Oyuncu Koltuğu Satın Alma Rehberi

Oyuncu Koltuğu Satın Alma Rehberi

Gamer koltuğu olarak da bilinen oyuncu koltuklarını oyuncuların yanı sıra bilgisayar başında uzun süre çalışmayı gerektiren mesleklerde çalışanlar da tercih ediyor. Siz de oyuncu koltuğu satın almak istiyorsanız mini rehberimizi okumanızı öneririz.

Oyun sektörü hızla büyürken oyuncu ekipmanları da ayrı bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Bu ekipmanlardan biri olan oyuncu koltuğu oyun oynamanın zevkini katlıyor. Profesyonel oyuncuların oyundaki performansını artıran oyuncu koltukları, oyuncuların sağlığını korumalarını da sağlıyor. Standart ofis koltukları zaman içerisinde eklemlerde ve kemiklerde gerginliğe neden olurken oyuncu koltuğu ayarlanabilir bileşenleri sayesinde sağlıklı oturuş pozisyonunu destekliyor.

Oyuncu koltuğu alırken dikkat edilmesi gerekenler

Oyuncu koltuğu ayak uzatmalı, minderli, RGB aydınlatmalı, masajlı, soğutmalı gibi farklı özelliklere sahip olabiliyor. Farklı özelliklere göre oyuncu koltuğu fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Yaklaşık 15 saat kesintisiz, sağlığı olumsuz etkilemeden çalışma garantisi veren bu koltukların seçiminde koltuğun malzemesinden mekanizmasına, kol desteğinden amortisörüne birçok noktaya dikkat etmeniz gerekiyor. Gelin bu detayları irdeleyelim.

  • Derinlik: Oyuncu koltuğunda kişisel özellikleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Minderin ucundan sırtlığa kadar olan kısmı olarak ifade edebileceğimiz derinlik oyuncu alırken dikkat etmek gereken en önemli özelliklerin başında geliyor. Uzun boylu kişilerin derinliği yüksek, minyon yapıdaki kişilerin derinliği alçak oyuncu koltuklarını tercih etmesi gerekiyor.
  • Kullanılan malzeme: Standart koltuklarda ve bazı oyuncu koltuğu modellerinde genellikle sünger kullanılıyor. Sünger zamanla yumuşaklığını kaybederek konforlu olmaktan uzaklaşıyor. Yüksek yoğunluklu köpük malzeme kullanılan ürünler daha yüksek konfor sağlıyor. Uzun süreli kullanım açısından yıldız ayağın metal malzemeden yapılmış olması da önem taşıyor.
  • Bel, boyun ve sırt desteği: Uzun süreli çalışan ve oyun oynayan kişiler boyun ve bel ağrısı sorunları yaşayabiliyor. Bu nedenle yüksek arkalığa sahip ve yukarı ve aşağı ayarlanabilen bel desteği bulunan modelleri tercih etmek daha iyi bir seçim yapmak anlamına geliyor.
  • Amortisör: Amortisöre sahip olan oyuncu koltukları kiloya göre dengelenebiliyor. Bu sayede kilolu kişiler de rahat kullanabiliyor. Koltuğun yüksekliğinin masa ile aynı olması kol yorgunluğunu önlüyor. Oyuncu koltuğunun amortisörlü olması kendi etrafında tam dönebilmesini sağlayarak da konforu artırıyor.

Bazı oyuncu koltuğu modelleri, oyun konsolu ekranındaki özellikleri kontrol etme, ses hoparlör, sırt yatırma, masaj ve aydınlatma gibi özellikler de taşıyor.

Oyuncu koltuğu önerileri

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, en sağlam oyuncu koltuğu modellerine ev sahipliği yapıyor. Oyuncu koltuğu önerileri              ve oyuncu koltuğu inceleme yazılarını okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. Sizin için GittiGidiyor ayrıcalığıyla sahip olabileceğiniz en iyi modelleri mini inceleme şeklinde listeledik. İşte, en iyi oyuncu koltukları:

  • XPrime One Oyuncu Koltuğu

Birçok farklı renk seçeneğiyle sunulan model Avrupa standartlarında CLASS4 yüksek kalite amortisörleriyle öne çıkıyor. PU değeri yüksek deri malzeme ile üretilmiş olan Xprime One 3D hareketli kolçaklarla hareket özgürlüğü sunuyor. Geniş oturma koltuğu bulunan One 3D bel desteği ve sırt destekli 2 adet yastık ile birlikte geliyor.

  • Aerocool AERO 1 Alpha Hava Delikli Siyah Profesyonel Oyuncu Koltuğu

Bel desteği sağlayan ergonomik tasarımlı Aerocool AERO 1 Alpha, yüksek yoğunluklu köpük malzemesiyle konforu üst seviyeye çıkarıyor. Havalandırma özelliği ile dikkat çeken oyuncu koltuğu, kelebek mekanizması sayesinde sallanabiliyor. 180 dereceye kadar yatırılması, seyahat boyun desteği ve ayarlanabilir kolçak tasarımıyla en rahat oyun deneyimini vadediyor.

oyuncu monitörü
main
  • Callite Titan TT Serisi Oyuncu Koltuğu

Türkiye’nin ilk yerli oyuncu koltuğu markası CALITTE’nin TT serisi, baş ve boyun yastığı ile birlikte geliyor. Yüksek kaliteli bileşenlere sahip olan oyuncu koltuğu, omurga destekli yapısıyla sağlığı koruyor. 4D Class Black amortisör ile kalitesini ortaya koyan model 135 derece yatabiliyor.

  • Rampage KL-R53 Plus Gaming Koltuk Oyuncu Koltuğu

Ergonomik tasarımlı Rampage KL-R53 Plus, 2 adet ayarlanabilir yastık ile birlikte geliyor. Bel ve boyun minderi ayarlanabiliyor. Tam yatar mekanizmalı oyuncu koltuğu, dayanıklı tekerlekleriyle yüksek kilolu kişiler tarafından da rahatlıkla kullanılabiliyor.

  • xDrive Fırtına 3D Kolçak Profesyonel Oyuncu Koltuğu 

Vücut yapısına uyumlu oyuncu koltukları üreten markanın bu modeli,  bel ve boyun desteğinin yanı sıra sırt kısmının geriye doğru 130 derece yatırılabilmesiyle de en iyi oyuncu koltuğu modelleri listemize giriyor. Dayanıklı tekerleklere sahip olan model en yüksek amortisör yükseklik ayarına sahip modellerden biri olarak konforu garantiliyor.

Oyuncu Ekipmanlar Nelerdir başlıklı yazımızı da okumanızı öneririz.