Ofislerde Süreçleri Kolaylaştıran 10 Teknoloji Ürünü

Ofislerde Süreçleri Kolaylaştıran 10 Teknoloji Ürünü

ofis teknolojileri

Teknolojinin en üst noktasında olduğumuz 21. yüzyılda ofis kavramı da yeniden tanımlanıyor. İş süreçleri bilgisayar altyapısı aracılığı ile yürütülürken insan odaklı teknoloji ürünleri ofis yaşamını kolaylaştırıyor. Bu yazımızda işlerin pratik ve hızlı ilerlemesini sağlayan ofis teknolojileri hakkında yazdık.

Teknolojideki hızlı değişimle birlikte ofis ortamında çalışma koşulları da değişkenlik gösteriyor. Elle yapılan işler artık makinelere kayıyor. Ofis elektroniği sayesinde işlerin pratik ve hızlı ilerlemesi zamandan tasarruf sağladığı gibi verimliliği artırıyor. Para sayma makinelerinden yazar kasaya, faks makinesinden evrak imha makinesine birçok teknolojik ürün iş süreçleri ve iş gücü üzerinde etkili oluyor. İşte, GittiGidiyor’un ev sahipliği yaptığı en çok kullanılan ofis teknolojileri:

Hatalı işlemlere son: Para sayma makineleri

İş dünyasında çeşitli sektörlerden firmaların sıklıkla ihtiyaç duyduğu ürünlerden biri olan para sayma makinesi, hatasız para sayarak doğru hesaplama yapmayı sağlıyor. Özellikle muhasebe ve finans departmanlarının düzenli olarak kullandığı para sayma makineleri farklı özellikler taşıyabiliyor. Otomatik para algılama, sahte para tespiti, yapışık paraları yakalama, hem bozuk hem kâğıt para sayma para ayrıştırma gibi özellikler para sayma makinelerini işlevsel kılıyor.

Sahteciliğin önüne geçmenin yolu: Sahte para kontrol cihazı

Para dedektörü olarak da adlandırılan sahte para kontrol cihazları, para girişi esnasında kullanılıyor. En çok kullanılan ofis teknolojileri arasında bulunan bu cihazlar, banka ve kuyumcu gibi büyük ve resmi iş yerlerinde daha sık kullanılıyor. Tüm para tiplerinde kullanılan sahte para kontrol cihazı hızlı çalışma şekliyle öne çıkıyor. İş yerinin maddi açıdan kayba uğramasını önleyen cihazların raporlama, uyarı gibi özellikleri kullanımda opsiyon yaratıyor. Düşük maliyetli fener tipi para kontrol makinesi, pratik bir kullanım sunduğu için tercih ediliyor.

İmha etmenin güvenli yolu: Kâğıt kesme makinesi 

Manuel, giyotin, sürgülü ve kollu gibi kategorilere ayrılan kâğıt kesme makinesi de çok sık kullanılan ofis teknolojileri arasında bulunuyor. Veri güvenliği açısından önem taşıyan bu makineler kâğıt artıklarının ortamı dağıtmasının önüne geçiyor. Tasarımlarıyla ofis dekorasyonuna da uyum sağlayan makineler kâğıtları farklı şekil ve boyutlarda kesmeyi sağlıyor. Perforajlı, kıvrımlı ve düz kesim yapan makineler zamandan tasarruf sağlayabiliyor.

Sunum yapmanın kolay yolu: Projeksiyon cihazı

Bilgisayar, video, CD, DVD veya herhangi bir harici bellek cihazından aldığı sinyalleri perde ya da duvara yansıtabilen projeksiyon cihazları ofislerde sunum için kullanılıyor. Oryantasyon sürecinde sıklıkla kullanılan projeksiyon cihazı, görüntü kalitesi bakımından farklı model ve özelliklerde sunuluyor. Film gibi hareketli görüntüleri yansıtmak için dijital projeksiyon cihazları; sabit görüntü ve verileri yansıtmak için LCD projeksiyon cihazları kullanılıyor. Ofis için kullanılan cihazların HDMI ve USB bağlantısına, tatmin edici zoom oranına sahip olması önem taşıyor.

