Rusya 2018 Dünya Kupası’nı 4K İzleyin!

Rusya 2018 Dünya Kupası’nı 4K İzleyin!

751
main

14 Haziran’da başlayacak bir aylık futbol şöleni Rusya 2018 Dünya Kupası, milyonlarca insan tarafından yine büyük bir heyecanla izlenecek. Ülkemiz bu turnuvaya katılmıyor olsa da, oynanacak maçlar ülkemizde de yoğun biçimde takip edilecek. Bu sene ilk defa tüm maçlar 4K Ultra HD çözünürlüğünde kaydedilecek!

2014’te Brezilya’da ilk defa birkaç maçta uygulanan 4K Ultra HD yayın, Rusya 2018 Dünya Kupası maçlarının tamamında hayata geçirilecek. Yani bu turnuvada ilk defa en üst seviyede görüntü kalitesiyle maçları velerimizde izleyebileceğiz.

FIFA’nın Sony ile yaptığı anlaşmaya göre, oynanacak 64 maçın tamamı 4K HDR çekilecek. Bu sayede hem yüksek çözünürlükte, hem de HDR renk kalitesinde maçları izleyebileceğiz. Her stadyumda 37 kamera çekim yapacak. Bunlardan 8 tanesi UHD/HDR kayıt alacak. Sadece görüntüde değil, seste de etkileyici bir performans elde edilecek. FIFA, bunun Dolby Atmos veya DTS: X olup olmayacağını doğrulamadı, ancak muhtemelen bunlardan biri uygulanacak.

Elbette çekimlerin 4K yapılması, her yayının bu kalitede olacağı anlamına gelmiyor. Bazı yayın platformları maçları 4K vereceklerini duyurdu. İngiltere, Almanya, Japonya ve ABD başta olmak üzere kimi ülkelerin yayıncıları, Dünya Kupası maçlarını 4K vereceklerini açıkladılar fakat ülkemizde Dünya Kupası maçlarının yayıncı kuruluşu TRT’den henüz bu doğrultuda bir bilgi gelmedi. Fakat TRT’nin 4K yayın kanalı olduğunu biliyoruz. Çok büyük ihtimalle 4K tercih edenler için bu kanaldan eşzamanlı yayın yapılacak.

4K Teknolojisi Nedir?

Yıllardır, görüntü teknolojilerinin evrimleşmesine tanık oluyoruz. 1280 x 720 piksel HD görüntüler yerini yavaş yavaş Full HD, yani 1920×1080 piksel görüntü desteği sunan ürünlere bıraktı ve artık Full HD de geride kalmaya başlıyor. Özellikle son birkaç yıl içerisinde monitör, televizyon ve bilgisayar ekranlarında sık sık karşımıza çıkmaya başlayan 4K görüntü teknolojisi, zamanla Full HD görüntü teknolojisinin yerini alacak ve artık standart haline gelecek. 4K teknolojisi, temelde çözünürlüğü kapsayan bir olgu.

Yani Full HD’de oluşturulan 1920 x 1080 piksellik görüntü, 4K ile beraber 3840 x 2160 piksele çıkıyor. Bu da yine ‘temel’ manada görüntü kalitesine etki ediyor çünkü piksel sayısının fazlalığı, ekrandaki görüntünün daha fazla pikselle karşımıza getirilmesine sebep oluyor. Yani 4K destekli ekrana sahip monitör, TV ya da bilgisayarda ekrana yaklaştığımızda dahi görüntü kalitesinde herhangi bir bozulma olmuyor ve ayrıntıları çok net bir şekilde görebiliyoruz. Böylece görüntülediğimiz fotoğraflar ya da izlediğimiz videolar yüksek çözünürlük gereği Full HD’ye göre çok daha keskin, net ve canlı görüntüler karşımıza çıkıyor. Ayrıca ekranlara yaklaştığımızda dahi görüntü, yüksek çözünürlük gereği bozulmaya uğramıyor.

4K TV almanın tam zamanı!

Şimdi yeni bir televizyon almak için en iyi zaman. TV teknolojisi dünyası hiç bu kadar heyecan verici olmamıştı. 1080p HD’den 2160p 4K’ya geçiş sadece çözünürlükte büyük bir artış sağlamıyor. Wide Color Gamut panellerine ve HDR’ye (High Dynamic Range) geçişin de müjdelenmesi büyük etki yarattı. TV görüntüleri artık genişletilmiş derinlik ve renk zenginliği ile muhteşem performans sunuyor.

Şayet daha erken zamanlarda bir 4K TV satın aldıysanız, şu an kendinize kızıyor olabilirsiniz. Ne yazık ki bazı UHD standartları artık desteklenmiyor ve HD malzemenin görüntü kalitesi son yıllarda arttı. Ayrıca son birkaç yıl içinde OLED ekranlarda büyük yükseliş de yaşandı.

İyi haber şu ki, gelişmiş tüm görüntüleme standartları ve teknolojiler şimdi tamamen kurulmuş durumda ve TV görüntü kalitesi hiç bu kadar iyi olmamıştı. TV pazarının en üst noktasında, HDR’ın getirdiği avantajları görüyoruz. Bu üst noktadaki tüm TV’ler, mükemmel görüntü seviyesini elde etmek için HDR seçeneği sunan, parıltılı spektral vurguları ve renkleri görüntüleyebiliyor.

Yeni nesil amiral gemisi 4K TV’lerde görüntü kadar ses sistemlerinde iddialı çıkışlar görebiliyoruz. Bir soundbar veya daha egzotik olan gelişmiş ses sistemleri mevcut. Bu sayede ek ses sistemlerine para harcamanız gerekmeyecek.

Televizyon pazarının tepe noktasında, OLED ekran teknolojisinin liderliği büyük ölçüde LED LCD’den devraldığını görebiliyoruz. Üstün görüntü kalitesini tamamlayan renk performansları ve mükemmel ayrıntılar sayesinde OLED, fark yaratan videolar için tercih edilen ekran teknolojisi haline geldi.

Sonraki yazımızda GittiGidiyor’daki en iyi 4K TV’leri işleyeceğiz!