftan insan silen uygulamayı, App Store’den indirebilirsiniz.