Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus’ın Özellikleri Ortaya Çıktı

Samsung Galaxy S9 ve S9 Plus’ın Özellikleri Ortaya Çıktı

8196
main

Cep telefonu pazarının Apple’la birlikte en büyük iki oyuncusundan biri olarak gösterilen Samsung, artık bir klasik haline gelen serisinin yeni modeli olacak S9 ve S9 Plus’ı sene başında tanıtmaya hazırlanıyor. Amerika’nın Las Vegas şehrinde düzenlenecek Tüketici Elektroniği Şovu’nda (CES) lansmanın yapılması beklenen yeni telefonlarla ilgili sızıntı bilgi ve görseller de ortaya çıkmaya başladı.

Samsung’un Ocak ayının başlarında CES etkinliklerinde tanıtması beklenen yeni telefon modeli Galaxy S9’un özellikleri ortaya çıktı. Yeni telefonlarda ilk dikkat çeken yenilik, çift arka ve ön kamera olması!

Apple’ın iPhone X’da dikkat çeken Face ID teknolojisinin bir benzerinin de S9’da yer alması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl yaşanan Note 7 talihsizliğinden sonra bu sene hem S8, hem de Note8’le derin bir nefes alan Samsung, rekabette sesini S9 modelleriyle yükseltme peşinde.

Çift ön ve arka kamera geliyor!

2017’nin son çeyreğinde en büyük rakibi Apple’ın iPhone X hamlesiyle karşılaşan Güney Koreli elektronik devinin S9’la ciddi bir ayrışma yakalama hedefinde olduğu malum.

Galaxy S9’da çift ön ve arka kameraların yanı sıra, S8 modelinde dikkat çeken “sonsuz ekran” deneyimini sürdürmesi ve ekran özelliklerini artırması bekleniyor. Sızan görsel ve bilgilere bakacak olursak, tasarım anlamında S8 geleneğini sürdüren bir S9 görüyoruz. 

Önde yer alacak iki lensten biri derinlik sensörüne sahip olacak. Ön kameranın sahip olacağı teknoloji sayesinde yüz tanıma konusunda çok daha güvenli ve hızlı bir işlem söz konusu olacak. 

Ekran artı parmak izi okuyucu olabilir

Yeni telefonlarda parmak izi okuyucu olmayacağı söylense de, yeni gelen bilgilere göre ekran altı parmak izi okuyucu gündemde.

Bu konuda alınan bir patent, S9’da farklı biçimde parmak izi okuyucu ekran camı ile dokunmatik sensör arasında bir parmak izi okuyucu yer alacağını gösteriyor.

Bu teknolojiyi Samsung’un amiral gemisi serisinin yeni modelinde kullanıp kullanmayacağı henüz kezinlik kazanmadı.

Teknik özellikler

  • Boyutlar (S9) – 144.1 x 68.1 x 8.0 mm
  • Boyutlar (S9+) – 155.2 x 73.4 x 8.1 mm
  • Ekran (S9) – 5.8-inç
  • Ekran (S9+) – 6.2-inç
  • Güvenlik – Gelişmiş yüz tarama (3D sensör)
  • Arka kamera – 16MP çift lens
  • Ön kamera – 12MP çift lens
  • Gövde – IP68 suya ve toza dayanıklı

Yazar Hakkında

Gazeteciliğe 1996'da, PC Magazine Türkiye’de muhabir olarak başlayan Erdal Kaplanseren; Yeni Yüzyıl, Milliyet, Vatan, Posta ve Hürriyet gazetelerinde teknoloji yazarlığı ve editörlüğü yaptı. PC Magazine, .net ve PCnet gibi dergilerde editörlük ve yayın yönetmenliği görevlerini yürüttü. Kariyerine Radyo Kozmos, NTV Radyo ve CNBC-e ile farklı mecralar ekledi. Hürriyet ve Doğan Burda gruplarında dijital yayıncılık konusunda görevler aldı, yöneticilik yaptı. 2014'te Doğan Grubu'ndan ayrılarak kendi içerik girişimi olan Layka'yı kurdu. Dijital yayıncılık hizmetlerinin yanı sıra Tekno TV adlı video blogu ile Teknolog.com adlı teknoloji haber blogunu hazırlıyor.

İlgili Yazılar