Nokia’nın 5 Kameralı Telefonu Nokia 9 Ortaya Çıktı!

Nokia’nın 5 Kameralı Telefonu Nokia 9 Ortaya Çıktı!

5265
main

Telefon pazarında kamera sayısı rekabeti giderek yükseliyor. Yıllardır tek arka kamerayla pazarda varolan şirketler, iki yıl önce çift kameralı modellerle rekabet etmeye başladı. Bu yılın ortalarından beri ise kamera sayısında inanılmaz gelişmeler gördük. Önce 3 kamera, sonra 4 kameralı modeller tanıtıldı. Ve şimdi de büyük haber Nokia cephesinden geldi. Eski efsanelerden Nokia, 5 kameralı telefonu ile gündemde! Detaylar ve fotoğraflar haberimizde!

Nokia markasının sahibi olan HMD, geleceğe dönük Android destekli bir Nokia cep telefonu için etkileyici bir kamera sistemi üzerinde çalışıyor. Sızdırılmış tasarım eskizleri ve görüntüleri, arkasında beş kamera bulunan Nokia 9 markalı bir telefonu müjdeliyor. Penta lenslerin sahip olacağı bir cep telefonu modeli söylentisi, sene başında Nokia 10 adıyla ortalıkta dolaşmıştı. Fakat görünen o ki HMD bu işin peşini bırakmış değil.

Zeiss lenslerle kamerada iddialı

Kamera modülü, ünlü Zeiss markalı bir daireye benzeyen beş lens içeriyor. Nokia telefonlarını üretme haklarını lisanslayan Finlandiya şirketi HMD Global, geçtiğimiz yıl Zeiss, Android ve Nokia markalarını bir araya getirmek adına önemli bir çaba sarf etti. HMD, en son Android cep telefonlarında Zeiss optiklerini kullanmaya başladı. Hemen sonrasında da, bu sızıntıdaki görüntüye çok benzeyen, minyatür bir zoom kamera sisteminin patentini aldı.

Nokia 9 ne zaman çıkacak?

Telefonun 2019’da piyasaya çıkması bekleniyor; ilk tanıtımın ise Şubat 2019’da düzenlenecek Mobil Dünya Kongresi’nde gerçekleşmesi yüksek bir ihtimal. Günümüzdeki çoğu akıllı telefon üreticileri daha kaliteli kamera deneyimini kullanıcılarına sunmak adına, çift kamera kurulumuyla karşımıza çıkmaktalar. Görüyoruz ki bazı üreticiler çift kamera kurulumu da yetersiz bularak, kamera sayısını artırmayı planlıyorlar.

Kamerada rekabet kızışıyor

Bildiğiniz üzere Huawei P20 modelli üçlü kamera kurulumuyla kullanıcılar ile buluşmuştu. İlk üçlü kamera kurulumu kullanıcılara sunan Huawei‘nin ardından diğer firmalarda çalışmalarına hız kesmeden başladı. Yaşanan bu gelişmelerin ardından, Samsung, dört arka kameralı bir model üzerinde çalıştığı da ortaya çıkmıştı. Şimdi ise HMD Global, çıtayı daha üst seviyelere taşımayı planlıyor.


5 kamera ne işe yarayacak?

Sızan görüntülerden tek başına, bu beş kameranın ne şekilde kullanılacağı anlaşılmıyor. Huawei, bu yılın başlarında P20 Pro’yu, 3x optik zum veya 5x hibrit zumu destekleyen üç arka kamera ile piyasaya sürmüştü. LG’nin de bir sonraki amiral gemisi telefonunda beş kamera (arkada üç, önde iki) kullanacağı söylentileri dolaşıyor.

Beş kamera sensörü kesinlikle herhangi bir yakınlaştırma yeteneğinde yardımcı olabilir, ancak bundan daha fazla ne yapabilir göreceğiz. Nokia, 808 PureView ve Lumia 1020 kameralara dayanan ve daha yakın zamanda şirketin Ozo VR kamerasıyla çalışan bir kamera çalışması geçmişine de sahip. Yani farklı bir sürprizle karşılaşabiliriz.

Nokia efsanesi geri döner mi?

HMD geçtiğimiz günlerde Microsoft’tan PureView markasını satın aldı. Dolayısıyla zaten yeni bir Nokia PureView telefonunu görmek üzereydik. Microsoft’un beş yıl önce Nokia’yı satın alması, şirketin en önemli değeri olan insan kaynaklarını derinden sarsmıştı. Devam eden süreçte Nokia’nın önemli tasarımcı ve mühendisleri başka şirketlere transfer oldu. Hatta Apple, Nokia’nın Lumia fotoğraf uzmanını işe almıştı. Şayet bu beş kameralı Nokia telefon gerçekleşirse, markanın rekabetçi akıllı telefon pazarına ilginç bir geri dönüşü olabilir.

Sızan görüntüler cihazın tasarımını her açıdan gösteriyor. Sızıntıdan telefonun 5,9 inç’lik bir QHD ekrana sahip olduğu, ekrana gömülü parmak izi sensörü barındırdığı ve kablosuz şarj desteğiyle geleceği anlaşılıyor.