Bilgisayar Monitörlerinde Kalibrasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

Bilgisayar Monitörlerinde Kalibrasyon Ayarı Nasıl Yapılır?

main

Kalibrasyon ayarları bilgisayar kullanan herkes için önemli bir konu. Bilgisayar monitörleri sahip oldukları teknolojilere göre farklı skalalarda görüntü kalitesi sunuyor. Bununla birlikte, doğru ayarlar yaparak ekrandan çok daha yüksek verim elde etmek mümkün. Monitör kalibrasyon ayarlarını doğru şekilde yaptığınızda, fotoğraflarınızı düzenlerken, oyun oynarken veya film izlerken aradaki farkı daha iyi göreceksiniz.

Monitörlerde doğru ayarları tutturmanın oldukça karmaşık bir işlem olduğunu, kenarından köşesinden bu işe bulaşmış herkes bilir. Aslında fotoğrafların, videoların ve web sitelerinin olması gerektiği gibi görünmesini sağlayan monitörlerin düzgün ayarlara kavuşması amacıyla oluşturulmuş birçok yaratıcı girişim mevcut.

Monitör kalibrasyon uzmanları, ışık ve karşıtlık değerlerini ölçmek için pahalı araçlar kullanabilirler ama bizim elimizde Windows’un işletim sistemi içindeki kendi kalibrasyon programı var. Programın kullanımı oldukça kolay ama monitörünüzün nasıl çalıştığını anlamak ve ayarlarına nasıl erişeceğinizi bulmak için biraz zaman harcamanız gerekebilir. İşlemler oldukça kolay olmasına rağmen, ayarlar arasında kaybolma ihtimaline karşılık monitörünüzün kullanım kılavuzunu el altında bulundurmanızda fayda var.

Karşıtlığı doğru şekilde ayarlarsanız buradaki tüm açık renkler arasında farkları görebilirsiniz. Bu ayar, monitörünüz üzerinden yapılır.

Monitörlerin hepsi birbirinden farklı olduğu için açıklamalarımızı da olabildiğince genellemeye çalıştık. Ekran ayarlarını doğru yaptığınız takdirde, bundan böyle fotoğraflara ve web sitelerine bambaşka bir gözle bakacağınıza eminiz!

Monitörünüzün kalibrasyon ayarlarını yapın

1. Ekranınızı hazırlayın

Kalibrasyona başlamadan önce, ekranınızın doğru şekilde kurulmuş olması ve ayarlarını nasıl yapacağınızı bilmeniz gerekiyor. Monitörünüzün birkaç ayar düğmesi vardır ve bunlardan birine (genellikle “Menu”) bastığınızda ekranda görüntü ayarları çıkacaktır. Yön tuşlarını kullanarak ayarlar arasında gezinebilirsiniz. Fabrika ayarları seçeneğini bulabilirseniz kullanmanızı tavsiye ederiz.

2. Temel ayarlar

Monitörünüzün doğrudan güneş ışığı almadığından ve bilgisayarınızı her zaman kullandığınız yerde oturduğunuzdan emin olun. Monitörlere belli açılardan bakılınca renk kaybına uğrayabilir. Bu nedenle monitörün tam karşısına geçin. Masaüstündeki boş bir yere sağ tıklayın ve “Kişiselleştir”, ardından da “Görüntü” seçeneğine tıklayın. Son olarak “Çözünürlüğü ayarla seçeneğine basın.

Doğru renk dengesi, grilerin ve beyazların olabildiğince saf görünmesini ve diğer tonlarla karışmamasını sağlar. Doğru ayarları tutturmak zordur ama bir kez yapıldığında, farkı fark etmemek imkânsızdır.

3. Yeni çözünürlük

Çözünürlük sürgüsünü en üst seviyeye getirin ve “Tamam” düğmesine basın. Ardından Windows’un kalibrasyon aracını çalıştırmak için “Rengi ayarla” seçeneğini tıklayın. Bilgisayarınızda birden çok monitör kullanıyorsanız, gri monitörü, ayarlarını yapmak istediğiniz monitörün üzerine sürükleyip bırakın. Tek bir monitör kullanıyorsanız, “İleri” düğmesine basarak ilerleyin. Bir sonraki ekranda çıkan bilgileri okuduktan sonra bir kez daha “İleri”ye tıklayın.

Görüntü kalitesinde farkı göreceksiniz

4. Gama

Gama, açık ve koyu alanların insan gözüyle nasıl göründüğünü denetler ama parlaklık ve karşıtlık ayarlarından farklıdır. Yeni ve üst düzey bazı monitörlerde gama ayarları ekran üzerinden de ayarlanabiliyor ama neyse ki bu ayarları Windows içinden yapmak da mümkün. “İleri”ye tıklayarak gamayı ayarlayın ve soldaki sürgüyü kullanarak ortadaki daireleri olabildiğince küçültmeye çalışın.

