PUBG Mobile Nasıl Oynanır, Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

PUBG Mobile Nasıl Oynanır, Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

PUBG Mobile

PUBG, dünya çapında milyonlarca vatandaş tarafından oynanan aksiyon tabanlı ve çok oyunculu bir multiplayer oyun. Bireysel veya grup halinde oynanan oyun, Türkiye’de de rağbet görüyor. 100 oyun severin 8×8 km’lik bir haritada hayatta kalma mücadelesini konu alan PUBG, oyun dünyasında büyük ses getirdi. En popüler oyun PUBG, yalnızca PC’de değil iOS ve Android telefonlarda ve tabletlerde de oynanabiliyor. PUBG Mobile hakkında her şeyi blog yazımızda bulabilirsiniz.

FPS oyun kategorisi içerisinde yer alan PUBG’nin PC sürümü yıllar içinde performans olarak ileriye giderek oyun dünyasına damgasını vurdu. Elbette oyun belli bir sistemi gerektiriyor. Bu nedenle düşük sistem bileşenlerine sahip bilgisayar kullanıcıları tam anlamıyla oyunun tadını çıkaramıyordu. PUBG Mobile bu sorunun çözümü olarak sunuldu ve mobil sürüm de çok büyük kitlelere ulaştı. iOS ve Android cihazları da yetersiz kalan oyuncular için PUBG Mobile Lite oyunu piyasaya sürüldü.

PUBG nedir?

23 Mart 2017’de Steam üzerinde erken erişim versiyonu ile Microsoft Windows platformu için piyasaya çıkan PUBG, piyasaya çıktıktan yalnızca üç ay sonra dört milyondan fazla kopya satmayı başarmıştı. Oyunun ilk beta versiyonu Windows işletim sistemi platformunda 20 Aralık 2017’de, Xbox One sürümü ise 12 Aralık 2017’de piyasaya hızla çıktı. Bluehole stüdyosu tarafından geliştirilip piyasaya sürülen PlayerUnknown’s Battlegrounds’un artmasıyla PUBG Mobile 9 Şubat 2018’de Çin’de geliştirildi. PUBG Mobile Android ve İOS akıllı telefonları için ücretsiz bir şekilde yayınlanıp oyunculara sunuldu. Oyuncular, zirveye erişebilmek için pek çok yöntem deneyerek kıyasıya mücadele ediyor ve PUBG mobile ile ilgili araştırma yaparak, hileleri ve oyunla ilgili ipuçlarını öğrenmeye çalışıyor. 1 yılda 32 milyon oyuncuya ulaşan PUBG’nin mobil sürümünde oyunu en verimli hangi şekilde ve nasıl oynayabileceğinizi bilmeniz gerekiyor.

PUBG Mobile

PUBG Mobile sistem gereksinimi

PUBG Mobile hem mobil cihazlarda hem de Tencent Gaming Buddy emülatör sayesinde PC’de oynanabiliyor. PUBG’yi kesintisiz oynayabilmek sağlıklı ve tutarlı bir internet bağlantısı gerektiriyor. Oyunu indirmeden önce PUBG Mobile kaç MB sorusunun yanıtı araştırılıyor. Herhangi bir FPS oyununu günde bir saatten fazla oynandığında 1 GB’a kadar kota harcanabiliyor. Sinyalin zayıf olduğu bir yerdeyseniz PUBG oynamakta zorlanabilirsiniz.

iOS işletim sistemiyle PUBG Mobile indirebilmeniz için şu cihazlara sahip olmalısınız:

 • iPhone 5S ya da daha yenisi
 • iPad Air ya da daha yenisi
 • iPad Mini 2 ya da daha yenisi
 • iPad Pro ya da daha yenisi
 • iPad (5. jenerasyon) ya da daha yenisi
 • iPod Touch (6. jenerasyon

Android işletim sistemiyle PUBG Mobile indirebilmeniz için Android 5.1.1 sürümünü kullanmanız ve cihazınızın en az 2GB RAM’e sahip olması gerekiyor. Android cihazınıza düşük sistem gereksinimleri olan PUBG Mobile Lite’ı da indirebilirsiniz. Unreal Engine oyun motoruyla hazırlanan Lite sürümü PUBG deneyiminin kalitesinden taviz vermeden oynamaya olanak tanıyor.

PUBG Mobile aparat nedir?

Fortnite gibi diğer mobil FPS oyunlarla da uyumlu çalışan aparatlar sayesinde ateş ve tetikleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Konsol kontrol cihazı rahatlığı veren aparatları kullanmanız için aparatı telefonunuza yerleştirip tetik ve ateş ayarını yukarıya sabitlemeniz yeterli oluyor.

PUBG Mobile nasıl oynanır?

PC sürümündeki tüm mekanikler, PUBG Mobile için de geçerli oluyor. PUBG Mobile oyununu App Store ya da Google Play Store’dan mobil cihazınıza indirebilirsiniz. Sonrasında karakterinizi oluşturup, oyuna dahil olabilirsiniz. Sol baş parmağınızla karakteri yönlendirebilir ve sağ baş parmağınızla da silahınızı yönlendirebilirsiniz. PUBG Mobile’de de PC sürümünde olduğu gibi takımlar halinde ya da tek başınıza mücadele edebilir ve farklı haritaları seçerek oyun zevkinizi artırabilirsiniz.

PUBG Mobile ipuçları

PUBG Mobile’da 99 oyuncu ile birlikte bir adaya atlıyorsunuz ve hayatta kalmayı başarabilen son kişi olabilmek için mücadele ediyorsunuz. Hayatta kalma amacınıza ulaşabilmek için uygulayabileceğiniz stratejiler büyük önem taşıyor. PUBG Mobile ipuçları sayesinde hayatta kalan son kişi olabilirsiniz. PUBG Mobile’da işinize yarayabilecek en iyi ipuçları şöyle:

 • Kırmızı bölgeden çıkmanın imkânsız olduğu konumda olabildiğince hızlı bir şekilde koşarak bir binanın içerisine girin.
 • Gizlenmek için ağaçların, kayaların ve çimenlerin arkasına saklanabileceğiniz gibi araçların içine de saklanabilirsiniz.
 • Düşmanın hangi yönde olduğunu tespit edebilmek için PUBG Mobile oynarken kulaklık kullanın.
 • Telefonda oynarken sırasında bilgisayar veya konsolun aksine ani bir dönme refleksi gösterip “flik shot” yapmanız pek de olası olmadığından tek noktaya odaklanmayıp çevrenizi ve özellikle de arkanızı sistematik olarak kontrol etmeyi unutmayın.
 • Harita ve tuşların konumu nedeniyle tepki vermekte zorluk yaşıyorsanız ekran ayarlarınızı özelleştirin.
 • Dümdüz ileriye doğru hızlanmak istediğinizde parmağınızı ileri doğru hareket etmek için kaydırın ve o şekilde tuttun. Böylece karakter otomatik olarak koşacaktır.
 • Uygun pozisyon almak için haritayı kontrol etmeyi unutmayın.
 • Çatışma esnasında eğilerek silahınızın geri tepmesini azaltabilirsiniz. Böylece hem daha stabil atışlar yapabilir hem de rakiplerinizin sizi daha zor vurmasını sağlayabilirsiniz.