Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mikrodalga Fırın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

1957’de raflarda yerini alan mikrodalga fırın, yemekleri kısa sürede ısıtıp donmuş gıda ürünlerini çözdürerek hız ve pratiklik kazandırıyor. Özellikle çalışanlar ve öğrenciler için mutfağın olmazsa olmazı haline gelen mikrodalga fırınlar ankastre, solo, mini; ızgaralı, gömme ve endüstriyel mikrodalga fırın gibi modelleriyle satışa sunuluyor. Peki, mikrodalga fırın alırken nelere dikkat etmeli?

Sıklıkla merak edilen mikrodalga fırın zararlı mı sorusunu yanıtlayalım. Mikrodalga fırın, su molekülleri sayesinde radyasyonu hapsettiğinden yiyecekleri radyasyon etkisine maruz bırakmıyor. Alevle ısıtmadığı için güvenli kullanım sağladığı gibi mutfakta buhar oluşmasını da önlüyor.  Yüksek güçlü radyo dalgaları sayesinde pişme süresini normal fırınlardan 6 kat azalttığından elektrik tasarrufu da sağlıyor. Büyük fırınlara göre daha az yer kaplıyor. Özellikle mikrodalga fırın dolabı ile birlikte kullanıldığında dekoratif açıdan da hoş görünüyor.

Mikrodalga fırın alırken dikkat edilmesi gerekenler

Gelişen teknoloji sayesinde farklı özellikler barındıran farklı tasarımlarda mikrodalga fırın modelleri bulunuyor. Mikrodalga fırınların özellikleri boyut, enerji modu, tür doğrultusunda farklılık gösteriyor. Bazı modeller yalnızca donmuş gıdaları çözmeyi sağlarken bazı modeller pişirme, ızgara ve ısıtma gibi işlevleri ve zaman ayarı, çocuk kilidi gibi ek özellikleri bir arada sunuyor. Mikrodalga fırın fiyatları da bu özelliklere göre değişiyor. Dolayısıyla mikrodalga fırın alırken ihtiyacı, kullanılan malzemeleri, zaman ayarı gibi ek özellikleri, mikrodalga fırın ölçüsü ve hacmini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Tezgah üstü modeller, üst sınıf üniteler, mikrodalga çekmeceler ve kombinasyon mikrodalga fırınlar farklı avantajlar sunuyor. Genellikle portatif mikrodalga olarak da bilinen tezgah mikrodalgaları tercih ediliyor. Kapağı metal olan modeller elektromanyetik dalgaları dışarı sızdırmıyor. 14x24x20 inç boyutlarındaki tezgâh üstü mikrodalga fırınlar daha az enerji tüketiyor.

Orta boy veya tam boy mikrodalga fırınlar birçok fonksiyonu bir arada sunuyor. Orta boy fırınlar 800 ila 1.000 Watt güç verirken, tam boy fırınlar 1.000 ila 1.600 watt güç sağlıyor. Daha fazla güç daha kısa zamanda yemeğin hazır olması anlamına geliyor. Ekstra özellikler istemiyorsanız ve ekonomik olsun istiyorsanız solo ürünleri, fonksiyonelliği yüksek ve şık tasarımlı mikrodalga istiyorsanız ankastre modelleri tercih edebilirsiniz.

Mikrodalga Fırın Önerileri

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, farklı renk ve stillerdeki Arçelik, Vestel, Samsung mikrodalga fırın modellerine ev sahipliği yapıyor. Mikrodalga fırın önerileri arayışındaysanız aşağıdaki modelleri değerlendirmenizi öneririz:

  • Arçelik MD 898 YKZI Mikrodalga Fırın

MD 898 YKZI buz çözme, yemek pişirme ve ızgara yapma özelliklerini bir arada sunuyor. İnoks dış yüzeyi sayesinde hem şık duruyor hem de leke bırakmıyor. 30 lt hacme sahip olan mikrodalga fırın 6 otomatik pişirme fonksiyonu ve hızlı başlatma özelliğiyle dikkat çekiyor.

  • Samsung MG23F301TCR/TR Mikrodalga Fırın

SamsungF300G mikrodalga fırın, 20 ön ayarlı pişirme modu kısa süre içinde yemeklerin hazırlanmasını sağlıyor. Siyah ön camı ve gümüş rengi düğmeleriyle oldukça şık duruyor. Seramik iç kaplaması sayesinde kolay temizlik vadeden mikrodalga fırın, eco modu sayesinde enerji tasarrufu sağlayabiliyor.

  • Vestel AMD-2511 X Mikrodalga Fırın

25 litre hacme sahip olan Vestel AMD-2511 X, kombi mikrodalga fırın modelleri arasında öne çıkıyor. Hassas pişirme ayarı ve mekanik zamanlayıcı sistemi yiyeceğin türüne göre pişirmeyi sağlıyor. Hızlı buz çözme özelliğiyle pratiklik kazandıran mikrodalga fırın çocuk kilidi ile güvenliği üst seviyeye çıkarıyor.

  • Franke Microwave FMW 380 CL G PW Mikrodalga Fırın

Birbirinden şık mikrodalga fırın modellerine sahip olan markanın bu modeli 38 litrelik kapasitesiyle kalabalık ailelere hitap ediyor. Izgara özellikli mikrodalga fırının 3 pişirme fonksiyonu bulunuyor. Döner cam tepsi, aydınlatma ve zamanlayıcı özelliği de fırını öne çıkarıyor.

  • Bosch HMT75G654 Mikrodalga Fırın

5 güç kademesiyle çalışan Bosch HMT75G654 mikrodalga fırın, 25,5 cm çapında döner cam tabak ile birlikte geliyor. Zamanlayıcı özellikli fırın gömülebilir düğmesiyle oldukça şık duruyor. Mikrodalga ve ızgara fonksiyonları ayrı ayrı veya birlikte kullanılabiliyor.