Windows’un bu özel sistemi, metinlerin okunaklı olmasını sağlar. Etkileri kişiden kişiye değiştiği için test şeklinde sunulan bir aya ayar aracıyla ayarlanıyor (bkz. madde 9).

5. Parlaklık

“İleri”ye tıkladığınızda parlaklık ve karşıtlık ayarlarına geçebilirsiniz. Göz kararıyla bu ayarları tutturmak çok kolay değil ama Windows’un içinden bir kez yapılan ayarlar ciddi fark yaratabilir. “İleri”ye iki kez tıklayın ve monitörünüzün parlaklığını en aza indirdikten sonra, karşınıza çıkan adamın gömleğini ceketinden ayırt edebileceğiniz ve arka plandaki “X”i görebileceğiniz noktaya gelene kadar ayarı artırın.

6. Karşıtlık

Gerekirse monitörünüzdeki ayarları kaydedin ve karşıtlık ayarlarına geçmek için iki kez “İleri”ye tıklayın. Şimdi de monitör ayarlarını kurcalayarak karşıtlık değerini en aza indirin. Ardından, adamın gömleğindeki düğmeler ve kırışıklıklar görünür oluncaya kadar ayarı artırın. Ayarları monitörünüzde kaydettikten sonra bir sonraki aşamaya geçmek için “İleri”ye basın.

 

Daha canlı renkler

7. Renk dengesi

İşin en zorlu kısmı da bu. Bu nedenle size yardımcı olması için bir kişiye daha ihtiyacınız olabilir. Renk saçılmaları, farklı tonlarla tüm monitörünüzü ele geçirerek renkleri soluk hâle getirebilir. Ancak bu dengeler Windows ayarlarıyla değiştirilebilir. Yine “İleri”ye bastıktan sonra, diğer renklerin araya karışmasına izin vermeden, gri çubuklar nötr hâle gelinceye kadar sürgüleri kullanın.

En iyi görüntü için göz düzeyinizi monitörünüzün üst kenarının 5 ila 7,5 cm aşağısında konumlandırın.

8. Son rötuşlar

Renk dengesi için yaptığınız ayarları kaydetmek istiyorsanız “İleri” düğmesine basın. Artık belirlediğiniz renk dengesi ayarlarını Windows’unkilerle karşılaştırabilirsiniz. “ClearType Okunurluk Aracı’nı Başlat” kutusunun işaretli olduğundan emin olun ve ayarları kaydetmek için “Son” ayarlardan memnun kalmadıysanız “İptal” seçeneğini tıklayın. Unutmayın, gözlerinizin yeni ayarlara alışması biraz zaman alabilir.

9. Yazıları daha okunur hâle getirin

Bu aşamada Windows, düz ekranlarda metinlerin net ve parlak görünmesini sağlayan ClearType Metin Ayarlayıcısı’nı çalıştıracak. Başlamak için “İleri”ye basın, gerekirse doğru monitörü seçin ve ardından “İleri”ye tıklayın. Araç size bir dizi metin sunacak, aralarından en okunaklı görünenini seçmenizi isteyecek. “İleri”ye tıklayarak tüm seçenekleri gözden geçirin ve “Son” düğmesiyle işlemi tamamlayın.

10. Ayarlama tamamdır: 

Artık tüm ayarları yapılmış bir monitör sahibisiniz. Tüm bu aşamaları tamamladıktan sonra değişikliği görmek için aşina olduğunuz birkaç siteyi ziyaret edin. Artık doğru ayarlanmış bir monitörde fotoğraflar, filmler ve oyunlar da en canlı hâlleriyle ekranınızda hayat bulacak. Ayarlardan memnun değilseniz, ayar aracını yeniden çalıştırabilirsiniz.

Bu sekme aslında açık griden koyu griye gidiyor. Gama ayarlarınızı netleştirdikten sonra grinin tonları arasındaki ince farkları seçebileceksiniz.

Monitör ayar sözlüğü

ClearType: Windows, metni güzelleştirmek için köşe yumuşatma ve alt piksel yorumlama gibi ileri teknolojiler kullanır. Böylece metinler, LCD ekranlarda olabildiğince canlı ve okunaklı olur.

Gama: Gama, resimlerdeki parlak alanların aydınlığını ve gölgelerin karanlığını belirtir. Monitörünüzün parlaklık ayarının aksine, gama, resmi yorumlayan Windows veya Photoshop gibi yazılımlar tarafından belirlenir.

Renk saçılması: Monitörünüzün tamamını etkileyen, az miktardaki baskın renk oluşumudur. Beyazlar ve griler, bu durumda pembemsi veya yeşilimsi görünebilir. Windows’un ayar aracı renk saçılmalarını tedavi edebilir.