Nasıl YouTuber Olunur?

Nasıl YouTuber Olunur?

1226
nasıl youtuber olunur

2005’te 3 eski PayPal çalışanı tarafından kurulan video odaklı sosyal ağ YouTube, 2006’da Google tarafından satın alınmasıyla birlikte hızlı bir yükselişe geçti. 91 ülkede 80 dilde destek veren ve Google’dan sonraki en büyük arama motoru olan YouTube, günümüzün yeni medyası sayılıyor. Yeni nesil için televizyonun yerini alan YouTube, genç yaşlı herkese sayısız içeriğe ulaşma olanağı tanıdığı gibi eğlenceli yoldan para kazanmayı vaat ediyor. Durum böyle olunca özellikle teknolojiyle doğan Z kuşağı nasıl YouTuber olunur sorusuna yanıt arıyor. YouTuber olmak hakkında her şey blog yazımızda!

Araştırmalar, YouTube’un her ay 1,9 milyar kişi tarafından ziyaret edildiğini, bir günde izlenen video sayısının 5 milyar olduğunu gösteriyor. Bu durum YouTube’un, dijital pazarlamanın da önemli bir dinamiği halini almasına açıklık getiriyor. Kendi fenomenlerini yaratan YouTube, internet yayıncılığı furyası başlattı ve nasıl YouTuber olunur sorusunun yanıtı merak konusu oldu. Elbette YouTuber olmak için yalnızca istekli olmak yetmiyor. Özgün ve ilgi çekici içerikler yaratmak ve birtakım ekipmanlara sahip olmak gerekiyor.

Nasıl YouTube kanalı açılır?

YouTuber olmak için elbette YouTube’de kanal açmalısınız. YouTube’da kanalı açmak oldukça basit. Üstelik herhangi bir ücret ödemek gerekmiyor. YouTube’da bir kanal açabilmek için bir Google hesabınızın olması gerekiyor. Google hesabı oluşturduktan sonra YouTube’da oturum açın ve sol üst köşedeki seçeneklerden “kanal oluştur” seçeneğine tıklayın. Ayrıntıları inceleyip onay butonunu tıkladığınızda kanalınızı büyütmek için strateji geliştirmeye başlayabilirsiniz.

YouTube’dan nasıl para kazanılır?

YouTube’dan büyük paralar kazanan insanlar YouTuber nasıl olunur sorusunun yanıtını öğrenmek için can atıyor. Ciddi paralar kazanan YouTube kullanıcıları olduğu bir gerçek; fakat büyük paralar kazanmak için zaman, kararlılık ve sıkı çalışma gerekiyor. Videolarınızdan para kazanmaya başlamadan önce “YouTube ortağı” olmalı, yani içeriklerinize Google’ın reklam yerleştirmesi için izin vermelisiniz. Bu noktada şu adımları izlemelisiniz:

 • YouTube hesabınızı açtıktan sonra hesap özelliklerine girin ve profilinizde yaşadığınız şehri United States(Amerika Birleşik Devletleri) olarak değiştirin. www.YouTube.com/account_monetization “Hesabımı Etkinleştir” e tıklayın ve Google’ın hizmet kullanım şartlarını onaylayın. Telifli herhangi bir içerik yüklediğinizde veya YouTube’un topluluk kılavuz ilkelerini ihmal ederek kötü yorumlar yaptığınızda para kazanmanız mümkün olmayacaktır.
 • Hesabınızın etkinleşmesinin ardından “videolardan para kazan” butonunu tıklayın. Bu aşamada videolarınızın altında ne tür reklamların yer almasını istediğinize karar vermelisiniz. Overlay ( bindirme ) reklamlar videoların altında çıkarken TrueView ( akış içi) reklamlar video başlamadan önce oynatılır. İçerik türü doğrultusunda reklam türünü değiştirebilirsiniz.
 • Reklam seçimini yaptıktan sonra Adsense hesabınızı YouTube kanalınızla ilişkilendirmelisiniz.
 • YouTuber nasıl olunuyor sorusunun yanıtı elbette bahsettiğimiz aşamaların tamamlanmasıyla yanıtlanmış olmuyor. 1 yıl içinde 1.000 takipçi ve 4000 saat izlenme süresine ulaşmalısınız. Bu şartları yerine getirmeniz durumunda reklamlar aktif hale gelecektir. Adsense’in para vermesi alt limit olan 100 doların tamamlanmasıyla mümkün oluyor.

YouTube’da nasıl abone kazanılır?

YouTube, atari salonlarının ve parkların yerini alan bir platform haline geldi. Dolayısıyla YouTube’da kanal açanlar çoğaldı ve platformda ciddi bir rekabet ortamı oluştu. Bu nedenle YouTube kanalı açtıktan sonra abone artırmak için içeriklerin türünden reklam türü seçimine, videoların süresinden paylaşım sıklığına pek çok detaya dikkat etmek gerekiyor. YouTube’da abone artırmak için şu stratejileri izleyebilirsiniz:

