Oyun Tutkunları İçin Gaming Klavye Önerisi

Oyun Tutkunları İçin Gaming Klavye Önerisi

1304
Gaming Klavye Önerisi

Teknolojideki gelişmelerle birlikte oyun sektörü büyüyor ve oyunlar daha rekabetçi hal alırken oyuncular farklı bir dünyanın kahramanı oluyor. Durum böyle olunca da oyunseverlere özgü farklı ürünler dizayn ediliyor. Gaming oyun ekipmanlarından biri de klavye. Gaming klavye sayesinde oyuncuların oyundaki performansı artıyor ve oyun keyfi ikiye katlanıyor. Siz de gaming klavye önerisi arayışındaysanız yazımızın devamını okumalısınız.

Gaming klavye önerisi arayışındakiler çoğunlukla oyunseverler olmakla birlikte kod yazanlar, yazarlar da olabiliyor. Çünkü mekanik klavyeler olarak da bilinen gaming klavyeler, uzun kullanım ömrü sunuyor ve pek çok avantaj sağlıyor.

En iyi gaming klavyeler

Mekanik klavyelerde tuşların altında mekanik anahtar tuşları bulunuyor. Her anahtarın farklı özellik sağlaması nedeniyle gaming klavye önerisi kullanım alanına göre değişebiliyor. Kırmızı mekanik anahtarlı klavyeler, daha az basılma ile tepki göstermesi nedeniyle oyuncuların tercih sebebi oluyor. Kahverengi, yeşil, şeffaf, mavi, beyaz olarak adlandırılan mekanik tuş anahtarları kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor. Gaming klavyeler; kablolu, kablosuz, USB veya PS2 girişli olabiliyor.

Gaming klavyeler, ergonomik yapıya sahip olması sayesinde el ve bilek sağlığının korunması ve oyuna devam edilebilmesini sağlıyor. Oyuncular için geliştirilen bu klavyelerin sessiz tuşlara ve yumuşak bir dokuya sahip olması, oyun esnasında dikkat dağılmasını ve tuşların tutukluk yapmasını engelliyor. Metal yaylardan ve anahtar switchlerden oluşan mekanik klavyeler 50 milyona kadar tuş ömrüyle uzun süre kullanım vaat ediyor.

Gaming klavye seçerken nelere dikkat edilmeli?

Gaming mekanik klavye önerisi arayışının nedeni çoğu kullanıcı için tasarruf hatta gereklilik olabiliyor. Bu kişilerin gaming klavye seçiminde ilk olarak kullanım amacını göz önünde bulundurması gerekiyor. Profesyonel oyuncular, mekanik klavyenin düşük tepki süresi ve düşük güç gereksinimli switch yapısı nedeniyle avantaj elde edebiliyor. Oyuncuların oyun sırasında klavyelere sert davranmaları veya aynı tuşları eskitmeleri oyuncuların mekanik klavye tercih etmesine sebebiyet veriyor. Çünkü mekanik klavyeler sağlamlığı ve dayanıklılığı sayesinde uzun süreçte tasarruf sağlayabiliyor. Sessiz bir ortamda çalışması gereken iş profesyonellerinin de tercihi çıkardıkları sesler ve tepki hissiyatı sayesinde yazmayı daha keyifli bir hale getirebilen mekanik klavyeler oluyor.

Switchlerin rengine göre değişen özellikler

  • Kırmızı switch: FPS oyunları baz alınarak üretilen bu switch, yumuşak hissiyatlı ve sessiz. Tuş ömrü ise 50 milyon tuş vuruşu.
  • Siyah switch: FPS oyunlarında önerilen siyah switchli mekanik klavyeler sert hissiyatlı ve sessiz. Tuş ömrü ise 50 milyon tuş vuruşu.
  • Mavi switch: Yeni nesil internet kafelerde yaygın olarak kullanılan mavi switch, oldukça yüksek ses çıkarıyor. Tuş ömrü ise 50 milyon tuş vuruşu.
  • Kahverengi switch: Hızlı yazı yazmak veya FPS ve MOBA oyunları oynamak isteyenlerin tercih ettiği kahverengi switch klavye normal hissiyatta sessiz bir mekanik klavye. Tuş ömrü ise 50 milyon tuş vuruşu.
  • Yeşil switch: Orta hissiyatta yüksek sesli yeşil switch klavyenin ömrü 60 milyon tuş vuruşu.
  • Turuncu switch: Hızlı yazı yazmak ve bilgisayar oyunları oynamak için ideal turuncu switch orta hissiyatta, sessiz bir klavye. Tuş ömrü ise 60 milyon tuş vuruşu.

Gaming klavye almayı planlıyorsanız gaming klavye tavsiyesi olarak önerilen modeller arasında tercihinizi yapmadan önce Anti-Ghosting özelliğine ve Polling Rate yani “hızlı yanıt süresi” özelliğine dikkat etmelisiniz. Oyun içi performans ve oyunlarda en iyi sonuçlar yanıt süresinin kısa olmasına bağlı olduğundan hızlı yanıt süresi tercih sebebiniz olmalı. Aydınlatma özelliği bulunan mekanik klavyeler sayesinde karanlıkta oyun oynamak mümkün olabiliyor. Klavye tuş sesinden rahatsızlık duyuyorsanız mekanik klavye ile bu sorunu çözebilirsiniz.

Yeni çıkan gaming klavyeler

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor’da farklı bütçelere hitap eden ve farklı özelliklerini bünyesinde barındıran gaming klavye modelleri bulunuyor. Logitech ve Steelseries gibi markaların öne çıktığı görülüyor. Ucuz gaming klavye önerisi genellikle INCA ve MF Product modelleri yönünde oluyor. Düşük bütçeli olanlar için gaming klavye mouse set önerisi avantajlı olacaktır.

Gaming klavye kategorisinde şu modeller öne çıkıyor:

  • GamePower Mirana: Mavi switch’li ve Kırmızı switch’li modeli bulunan mekanik klavye, oyuncuların tercih sebebi oluyor.
  • Logitech G213 Prodigy: Sessiz ve performanslı bir klavye olarak bu model hafifliği, aydınlatması ve dayanıklılığıyla öne çıkıyor.
  • Razer Blackwidow Choroma V2: Yeşil switch’li bu mekanik klavye, sesli ve performansı yüksek bir klavye.
  • HyperX Alloy: FPS oyunları için ideal, minimalist, kompakt tasarıma sahip.

Gaming klavye fiyatları, marka ve modelin barındırdığı özelliklere göre değişkenlik gösteriyor.