Oyun Kulaklığı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Oyun Kulaklığı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

5821
oyuncu kulaklığımain

Oyun keyfini doyasıya yaşamak istiyorsanız bazı donanım ve aksesuarlara özen göstermeniz gerekiyor. PC veya konsol fark etmez, tüm platformlar için oyun makinesinin kendisi kadar, aksesuarları da önemli rol oynuyor. İlk akla gelen oyun donanımları arasında kulaklığın önemi ise sürekli artıyor. Sadece oyun seslerini en ince ayrıntısına kadar duymak için değil, çok oyunculu oyunlarda iletişim için de oyun kulaklığı büyük öneme sahip. Bu rehberimizde oyun kulaklığı satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken kriterleri mercek altına aldık.

Oyuncu kulaklığı gibi donanımların kalitesi, oyun zevkini artırmakta büyük rol oynuyor. Peki doğru kulaklığı seçmek için nelere dikkat etmelisiniz? Çocukluğumdan beri bir oyun tutukunu olarak daima donanımlara büyük özen gösterdim. Kulaklık konusunda da üst seviye standartlarım olduğunu söyleyebilirim.

Bütçemin yettiği en kaliteli kulaklığı almak isterim ama bunu yaparken de bazı temel değerlere dikkat etmek gerekiyor. Çünkü hiçbir zaman, en payalısı en iyisi değildir. Bu rehber yazıda sizlere kulaklık seçerken dikkat etmeniz gereken temel kriterleri en özet haliyle anlatmak istiyorum.

Konfor olmazsa olmaz

Bir oyun kulaklığının, hafif olmakla beraber aynı zamanda uzun seanslar için konforlu da olması gerekiyor. Kulakların tamamını kaplayan kulaklıklar ideal çünkü daha kaliteli ses veriyorlar ve çevrenizdeki gürültüyü engelliyorlar. Tabii ki kulaklığınızın üzerine baskı yapmadan uzun kullanımda rahatsızlık vermemesi de önemli. Bununla birlikte, kulaklık yastığında kullanılan malzemenin yumuşaklığı ve terletip terletmediği de önem kazanıyor. Suni deriden yapılan veya tekstil malzemesinden yalılan yumuşak yastıklar tercihiniz olmalı.

Çevresel ses ister misiniz?

Çoğu kulaklık, stereo ses çıkışıyla her kulağa birer ses kanalı aktarırken, yüksek kaliteli bazı kulaklıklar her kulak için birden fazla hoparlör sağlayarak gerçek bir çevresel ses deneyimi sunarlar. Çevresel ses kulaklıklarının gerektiği gibi çalışabilmesi için ekran kartıyla uyumlu olması gerekir.

Mikrofon gerekecektir

Takım oyunlarında iletişimin önemi büyük. Bu yüzden de oyuncu kulaklıkları genellikle mikrofon da bulunduruyor. Bazı mikrofonların pozisyonu ayarlanabilir olduğu için daha verimli. Bu sebepten rahatça ayarlanabilir mikrofonlu kulaklıkları tercih etmelisiniz.

Ses kontrolü düğmeleri olmalı

Pek çok kulaklık, hızlı ve kolay erişim için kendilerine ait ses kontrolü düğmelerine sahip. Takım arkadaşlarınızın sesi az veya çok geldiği zamanlarda bu kontrol düğmeleri oldukça yardımcı olabilir. Bazı oyunlarda ise dönem dönem seslere çok daha dikkat etmeniz gerektiği için kulaklıktan açıp kısmak daha avantajlı olacaktır. Alacağınız kulaklıkta ses kontrol düğmesi bulunmalı.

Kablolu veya kablosuz modeller var

Kulaklıklar kablolu veya kablosuz olabiliyor. Bunların ikisinin de kendine göre avantajları var. Kablolu kulaklıklar daha uygun fiyatlı olabiliyor ve pek çok kullanıcıya göre daha kaliteli ses verdiklerine şahit olabiliriz. Diğer tarafta ise kablosuz kulaklıklar çok daha fazla hareket özgürlüğü sağlıyor. 

Geçmişte kablosuz kulaklıkların kablolulara göre bir nebze daha düşük ses kalitesine sahip olduğu gibi bir kanı yaygındı ve haksız da sayılmazdı. Fakat rahatça söyleyebilirim ki artık kablosuz kulaklıklar da ses kalitesi konusunda oldukça tatminkar bir düzeyi yakalamış durumda. Kablosuz kulaklıkları genelde PC’nize Bluetooth aracılığıyla bağlayabilirsiniz. Şayet PC’niz bu bağlantı türünü desteklemiyorsa, ayrıca bir Bluetooth adaptörüne de gereksinim duyacaksınız.