Pandemi Sürecinde Kullanılabilecek Teknolojik Ürünler

Pandemi Sürecinde Kullanılabilecek Teknolojik Ürünler

teknolojik ürünler

Teknoloji hem fiziksel hem kuramsal boyutuyla birçok alanda köklü değişimlere neden oluyor. Teknolojideki baş döndürücü gelişmeler rutin yaşantıda ve iş dünyasında radikal değişimlerle standartları değiştiriyor. Değişim bu defa pandemi ile hız kazanıyor. Bu yazımızda pandemi sürecinde kullanılabilecek teknolojik ürünler hakkında yazdık. 

Dünya 100 yıl aradan sonra yeniden pandemi ile karşı karşıya bulunuyor. Koronavirüs hastalığının ülkemize de giriş yaptığı Mart ayı itibarıyla virüs, filyasyon, salgın kelimeleri hayatımızı şekillendiriyor. Pandemi ile mücadele sürecinde hem sağlık için hem de ekonomi için alınan tedbirlerde teknolojik ürünler başrolü üstleniyor. Türkiye’nin e-ticarette öncü sitesi GittiGidiyor.com, uzaktan çalışma uzaktan eğitim ve tele-sağlığın yükselişe geçtiği pandemi sürecinde ev sahipliği yaptığı teknolojilerle önlemleri daha kolay kılıyor.

Dizüstü bilgisayar

Pandemi sürecinde milyonlarca insan evden çalışıyor. Yeni normal ile birlikte yarı uzaktan yarı yerinde çalışma modeli yaygınlaşıyor. Bu durum özellikle dizüstü bilgisayarların önemini artırıyor. Taşınabilirliği ve pratikliğiyle dizüstü bilgisayarlar sıklıkla tercih ediliyor.  Öyle ki teknoloji üreticileri artan taleple birlikte tedarik zincirini yeniden gözden geçiriyor. Ağırlıkları ekran boyutuyla orantılı olarak değişen dizüstü bilgisayar modelleri, barındırdıkları bataryaları sayesinde elektrik bulunmayan ortamlarda dahi çalışmaya devam ederek uzaktan eğitim ve çalışma sürecinde bilgisayar kullanmanın kolaylığını kesintisiz yaşamayı sağıyor.

Akıllı telefon

Akıllı telefon pandemi sürecinde çok kullanılan teknolojik ürünler arasında başı çekiyor. Hem sağlık için kullanılan mobil uygulamalar hem de video konferans uygulamalarının hayatı kolaylaştırmasıyla akıllı telefona duyulan gereksinim artıyor. Yapılan araştırmalar akıllı telefon kullanımının pandemi öncesine göre kadınlarda yüzde 42,7 erkeklerde ise yüzde 52,8 oranında arttığını gösteriyor.

Giyilebilir teknolojiler

Yapılan araştırmalar Koronavirüs salgınının damga vurduğu 2020’nin ilk çeyreğinde giyilebilir cihaz pazarındaki büyümenin yüzde 30’u bulduğunu ortaya koyuyor. Koronavirüsün kandaki oksijen doygunluğunu (SpO2) aşağı çektiği ve bu değerin teşhiste yardımcı olduğu biliniyor. Bu özelliğin olduğu akıllı saatler çok tercih ediliyor. Teknoloji üreticileri pandemi için akıllı saat modellerine özel uygulamalar geliştiriyor. 20 saniye boyunca ellerin su ve sabunla yıkanmasını sağlayan sayaç üzerine çalışmalar yapılıyor. Pandemi, en çok kullanılan bir diğer giyilebilir teknoloji ürünü sanal gerçeklik gözlüklerinin de ilgi görmesine sebebiyet veriyor. Tedbir amacıyla sosyal izolasyon uygulayanlar sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanan oyunlar ve VR uygulamaları ile keyifli vakit geçiriyor.

Sterilizasyon makinesi

Daha çok hastanelerde ve ameliyatlarda sıkça kullanılan sterilizasyon kavramı, pandeminin etkisiyle günlük yaşamda da önem kazandı. Pandemi teknoloji ile mücadele edilen bir hastalık halini aldı. Ozon gazı, su buharı veya UV ışınları ile sterilizasyon yapan cihazlar yaygınlaşıyor.

Hava temizleme cihazı

Oksijen seviyesinin düştüğü ve nem oranının arttığı kalabalık ortamlarda havanın kalitesini artırıp daha zinde hissetmek hava temizleme cihazlarıyla mümkün oluyor. Özellikle alerjik sorunları olanlar hava temizleme cihazları kullanmayı tercih ediyor. HEPA filtreli modeller toz, polen ve evcil hayvan tüylerini temizleme özelliğiyle; ultraviyole sistemi ve aktif karbon filtre bulunan modeller ise solunum yollarına zarar veren partikülleri temizlerken kötü kokuların oluşmasına da engel oluyor.

Hava nemlendirme cihazı

Nem oranının yüksek ya da düşük olması çeşitli olumsuz etkilere neden oluyor. Bu etkileri ortadan kaldırmak için hava nemlendirme cihazı kullanılıyor. Sağlığı korumanın her zamankinden daha çok önem taşıdığı pandemi sürecinde en çok kullanılan teknolojik ürünler arasında bulunan hava nemlendirme cihazı, soğuk veya sıcak hava verebildiği gibi özel bir disk ve ses dalgalarıyla suyu ısıtmadan buğu haline getirerek de nemlendirebiliyor. Nem göstergesi, zaman ayarı ve otomatik kapanma özelliği bulunan modeller kullanımda opsiyon yaratıyor.

Buharlı temizleyici

Akar veya mayt adıyla bilinen ve gözle görülmeyen küçük canlılar, ev tozları ve mikroplar 160 dereceye varan sıcaklıkla yok edilebiliyor. Buharlı temizleyiciler, pek çok farklı alanda etkili temizlik yapmayı sağlıyor. Deterjan kullanmadan mikrop ve bakterileri yok eden buharlı temizleyiciler kimyasallara karşı hassas bünyeler için temizlikte alternatif oluşturuyor.

Su arıtma cihazı

Pandeminin bulaşma yolları arasında sindirim sisteminin olmadığı savunulmakla birlikte halk sağlığı uzmanları ve çevre mühendisleri atık suya Koranavirüs karışma ihtimaline karşı uyarıda bulunuyor. Devir daimi olan suyun daha sağlıklı olduğu da biliniyor. Bu noktada zararlı maddeleri şebeke suyundan ayrıştıran su arıtma cihazları faydalı oluyor. 9 filtreli, 8 filtreli, 7 filtreli, 6 filtreli ya da 5 filtreli olabilen su arıtma cihazları temiz içme su ihtiyacını karşılıyor.

Ateş ölçer

Binlerce kişinin ölümüne yol açan Koronavirüs, sıklıkla yüksek ateşle kendini belli ediyor. Özellikle temassız ölçüm yapmayı sağlayan ateş ölçerlerin her evde bulunması acil önlem alabilmek açısından önem taşıyor. Dezenfekte işlemine gerek kalmadan rahatlıkla kullanılabilen bu cihazlar, CE ve ROHS gibi sertifikalarıyla güvenli kullanıma olanak tanıyor.