Modem Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Modem Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

547

Teknoloji, tarihte benzeri görülmemiş bir hızla ilerliyor. En çok ilerleme gösteren alanlardan biri de uçtan uça ağ teknolojileri oluyor. Ağ teknolojileri alanında uçtan uça çözümler sunan çözümler sunan TP-Link, Everest, Zyxel gibi firmalar yeni modem serileri duyurmaya devam ediyor. Peki, sizin için internet dünyasının büyüleyici kapılarını açacak olan modem seçimi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor muşunu?

Teknolojik her ürün, bazı noktalarda özellikle dikkatli seçim yapılmasını gerektiriyor. Bu durum modem için de geçerli; fakat modem seçiminde anten sayısı ve marka odaklı düşünce hakim oluyor. Oysa anten sayısı değil Anten Gücü (dBi), İletim Gücü (dBm) gibi birçok etken kablosuz performansı etkiliyor.

Modem türleri

Modemler bağlantı şekilleri doğrultusunda dahili (İnternal) ve harici (External); yapısına göre ise kablosuz, Asymmetric Digital Subscriber Line (asimetrik sayısal abone hattı) ve Very high data rate DSL (çok yüksek hızlı sayısal abone hattı) şeklindedir. Modem internet altyapınızın desteklediği hızda hizmet verebildiğinden modem tercihini yaparken internetin türünü öğrenmelisiniz.

GHz desteği

Modemlerin özelliklerinde veya arayüzde görebileceğiniz GHz ifadesi, Wi-Fi hızının genişliği için önem taşıyor. Kablosuz internet, kanal yoluyla aktarılıyor ve kanalların çok fazla olması durumunda hız düşebiliyor. Dolayısıyla modem seçerken çok fazla Wi-Fi kullanan cihazınız varsa 5 GHz tercih etmelisiniz. 2.4 GHz bir modem de kanal sayısı az olacağından bağlanan cihaz sayısının fazla olması hız konusunda sıkıntıya neden olacaktır. Daha iyi bir kablosuz bağlantı performansı için 802.11ac destekli bir modem tercih edebilirsiniz.

Ethernet portları

Ethernet portlarının desteklediği hıza ve sayısına dikkat etmelisiniz. Bu noktada yine bağlanacak cihaz sayısı devreye giriyor. Bunun yanı sıra modemin USB desteğinin 3.0 olmasına da özen göstermelisiniz.

Ebeveyn desteği

Ebeveyn desteği özelliği, belli internet sitelerine girişi yasaklayabiliyor. Çocuğunuzun internete erişim sağlayacağı saatleri belirlemek ve hangi siteleri ziyaret edebileceğini belirleyerek teknolojinin olası zararına karşı önlem almak istiyorsanız bu özelliğe dikkat etmelisiniz.

Anten gücü

dBi olarak adlandırılan anten gücü, Wi-Fi için en önemli etkenlerden biri. Cihazların çoğu 5 dBi anten gücü ile ve <20 dBm iletim gücü ile üretiliyor. Kablosuz internetinizin daha güçlü çekim alanına sahip olmasını istiyorsanız anten gücü konusunda dikkatli olmalısınız.