Evrak düzeni sağlamak için: Tarayıcı

Farklı özellikler taşıyan tarayıcı modelleri, evrak ve muhasebe işlerinin düzenli ve planlı şekilde yapılmasına olanak tanıyarak zaman tasarrufu sağladığından en çok kullanılan ofis teknolojilerinin başında geliyor. Tarayıcılar grafik, düz yazı ya da fotoğraf gibi dokümanları bilgisayar ortamına aktarabildiği gibi fotoğraf üzerinde değişiklik yapmaya da olanak tanıyor. Bir kalem şeklinde olan kalem tarayıcı modelleri, belgenin üstünden satır satır geçerek tarama yapabiliyor. Kablosuz tarayıcı ve tarayıcı mouse modelleri hafızaları sayesinde her yerde tarama yapmayı sağlıyor. 3D tarayıcılar, henüz yaygınlaşmasa da üretim sektöründe kullanılıyor.

Ofislerin demirbaşı: Fotokopi makinesi

Ofislerde az sayfalı dosyaları birkaç nüsha haline getirmek veya tek sayfalı belgeleri çoğaltmak amacıyla fotokopi makinesi kullanılıyor. Kitap ve benzeri üç boyutlu malzemelerin taranarak başka yerlere gönderilmesi için de kullanılan bu makineler, baskı başı maliyet oranının düşmesini sağlayarak maliyet avantajı elde etmeye olanak tanıyor. Günümüzde büyük ölçüde dijital kullanıma sahip olan fotokopi makineleri yazdırma ve tarama gibi ek fonksiyonlar da taşıyor.

Ofis yaşamının ayrılmaz parçası: Faks makinesi

Birçok işletmenin en aktif kullandığı ofis teknoloji ürünü faks makinesi, mesafe fark etmeksizin belge transferinin bir başka faks makinesine gerçekleşmesini sağlıyor. Belge aktarım maliyetini minimuma indiren faks makineleri, günümüz teknolojisinde otomatik ve dokunmatik olarak karşımıza çıkıyor. Lazer yazıcılı, tonerli yazıcılı, tarayıcı bölmeli, fotokopi bölmeli, LCD ekranlı gibi farklı seçenekler sunan modeller büyük kolaylık sağlıyor. Kablo kullanımından uzak Wi-Fi bağlantılı faks makinesi kullanımı yaygınlaşıyor.

Dijital eğitimin olmazsa olmazı: Akıllı tahta

Eğitim sektörüne damgasını vuran akıllı tahta teknolojisi, ofis ihtiyaçları için de kullanılıyor. Dokunmatik teknolojisinden yararlanılan ve ofis elektroniği kategorisinde değerlendirilen akıllı tahta, Bluetooth özelliği sayesinde tablet ve bilgisayarlar ile uyumlu çalışabiliyor. Belgelerin tahta ekranına iletilmesini sağlayan akıllı tahta, sunum ve konferansların baş kahramanı sayılıyor.

Ciltleme yapmak için: Spiral makinesi

Spiral makinesi, çalışma alanına düzen ve esneklik katıyor. Makineyle birlikte matbaa hizmeti masrafı ortadan kalkıyor. Kâğıt spiral makinesi ile fiyat listesi, katalog, personel dosyaları, teklif kitapçığı, broşür, envanter listesi, ziyaretçi defteri gibi birçok kitapçık türü kolaylıkla ciltleniyor.

Satış noktalarının demirbaşı: Yazar kasa POS cihazı

Ödeme kaydedici cihaz olarak da bilinen yazar kasa POS cihazı, küçük esnaflar da dahil olmak üzere, işletmelerde zorunlu olarak kullanılıyor. Ödeme kayıtlarının tutulmasını ve vergi ödemelerinin hesaplanmasını sağlıyor. Yasa gereği mülkiyeti işyerine ait olan POS cihazları, kablosuz taşınabilir çeşitleri ile kolaylık sağlıyor. POS cihazlarında temassız ödeme seçeneği olanlar daha çok tercih ediliyor. Darbelere dayanıklı bir yapıda tasarlanan POS cihazlarına barkod okuyucu, barkod yazıcı, el terminali de bağlanıyor.