Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Oyun Bilgisayarı Nasıl Toplanır?

Bilgisayar donanımındaki hız ve kapasite artışı, bilgisayar oyunlarının çeşitliğini de artırdı. Gerçeğe yakın grafikleriyle film endüstrisinin rakibi haline gelen oyunları oynayabilmek için oyun bilgisayarı nasıl toplanır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru sayfadasınız. Detaylar blog yazımızın devamında!

Oyun dünyasını yakından takip ediyor ve oyunları yüksek çözünürlükte ve akıcı şekilde oynayarak oyunda maksimum performans sergilemek istiyorsanız iyi bir oyun bilgisayarı nasıl olmalı sorusunun yanıtına hakim olmalısınız. Oyun bilgisayarı toplamak için performansınızı belirleyecek donanıma sahip olmanız gerekiyor.

İşlemci özellikleri

İyi bir oyun bilgisayarı toplama için temeli sağlam oluşturmalısınız. Bu noktada bilgisayarın en önemli parçası olan işlemcinin; çekirdek sayısı, hız, ön bellek, iş parçacığı sayısı, işlemci grafikleri ve işlemci frekanslarını karşılaştırmalısınız. BAMD A8 4 çekirdekli işlemciler, yüksek multimedya için üst düzey performanslar gösteriyor. Turbo Boost yapısına sahip olan i7 serisi işlemciler, yüksek verimlilik sunması nedeniyle oyuncular için iyi bir alternatif oluyor. İşlemciye sıvı soğutma ile destek vermeyi planlıyorsanız İntel K serisi işlemcileri tercih edebilirsiniz.

Anakart özellikleri

Bilgisayarınızın beyni olarak işlem yapan anakart için işlemcinin enerji deposu diyebiliriz. Düşük performanslı bir anakartı çalıştırdığınızda yüksek performanslı bir işlemciye sahip olmanızın önemi kalmayacaktır. Oyun bilgisayarı toplama söz konusu olduğunda yüksek verim için donanımların birbirleri ile uyumu olmasına dikkat etmelisiniz. Bilgisayar sisteminin bel kemiğini oluşturan anakart modellerini seçerken hangi işlemci markasını desteklediğini öğrenmelisiniz. Kaliteli performans için FSB hızı, SATA desteği, bellek mimarisi ve USB çıkışları gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

RAM (bellek) özellikleri

İyi bir toplama oyuncu bilgisayarı elde ederek oyun dünyanızda kontrolü ele almak konusunda kritik noktalardan biri RAM seçimi. Bilgisayarın performansı üzerinde belirleyici olan RAM bellekler, geçici verileri depolamaya yarıyor. RAM konusunda da donanımların birbiriyle uyumunun önemi ortaya çıkıyor. Öyle ki 2.400 MHz destekleyen bir anakartta, 300 MHz bellek kullanarak anakarttan yeterli performansı almak mümkün değildir. RAM’in DDR3 veya DDR4 destekli olmasına da anakart karar verecektir. Sistem gereksinimleri yüksek bir oyun için iki tane 8 GB RAM almayı tercih etmelisiniz.

Ekran kartı özellikleri

En iyi toplama oyun bilgisayarı ile rekabet dolu oyunlarda avantaj elde etmek için ekran kartını doğru seçebilmelisiniz. Bilgisayarın CPU’su ile monitörü arasında iletişim kuran cihaz olarak tanımlayabileceğimiz ekran kartı, bilgisayarın video işleme performansı açısından önem taşıyor. Oyun bilgisayarı için orta ve üst seviye ekran kartı seçmek yerinde olur.

Güç kaynağı desteği

Elektrik kesintileri sırasında bilgisayara zarar gelmemesi için gaming bilgisayar toplama sırasında tüm donanımın güç tüketimine göre güç kaynağı seçimi yapmalısınız. Güç kaynağı seçimi yaparken, Üzerinde 80+ etiketi olan bir güç kaynağı seçimi yapmanızı öneririz.

Sabit disk özellikleri

HDD olarak da adlandırılan Hard disk, manyetik kayıt ortamı olup büyük kapasitelerdeki verileri uzun süreler saklayabiliyor. Çoğunlukla bilgisayar kasasına sabitlenmiş olarak tüketicilere sunulan HDD’leri 2 TB tercih edebilirsiniz. Toplama gamer pc için sabit disk seçiminde bir SSD üzerine işletim sistemi kurmalısınız.

Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

İyi oyun bilgisayarı modeli donanım ve kullanım kolaylığı açısından kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilmeli. En yüksek aksiyon gerektiren oyunları başarılı biçimde oynamak çok çekirdekli işlemciler, geniş ram hafızaları ve yüksek kapasiteye sahip grafik kartlarını içeren oyuncu bilgisayarları ile mümkün olabiliyor. Yüksek grafik özelliği isteyen oyunları yüksek performansla oynayabilmeniz için tasarlayacağınız toplama masaüstü oyun bilgisayar şu özelliklere sahip olmalı:

  • Her geçen gün farklı oyunlar oyun tutkunlarına sunuluyor. Yeni nesil oyunları oynamanız için 8GB’lık RAM yeterli olmayacaktır. Toplayacağınız bilgisayarın RAM kapasitesi en az 16GB olmalı.
  • Yeni nesil oyunları oynayabilmek için en az ekran kartınız en az 6GB’lık çift fan soğutmalı özellikte olmalı.
  • Xbox oyun konsolları, akıllı telefonlar, tabletler ve diğer bilgisayarlarla etkileşim içinde oynayabilmek açısından Microsoft’un en son işletim sistemi olan Windows 10’u kullanabilirsiniz. Apple, iOS işletim sistemine sahip diğer cihazlarla uyumluluk için macOS Catalina işletim sistemi tercih edebilirsiniz.
  • Kusursuz oyun deneyimi için 19-27 inç arasında sıralanan masaüstü bilgisayar monitörlerini tercih etmelisiniz. Bu monitörler yüksek Hz yenileme hızı, IPS panel, 1 ms’ye kadar gecikme süresi ve hızı ve güncel bağlantı destekleri ile öne çıkıyor.
  • Çözünürlüğün oyun performansındaki etkisi yadsınamaz. 1920 x 1080 çözünürlük ile kusursuz oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kimi zaman Ortaçağ’da savaşçı, kimi zaman insanlığı zombilerden kurtaracak kahraman kimi zaman da dinozor devrinde hayatta kalmaya çalışan biri olmak bilgisayar oyunları ile bambaşka deneyim yaşatıyor. Birbirinden farklı maceralar sunan oyun dünyası oyun tutkunlarına adeta gaming pc topla komutu veriyor. Oyun bilgisayarı nasıl toplanır sorusunun yanıtını da biliyorsunuz. Öyleyse çağa ayak uydurmak için GittiGidiyor.com’u ziyaret etmelisiniz. Oyun Bilgisayarı Önerileri başlıklı blog yazımızı da okumanızı öneririz.