Oyuncu Monitörü Satın Alma Rehberi

Oyuncu Monitörü Satın Alma Rehberi

1224
oyuncu monitörümain

Oyuncular için performansı ve elbette başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden biri doğru bir monitör kullanmak. Oyuncu monitörü konusunda GittiGidiyor’da pek çok alternatif görmek mümkün. Bunlar arasından doğru tercihi yapmak için bazı temel konulara dikkat çekmek istiyoruz.

Boyut

Oyuncu monitörü satın alırken elde tutulacak en önemli faktör boyuttur. Gerek duyduğunuz ekran boyutunu belirlerken, masanızda ne kadar yer olduğunu ve monitöre ne yakınlıkta oturacağınızı göz önünde bulundurmalısınız. En büyüğü her zaman en iyisi anlamına gelmez; büyük bir monitörü yakından izlemeniz durumunda ekranın kenarları görüş açınızın dışında kalabilir. Masada oyun oynayanlar için 20 ve 25 inçlik ekranların ideal olduğunu söyleyebiliriz ama normalden daha uzak bir pozisyonda oturuyorsanız bu boyutu biraz aşabilirsiniz.

Çözünürlük

Yüksek çözünürlüklü oyuncu monitörü, oyun içinde daha fazla bir görüş alanı ve çarpıcı grafikler sağlarlar. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa, oyun dünyasında hem enine hem de boyuna o kadar geniş bir görüş alanı elde edersiniz. Bununla beraber, oyunlardaki nesneleri kaplayan dokular da yüksek çözünürlüklüyse, keskin ve göz kamaştırıcı görsellere hayranlıkla bakacaksınız. Tabi yüksek çözünürlük aynı zamanda sistem kaynaklarının daha fazla kullanılması ve bunun performansa yansıyacağı anlamına geliyor.

4K UHD

Bugünlerde elde edilebilen en yüksek ekran çözünürlüğü 4K olarak adlandırılıyor. Full HD çözünürlükten 4 kat daha büyük olan bir 4K monitör, oyun dünyasında çok daha geniş bir görüş açısı sağlamakla beraber görüntü kalitesini de büyük ölçüde artırıyor.

Kıvrımlı monitörler

Bazı oyuncular, daha geniş bir görüntü alanı elde edebilmek için birçok monitörü bir araya getirip birleştiriyorlar. Çoğu üst seviye ekran kartı, bu tür yapılandırmalara birden fazla video çıkışıyla olanak veriyorlar. Fakat monitörleri yan yana getirip tek bir görüntüyü aralarında paylaştırdığınızda görüntüyü bölen monitör kenarları etkileyiciliği olumsuz yönde etkiliyor. İşte kıvrımlı monitörler de bu esnada devreye giriyor. Etkileyicilikten ödün vermeden geniş bir görüş alanı elde etmek için bu tür monitörleri hesaba alabilirsiniz.

Tazeleme oranı

Tazeleme oranı, monitörünüzün görüntüyü saniyede kaç kere tazelediğini gösterir. Örneğin, 60Hz’lik bir monitördeki görüntü, saniyede 60 kere tazelenir. Yüksek tazeleme hızı önemlidir çünkü bu oran ne kadar yüksek olursa, görüntüdeki hareketler o kadar temiz ve akıcı olur.

Tepki süresi

Tepki süresi, monitörünüzdeki görüntünün yapıtaşlarını oluşturan piksellerin bir renkten başka bir renge geçiş hızını tarif eder. Görüntünün çok hızlı bir şekilde değiştiği oyunlarda uzun tepki süresi yüzünden hareket bulanıklığı oluşur. Tepki süresi milisaniyelerle ölçülür ve değer ne kadar düşük olursa tepki süresi de o kadar çabuk olur. Oyun monitörlerinde tepki süresinin 5ms’yi aşmaması tavsiye edilir.