 • Kanalı diğer mecralarda tanıtın: YouTube’da bir kanala sahip olduğunuzu bilmeyen takipçilerinize ulaşmak için diğer sosyal ağlarda takipçilerinizi haberdar etmelisiniz. Bunun için kanalınızda nasıl içerikler üreteceğinizi, içeriklerinizin neden izlenmeye değer olduğunu ve kim olduğunuzu özetleyen bir video yayımlayabilirsiniz.
 • Aboneliği kolaylaştırın: Kanalın ne tür içeriklere sahip olduğu hakkında bilgi veren ve güçlü bir CTA mesaj içeren kanal açıklamalarını kısa tutmayın. İnsanların abone olmasını sağlayacak butona tıklaması gerektiğini belirten açıklamaların yanı sıra video sonlarında “kanalıma abone olmayı unutmayın” sözünü kullanın.
 • İyi bir logo ve slogan belirleyin: Kanalın tasarımı, ilk aboneleri çekmek açısından önem taşıyor. Videonun sağ alt köşesinde görüntülenecek logo için çok fazla renk kullanmayın, 1 Mb’yi aşmayan PNG veya GIF dosyalarını kullanın ve görüntünün okunabilir olduğundan emin olun. Kanalınızı benzersiz veya farklı yapmak abone artırmanızda etkili olacağından basit ama güçlü, özgün bir slogan oluşturmalısınız.
 • Anahtar kelimeleri optimize edin: YouTube’un dünyanın ikinci en büyük arama motoru olduğunu göz önünde bulundurun ve videolarınız için doğru kelimeleri kullanın. Bunun için anahtar kelime araçlarından yararlanabilirsiniz.
 • Yorumları önemseyin: Videonuza gelen yorum sayısı arttıkça sıralama performansı artacak ve abone sayınız artacaktır. Bu nedenle kullanıcılara bir soru sorun ve cevap vermelerini isteyin. Yapılan yorumlara mutlaka cevap verin.
 • Düzenli paylaşım yapın: İnsanların içerik çeşitliliği arasında sizin içeriklerinizi tercih edip kanalınıza abone olması için içeriklerinizi düzenli şekilde paylaştığınızı bilmeleri gerekiyor. Bu nedenle belirli sıklıkta düzenli olarak paylaşım yapmalısınız.
 • Kısa videolar paylaşmayın: Videolarınızın YouYube algoritmasına göre daha kıymetli olmasını sağlamak için on dakikadan az süren videolar paylaşmayın. Süreyi uzatmak için izleyiciyi uzaklaştırabilecek bir şey eklemeyin.

YouTuber olmak için gereken ekipmanlar nelerdir?

YouTube’a nasıl başlanır sorusun tek tanıtı kanalı açmak ve içeriğin türüne karar vermek değil elbette. YouTuber olmak için başlangıç aşamasında portre modu ve yapay zeka gibi çekim açısından avantajlı özellikleri bulunan bir akıllı telefon, mikrofon standı, yaka mikrofonu, Bluetooth kumandalı selfie çubuğu, akıllı telefon gimbalı, aksiyon kamerası, video düzenleme işleri gerçekleştirebilecek dizüstü bilgisayar, taşınabilir disk, fon perde gibi ürünlerin birkaçına sahip olmak yeterli oluyor. İlerleyen süreçlerde videoların kaliteli olması açısından gelişmiş özelliklere sahip ekipmanlar gerekiyor. Bu ekipmanları şöyle sıralayabiliriz:

 • Elektronik ve optik görüntü sabitleme özelliği, mikrofon jack’ı ve kablosuz bağlantı özelliği bulunan, dönebilen ekrana sahip taşınabilen kamera
 • Parlaklık ve renk sıcaklığı ayarı bulunan, bataraya durumu ve şarj durumu göstergesi olan, beyaz filtreli ve yüksek kapasiteli bataryaya sahip LED ışık
 • Sarsılma ve devrilmelere karşı dayanıklı tripod
 • Çekim türüne göre ev tipi mikrofon veya yaka mikrofonları

Bu ekipmanların yanı sıra videoları düzenlemek için çeşitli mobil uygulamalar kullanarak videoların kalitesini artırabilirsiniz.

Nasıl YouTube videosu çekilir & nelere dikkat edilmelidir?

YouTuber olmak için gerekenler (YouTuber hesabı ve ekipmanlar) tamamlandıktan sonraki aşama kaliteli içerikler için video çekmek. YouTube’da özenli çekilmemiş, ses veya görüntü sorunları olan, editlenmemiş videolardan oluşan bir kanalın yüksek takipçi sayısına ulaşması mümkün görünmüyor. Peki, videoları çekerken nelere dikkat etmek gerekiyor?

YouTube’da görüntülenen videolar yalnızca15-20 dakika olarak görünse de düzenlemek, videolar için optimizasyon yapmak, yorumları yanıtlamak, konu bulmak zor bir süreci gerektiriyor. Dolayısıyla takipçilerin dikkatini korumak nasıl YouTuber olunur sorusunun yanıtı kadar önem taşıyor. Kitlenizin dikkatini korumak, yeni abonelere ulaşmak için kaliteli video içerik üretme aşamasında şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Yaratıcı konular bulun.
 • Kameranın sabit durmasını sağlayın.
 • Kadraja dikkat dağıtıcı herhangi bir şeyin girmemesini sağlayın.
 • Mikrofonu ve ışığı doğru ayarlayın.
 • Kelimeleri, vurguları doğru telaffuz ederek konuşun.
 • Videoyu yüklemeden önce izleyin ve gerekli düzeltmeleri yapın.
 • Videoya SEO uyumlu başlık ve kapak görseli koyun.
 • Diğer “sosyal medya ünlüleri” ile iletişim halinde olun.
 • Telif hakkı olmayan görsel ve işitsel içerik bulabileceğiniz siteleri takip edin.

YouTuber Olmak İsteyenler İçin En İyi Vlogger Ekipmanları yazımızı da okuyabilirsiniz!