Samsung Galaxy S10 Plus Maliyeti Ne Kadar

Samsung Galaxy S10 Plus Maliyeti Ne Kadar

samsung galaxy s10main

Samsung’un San Francisco’da düzenlediği Unpacked etkinliğinde tanıtımını yaptığı yeni nesil tasarım dili olan yeni üst segment akıllı telefonu Samsung Galaxy S10 Plus geçtiğimiz günlerde satışa sunuldu. Yurt dışı satış fiyatı 999 dolar olan telefon, ülkemizde 7,500 TL satış fiyatıyla alıcı bulmuştu. Peki, Samsung Galaxy S10 Plus maliyeti ne kadar? Samsung Galaxy S10 Plus akıllı telefonun gerçek maliyeti ortaya çıktı.

Samsung Galaxy S10 Plus maliyet hesabı

Teknoloji alanında teknik analizler yapan TechInsights, Galaxy S serisinin en yeni modeli S10 Plus’ı parçalarına ayırıp üretim maliyetini gözler gönüne serdi. Maliyeti belirleyen tek etken donanım bileşenleri olmayıp pazarlama, lojistik, işçilik, gümrük vergileri gibi etkenler de bu hesaplamada göz önünde bulundurulur. Ancak TechInsights sitesinin yaptığı maliyet hesabı yalnızca donanım bileşenleri göz önünde bulundurularak yapıldı.

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10 Plus maliyeti hesaplarına göre, cihazın toplam bileşen maliyeti 420 dolar civarında. Bir başka ifadeyle yurt dışı satış fiyatının yüzde 42’si bileşenlerin maliyetinden oluşuyor. Cihazın ekranı, 86,5 dolarlık fiyatı ile en pahalı bileşeni oluşturuyor. 70,5 dolarlık fiyatı ile yonga seti ikinci sırada geliyor. Galaxy S10 Plus modelindeki beş kamera 56,5 dolarlık maliyet ile grafiklere yansımış. Bellek maliyeti ise 50,5 dolar.

Ekran, yonga seti, kamera ve belleğin toplam maliyeti 264 dolar ki bu da bütün bileşenlerin yüzde 63‘lük bir oranını oluşturuyor. Kalan yüzde 37‘lik kısma 156 dolar seviyesindeki maliyetle diğer bileşenler ( batarya, sensörler, bağlantılar, ses araçları) dahil oluyor. Bu oranlar, Samsung Galaxy S10 Plus modelinin toplam maliyetinin 420 dolar (diğer bir ifadeyle 2 bin 260 TL) olduğunu ortaya koydu.

Ucuza üretip pahalıya sattı

Kalem kalem donanım bileşenleri fiyatları şöyle:

  • Ekran: 86,5 dolar
  • Yonga seti: 70,5 dolar
  • 5 Kamera: 56,5 dolar
  • Bellekler: 50,5 dolar
  • Batarya: 10 dolar

İnceleme sonucunda Samsung’un Galaxy S9 Plus modelinin Galaxy S10 Plus modelinin 9 dolar daha ucuza mal edilmiş olduğu ortaya çıktı. Galaxy S10+ maliyeti hesaplamasında bahsedilen rakamlara; içerik ücreti, pazarlama harcamaları, perakende marjları ve vergiler dahil değil. Model 9 dolar daha ucuza üretilmiş olsa da yurtdışı başlangıç fiyatı 999 dolar olarak belirlendi.