Modem Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Modem Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

WiFi şifresi nasıl değiştirilir

En yaygın kullanılan internet bağlantısı WiFi, modemin desteklediği ölçüde bir alan içerisinde herhangi bir kablo bağlantısı yapmadan internete bağlanmayı sağlar. WiFi bağlantısı için modemle birlikte gelen şifreyi girmek yeterlidir.  Bununla birlikte modemin altındaki uzun ve karmaşık şifreyi girmenin zorluğu ya da başkalarının sizden habersiz WİFİ şifrenizi kullanmasını önlemek gerekliliği WiFi şifresi nasıl değiştirilir sorusunu gündeme getirir. Siz de bu soruya cevap arayanlardansanız yazımız tam da size hitap ediyor. Bakın WiFi şifresi değiştirme işlemi nasıl yapılır.

WiFi şifrenizin bulunması ve kullanılması internet hızınızı yavaşlatır ve yüksek miktarda faturayla karşılaşmanıza sebep olabilir. Bu nedenle WiFi şifresi değişimi büyük önem taşıyor. Bağlantınızı yeni şifrenizle kurduğunuzda standart şekilde internet kullanmaya devam edebilirsiniz. Şifre değiştirme esnasında dikkat etmeniz gereken en önemli şey kolay bulunamayacak harf ve rakam kombinasyonundan oluşan en az 8 karakterli bir şifre kullanmaktır.

Modem sayfasına ulaşmak

WIFI şifresi, modeminiz tarafından kontrol edildiği için şifre değişimi için router’ınıza bağlanmanız ve buradan şifre değişikliği yapmanız gerekir. Bunun için modem arayüzüne gidebileceğiniz yerel IP adresini öğrenmelisiniz.

IP adresini modem kutusunda yer alan kitapçıkta bulabilirsiniz. Bilgisayarda bulabilmek için “Win+C” tuş kombinasyonunu yapın ve çalıştır kısmına “cmd” yazın. Komut penceresi karşınıza geldiğinde komut satırı üzerine “ipconfig” yazın. Varsayılan ağ geçici yazan yerde bulunan IP adresini kopyalın. Adres 192.168.1.1 şeklindedir. Bu rakamları adres çubuğuna yazdığınızda ve onay verdiğinizde modem sayfanıza ulaşabilirsiniz.

Modem arayüzünden WiFi değişimi

IP adresini web tarayıcınızın adres satırına girdiğinizde karşınıza çıkan modem arayüzü sayfasında şifre ve kullanıcı adı istenir. Servis sağlayıcısından şifre ve kullanıcı adı hakkında bilgi alabilirsiniz. WiFi Şifre Değiştirme işlemi, “Kablosuz” sekmesi altında yer alan menülerden yapılabileceğinden kablosuz bölümüne giriş yapın. Kablosuz bölümünden “Kablosuz ağ Ayarları” kısmına giriş yapın. Açılan ekran üzerinden “Kablosuz Ağ Adı(SSID)” bölüme girin. Bu kısmı değiştirdiğinizde ağ adı değişir. WiFi Şifre Değiştirme için güvenlik seçeneklerinden parola kısmına şifrenizi girin ve kaydedin. Böylece WiFi şifrenizi kolayca değiştirmiş olursunuz.