Samsung Galaxy S9’un Özellikleri, Fiyatı ve Fotoğrafları Sızdırıldı!

Samsung Galaxy S9’un Özellikleri, Fiyatı ve Fotoğrafları Sızdırıldı!

1323
main

Samsung’un yeni amiral gemisi modeli Galaxy S9’un tanıtımına günler kaldı ve internette yine pek çok bilgi sızdırılmış durumda. Galaxy S9’a ait olduğu iddia edilen fotoğraflar ve teknik özelliklşerin yanı sıra, fiyat bilgisi de son olarak bugün sızdı.

Samsung’un her yıl olduğu gibi bu sene de Mobil Dünya Kongresi’nde yapacağı özel etkinlikle yeni telefon modelleri Galaxy S9 ve S9+’ı tanıtması bekleniyor. Kamera, ekran, tasarım ve performans özelliklerinde yenilikler sunması beklenen yeni telefonların fiyatıyla ilgili sızan bilgileri önce paylaşalım. İddiaya göre Galaxy S9’un fiyatı 841 avro, Galaxy S9+’ın fiyatı ise 997 euro olacak. Avrupa için bu fiyatlar konuşulurken, ABD fiyatlandırması Galaxy S9 için 1036 dolar ve Galaxy S9+ için 1229 dolar olacak.

Parmak izi sensörü yer değiştiriyor

Telefonda farklı olması beklenen özelliklerden biri, parmak izi sensörünün yeri olacak. Bir önceki modellerde, yani Galaxy S8, S8 Plus ve Note 8’de parmak izi okuyucusunun arka bölümde kameranın yanında olması çoğu kullanıcıda rahatsızlık yaratmıştı. Parmak izi sensörünü bulmaya çalışırken kamerada parmak izi bırakmak çoğu kullanıcıyı rahatsız ediyordu. Galaxy S9’un sızan fotoğraflarına ve çizimlerine bakacak olursak, parmak izi sensörü bu defa arka bölümde kameranın alt kısmına yerleştirilmiş durumda. Bunun yanı sıra Galaxy S9’da, iPhone X’daki Face ID’ye benzer bir yüz tanıma işlevi de yer alacak.

Daha başarılı kameralar geliyor

Galaxy S8’in kamerası çok iyi olsa da Galaxy S9, kamera konusunda ciddi geliştirmeler getirecek. Samsung MWC 2018’deki basın konferansı, “Kamera. Yeniden icat edildi” başlığını taşıyor. Galaxy S9’un değişken f/1,5 – f/2,4 diyafram aralığına sahip olması bekleniyor – bu, düşük ışıkta daha iyi performans ve odağa daha geniş bir sahnenin sığması demek. Snapdragon 845 yongası ise HDR video yakalama işlevinin ilk kez Galaxy S9’da desteklenmesi anlamına gelebilir. Son olarak Galaxy S9 Plus’ın Note 8 gibi çift lensli kamerayla gelmesi bekleniyor.

Müzik severlere güçlü hoparlörler

Kavisli ekranıyla Galaxy S8 güçlü bir çoklu ortam makinesi gibi görünse de, alt tarafındaki küçük hoparlörden gelen ses sizi üzüyordu. Galaxy S9’la ilgili sızıntıların neredeyse tümü, telefonun hoparlörlerinin stereo olacağını söylüyor. iPhone 7’nin bile stereo hoparlörle geldiğini düşünürsek, Samsung’un amiral gemilerinin çift hoparlör sunma zamanı çoktan gelmişti. Galaxy S9’un aynı Apple gibi üst taraftaki hoparlörü ikinci hoparlör olarak kullanması bekleniyor.

Ekran çerçeve oranı daha düşük

Tasarım olarak yeni modeller Galaxy S8 ve Galaxy S8+ modellerini andırıyor ancak biraz daha küçük bir taban çerçevesi bulunduğunu söyleyebiliriz. Yeni telefonlar, önceki modellerde olduğu gibi  IP68 sertifikasıyla toza ve suya karşı korumalı. Galaxy S9’lar Gece Siyahı, Titanyum Gri, Leylak Mor ve Mercan Mavisi renkleriyle gelecek.

Ekran boyutu konusunda da neredeyse kesin bilgilere göre Galaxy S9 5,8 inç ve Galaxy S9+ 6,2 inç “Infinity” ekran boyutlarına sahip olacak. Super AMOLED paneller doğal 2960 x 1440 çözünürlüklerle gelecek.