Nebulizatör Nedir, Nasıl Kullanılır?

Nebulizatör Nedir, Nasıl Kullanılır?

1088

Eğer siz de nebulizatör nedir sorusunun yanıtını merak ediyor ve nebulizatör önerisi arıyorsanız doğru yerdesiniz!

Hepimizin sağlığına çok daha fazla dikkat ettiği bir dönemdeyiz. Hele ki söz konusu solunum yolu ile ilgili bir durumsa çok daha hassas davranabiliriz. Corona virüs ve Covid-19 ile birlikte akciğer hastalıkları ve solunum yolu rahatsızlıkları çok daha fazla gündemimize gelmeye başladı. Bu gündemle birlikte de hayatımıza belli başlı sağlıklı yaşam kuralları girdi. Bunlar arasında virüsten korunmak adına hijyene verilen önem de sayılabilir, solunum yollarımızı rahatlatmak adına kullanabileceğimiz nebülizatörler de… Bizim bugünkü konumuz nebulizatör nedir sorusunun yanıtı.

Astım, akciğer rahatsızlıkları ya da solunum yolu enfeksiyonları gibi durumlar karşısında en büyük kurtarıcınız olan nebülizatörler, almanız gereken ilacın sıvı formunu buhar olarak solumanınızı sağlar ve yaklaşık 15 dakikalık bir nefes alıp verme işlemiz sonrasında sağlıklı bir sonuç elde etmenize yardımcı olur. Siz de kendinize bu nebülizatörlerden edinebilir ve elinizin altında bulundurabilirsiniz.

Nebulizatör nedir? Nebulizatör nasıl kullanılır? Nebulizatör ne işe yarar? Nebulizatör cihazına su konur mu? Nebulizatör temizliği nasıl yapılır? Tüm bu soruların yanıtlarını incelemek üzere sizleri hemen aşağıya davet ediyoruz!

Nebulizatör nedir?

İlk olarak nebulizatör nedir sorusunun yanıtıyla başlayalım. Nebulizatör, ses dalgaları ya da basınçlı hava yardımıyla sıvı formdaki ilaçları buhar haline getiren bir cihazdır. Solunum sıkıntısının yoğun olduğu durumlarda kullanılır ve buharı akciğerlere taşıyarak solunum yollarını rahatlatır. Özellikle küçük çocukların ve ağır solunum hastalığı olanların tedavi edilmelerinde kullanılan nebülizatör cihazı pnömoni, astım gibi rahatsızlığı bulunanların da mutlaka edinmesi gereken bir cihazdır. Cihazın işleyişine göre buhara dönüşen ilaç hastanın çok daha iyi nefes almasına yardımcı olmaktadır.

Nebulizatör nasıl kullanılır?

Şimdi de nebulizatör nedir sorusunun ardından nebulizatör kullanımı detaylarına geçiyoruz. Doğru kullanımı adım adım anlatmadan önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabunlu su ile yıkamanızı hatırlatalım. Ardından kağıt havlu yardımıyla ellerinizi kurulayıp başka hiçbir yere dokunmadan cihazı ellemeniz hijyen açısından önemli bir detaydır. Bu konulara dikkat edip cihaza ulaştıktan sonra yapmanız gereken ilk şey ilacı nebulizatöre yerleştirmek olacaktır.

Cihazın kabının üst kısmını açın ve doktorunuzun size reçete ile önermiş olduğu ilacı nebulizatöre yerleştirin. Eğer belirlenmiş bir dozunuz yok ise, bir doza öngörülen miktarın ne kadar olduğunu ölçün. Sıvı formdaki ilacın dökülmemesi adına üst kısmı iyice sabitledikten sonra hava kompresörünü prize takın.

Ardından nebulizatör kabının üst kısmına ağızlığı yerleştirin (bağlama noktası genelde üst kısımda yer alır). Kimi zaman maske kimi zaman ise ağız parçaları olarak karşınıza çıkacak olan ağızlığın ardından oksijen borusunun bir ucunu nebulizatöre bağlayın. Boru genelde nebulizatörün alt kısmına takılmaktadır. Bu hortumun diğer ucunu ise nebulizatörün bir parçası olan hava kompresörüne takmak gerekmektedir.

