Öğrenciler İçin En İyi Chrome Uzantıları

Öğrenciler İçin En İyi Chrome Uzantıları

Chrome Uzantıları

İnternet kullanıcılarının yüzde 68,5’i Google firmasının geliştirdiği açık kaynak kodlu bir internet tarayıcısı olan Google Chrome’u kullanıyor. Hızlı performans, temiz bir arayüz ve mobil cihazlarla kolay senkronizasyon özellikleriyle dünya çapında en çok kullanılan web tarayıcısı Google Chrome, birçok eklentiyi bünyesinde barındırıyor. Eklentiler öğrenci hayatını kolaylaştırıyor, hatta üretkenliği artırarak notlar üzerinde etkili oluyor. Peki, öğrenciler için en iyi Chrome uzantıları hangileri?

Google Chrome’da farklı işlevleri yerine getiren çok sayıda eklenti bulunuyor. Eklentiler internet deneyimini daha iyi hale getiriyor ve pek çok kolaylık sağlıyor. Eğitimde zaman ve mekân sınırlamasının ortadan kalktığı ve öğrenci çalışmalarının çoğunun web tarayıcısının içinde yapıldığı düşünüldüğünde eklentilerin önemi daha iyi anlaşılıyor. İşte, öğrencilik hayatını kolaylaştırabilecek en iyi Chrome uzantıları:

Araştırmacıların favorisi: Evernote Web Clipper

En iyi not alma uygulaması olarak bilinen Evernote’un Chrome için geliştirmiş olduğu eklenti, uzaktan çalışma ve online eğitim sürecinde kolaylık sağlayan Chrome eklentileri arasında bulunuyor. Makale modu, metnin web sayfasından çıkarılmasını sağlıyor. Eklenti üzerinde not almak, işaretleme yapmak, ekran görüntüsü almak ve dokümanları paylaşmak gibi kolaylıklar sağlıyor.

Hızı kesmeden araştırmaya devam: The Great Suspender

Bir konu üzerinde araştırma yapmak aynı anda birkaç pencereyi açmayı gerektirebiliyor. Bu durumda CPU yüzde 100’ü görebiliyor ve fandan epey ses çıkıyor. Bu eklenti belli bir süre açılmayan tab’ları donduruyor. Bu sayede birden fazla eklenti açıldığında oluşan yavaşlamayı engelliyor. CPU kullanımı minimuma indirilebiliyor.

Metin ne kadar doğru: Grammarly

İngilizce metin yazdıktan sonra Microsoft Word’ün yazım ve gramer kontrolünü kullanmak yeterli olmayabiliyor. Yazarların geliştirmiş olduğu eklenti, hemen hemen tüm web sitelerinde çalışıyor. Dilbilgisi hatalarını kontrol etmenize yardımcı eklentinin premium versiyonu, metni özgünlük (intihal) yönünden de incelemeye olanak tanıyor.

Sadece metin: Print Friendly & PDF

Öğrencilerin işlerini kolaylaştıran Print Friendly & PDF, internet sitesindeki belirlenen metinleri yazdırmayı kolaylaştırıyor. Eklenti, yazdırılacak sitede yer alan resimler, reklamlar, linkler ve bütün gereksiz unsurları kaldırarak yalnıza metni görmeyi sağlıyor. Bunun yanı sıra yazı tipinin boyutunu değiştirmeye ve PDF formatında yazdırmaya veya kaydetmeye de olanak tanıyor.

Google’ın çevrimiçi sözlüğü: Google Dictionary

Yabancı dil konusunda sorun yaşayan öğrenciler için faydalı olabilecek bu Google uzantısı, web sayfasındaki yabancı kelimeleri istenen dile çevirebiliyor. Oxford University Press OxfordDictionaries.com tarafından onay almış olan bu eklenti, kelime kökeni, telaffuz sesi de barındırıyor.

Tüm şifreler kontrol altında: LastPass

Tarayıcıyı zenginleştiren ve öğrencinin başarısında etkili olabilen Google Chorme uzantıları arasında şifre yönetimi eklentisi LastPass da bulunuyor. Milyonlarca kişinin, binlerce kurumun kullandığı bilinen ve en iyi şifre yöneticileri arasında bulunan LastPass Google, hem sitelerdeki hesap şifrelerini hem de banka bilgileri ve kart şifrelerini saklamaya olanak tanıyor.

Bilgileri kaybetmemenin yolu: Nimbus Capture

Öğrenciler önemli bilgileri tam olarak sayfada görüntülendiği şekilde yakalamaya ihtiyaç duyabiliyor. Web sayfasının ekran görüntüsünü alıp düzenlemeye olanak tanıyan Nimbus Capture eklentisinde sayfanın yalnızca belirli bir bölümünün görüntüsü de alınabiliyor. Ekran görüntüleri JPG, PNG, BMP uzantısıyla kaydedilebiliyor. Ekran görüntülerinin üstüne filigran, metin ve resim eklenebiliyor.

Özelleştirilebilen bir uzantı: Adblocker

Öğrenciler için konsantrasyonu sağlayabilmek önem taşıyor. Adblocker, konsantrasyon sağlanmasında dolaylı olarak etkili oluyor. Eklenti açılır pencere reklamlarını engellemenin yanı sıra reklam görsellerini, video reklamları kripto para üreticilerini ve üçüncü taraf izleyicileri engelleyerek zaman kaybına neden olan etkenleri ortadan kaldırıyor.

Google Chrome Uzantılarını tarayıcının sağ üst köşesindeki yapboz simgesine tıklayıp görebilirsiniz. “Uzantıları yönet” seçeneğine tıklayarak istediğiniz uzantıyı “kaldır” komutuyla silebilirsiniz.