Ses Bağlantı Türlerini Tanıyalım

Ses Bağlantı Türlerini Tanıyalım

Ses Bağlantı Türlerini Tanıyalımmain

İster film, ister oyun, isterseniz de müzik meraklısı olun; sonuçta iyi bir ses sistemine ihtiyacınız olacak. Müzik konusunda üst seviye arayanlar için olmazsa olmaz haline gelen iyi ses sistemleri, görüntüye eşlik etmesi açısından da öneme sahip. Ses sistemlerine yaygın biçimde kullanılan, sık sık karşılaştığınız ses bağlantı türlerini ne kadar tanıyorsunuz? Bu hızlı rehberde size popüler ses bağlantı türlerini anlatıyoruz.

HDMI – Dijital Ses/Video

DVI ve PCI veriyolu özelliklerine sahip; RGB/YCbCr video, ses, Ethernet ve kontrol sinyalleri gibi çeşitli verileri taşıyabilen en yeni dijital bağlantı noktası. Kabloların üzerindeki sürüm numaralarına aldanmayın, onlar yalnızca cihazın yetenekleriyle ilgili. Medya cihazlarınızın TV ile bağlantısını kurarken en sık başvuracağınız bağlantı türlerinden biri HDMI.

HDMI

Optik S/PDIF – Dijital Ses

İki kanal PCM veya sıkıştırılmış dijital ses taşıyabilen, nispeten yeni diyebileceğimiz dijital bağlantı noktası. Cihaz özellikleri nedeniyle, Blu-ray HD biçimindekilerin düşürülmesi gerekiyor. Optik kablolar pahalı, 6 metreyle sınırlı titreşim sorunu yaşayabiliyor.

Optik S_PDIF

Koaksiyel S/PDIF – Dijital Ses

Optik S/PDIF bağlantı noktasının RCA alternatifi olmasına rağmen, ilettiği sesle ilgili aynı kısıtlamalara sahip. Koaksiyel kablolar (coax) optik olanlara göre daha dayanıklı ve 10 metreye kadar uzanabiliyor. Parazite karşı hassas olmalarına karşın rahatlıkla korunabiliyorlar.

Koaksiyel S_PDIF

Stereo RCA/Phono – Analog ses

Geçmişi 1940’lara uzanan bu kablo, adını ilk üreticisi olan Radio Corporation of America’dan (RCA) ve fonograflardaki kullanımından alıyor. Çeşitli kullanım alanları var ama en çok hoparlörlerdeki stereo ses bağlantılarında tercih ediliyorlar.

Stereo RCA_Phono

Mini-jack – Analog ses

Teknik adıyla TRS’ler, telefon santrallerinde kullanılmak için tasarlanmış. Bu jack’ların 3,5  mm’lik “mini” versiyonları ise dünyanın dört bir yanında ve bilgisayarlarınızın içinde bulunan ses bağlantı parçalarıdır.

Mini-jack