Şimdi kullanmaya başlıyoruz. Öncelikle ağız kısmını ağzınızda dlinizin üst tarafına yerleştirin. Bu kısmın dudaklarınızın etrafına iyice, sımsıkı bir şekilde yapışmasına özen gösterin. Bu şekilde ağzınızdan derin ve yavaş bir nefes aldığınızda, içerisindeki ilaçlar ciğerlerinize gidecektir. Önemli olan nefesinizdeki sakinliği, dinginliği koruyabilmek olacaktır.

Nefes alıp verme işlemini buhar durana kadar yapın. Bu süreç yaklaşık 10-15 dakika gibi bir vakit alacaktır. Buharın bitmesi demek, sıvının bittiği anlamına gelir. Dolayısıyla ilaç alımınız bitmiş demektir. Uzmanlar uygulamanın ardından yüzünüzü yıkamanızı önerir.

Nebulizatör ne işe yarar?

Eğer astım, kronik akciğer hastalıkları, pnömoni ya da solunum yolu enfeksiyon gibi rahatsızlıklardan muzdaripseniz nebulizatör çeşitleri sizin mutlaka incelemeniz gereken bir konu olacaktır. Sıvı formdaki ilacı buhar yoluyla akciğerlerinize taşıyan ve buhar ile ilacı solumanızı sağlayan nebulizatör, çok daha iyi ve sağlıklı bir şekilde nefes almanıza yardımcı olacaktır.

Eğer siz de bir nebulizatör tavsiyesi aramaktaysanız size GittiGidiyor’dan satılan nebulizatör markaları arasından bazı önerilerde bulunabiliriz. Omron, Philips, Acura, Nimo, Rossmax, Dodo, Plusmed, Vivocare, Galena, Wollex, Airneb, F.Bosch, Bestlife, Armoline, Feellife Pro, Mesilife gibi markaların uygun fiyatlı ürünlerine göz atabilirsiniz. Kimisi taşınabilir şarjlı olan kimisi ise hava kompresörlü olan modeller arasından seçiminizi yapabilirsiniz.

Nebulizatör cihazına su konur mu?

Nebulizatörler normal şartlarda sıvı ilaçların konulmasıyla kullanılır. Solunum yolu hastalığınızın türüne göre doktorunuzun vereceği ilacı kullanmak iyileşmeniz için etkili olacaktır. Aynı zamanda eğer ciddi bir hastalık durumunuz yok ise nebulizatörde tuzlu su karışımı ya da saflaştırılmış su da kullanılabilmektedir. Bu şekilde nasal bölgenizi rahatlatabilir ve oradaki sıkıntıları iyileştirebilirsiniz.

Nebulizatör temizliği nasıl yapılır?

Nebülizatörünüzün temizliği, kullanımı esnasında en fazla dikkat etmeniz gereken konular arasındadır. Son derece hassas bir şekilde temizliğine özen göstermeniz gerekir. Hem kullanım sonrasında hem de rutin bir şekilde düzenli olarak nebülizatörünüzü temizlemeniz şarttır.

Öncelikle nebulizatörünüzü kullanmanız bittiğinde prizden çıkarın ve hem ilaç kabını hem de ağızlığı boru kısmından ayırın. Her iki parçayı da sabunlu su ile iyice yıkayın ve ardından su ile durulayın. Tüm ekipmanı temiz bir havlu üzerine yerleştirin. Dikkat etmeniz gerekenler arasında hortumu yıkamamak ve nebulizatör parçalarını bulaşık makinesine koymamak vardır. Aleti 2-3 günde bir de düzenli olarak nemli bez ile silebilirsiniz.

Aynı zamanda nebulizatörünüzü haftada bir kez olmak üzere dezenfekte etmeniz gerekir. Hortumu dışında tüm parçalarını sıcak suya batırabilirsiniz. Aynı zamanda boruları dışındaki tüm parçaları soğuk su ile durulayabilir ve temiz bir havlu ile kurulayabilirsiniz.

Daha sağlıklı bir yaşam için Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir? yazımız da ilginizi çekebilir!