Meyve Kurutma Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

Meyve Kurutma Makinesi Nedir, Nasıl Çalışır?

meyve kurutma makinesi

Meyve ve sebze kurutma işlemi, meyve ve sebzelerde bulunan yüzde 80-95 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranına düşmesini sağlıyor. Nemi alınan yiyecekler daha dayanıklı olduğu gibi lezzeti katlanarak artıyor. Siz de mevsimsel tatları başka zamanlara taşıyarak her daim sağlıklı yiyecekler hazırlamak için meyve kurutma makineleri kullanabilirsiniz. Meyve kurutma makinesi çalışma prensibi ve en iyi meyve kurutma makinesi modelleri hakkında her şey bu yazıda!

Meyve ve sebze kurutma işlemi, binlerce yıldır gerçekleştirilen bir saklama yöntemi olarak yaygın olarak kullanılıyor. Geleneksel olarak güneşte kurutma veya fırında kurutma yöntemiyle yapılan kurutma işlemi gelişen teknoloji sayesinde makinelerle yapılıyor. Gıda kurutucu makineleri veya sebze meyve kurutma fırını olarak da bilinen bu makineler, gıdaların vitamin ve mineral değerlerinin daha yüksek olmasını sağlıyor. Bu makineler meyve cipsi kurutma makinesi olarak kullanıldığı gibi dekoratif amaçlı çiçek kurutma veya evcil hayvan yiyeceklerini kurutmak için de kullanılıyor.

Meyve kurutma makinesi nedir?

Dikkatli ve kaliteli beslenenler için oldukça yararlı olan meyve kurutma makinesi, gıdaların neminin alınarak bozulmasını önleyen bir makine olup sağlıklı atıştırmalıklar, granola gibi ara öğünler hazırlamaya olanak tanıyor. Farklı tasarımlarda farklı özelliklerle sunulan bu cihazlar, gıda üzerine hizmet veren küçük işletmelerde kullanılabildiği gibi evde de kolaylıkla kullanılabiliyor. Gıda kurutucuları arasında seçim yaparken ayarlanabilir termostat, otomatik kapanma ayarlayıcısı, uygun kapasite ve raf özelliklerine dikkat etmek gerekiyor.

Meyve kurutma makinesi nasıl çalışır?

Dehitratör olarak da satılan meyve kurutma cihazları, düşük sıcaklıklarda içerisinde hava sirküle ederek yiyecekleri kurutuyor. Su yoğunluğuna göre farkı sıcaklıklar tercih ediliyor. Örneğin, et için makine yüksek sıcaklık derecesinde çalıştırılıyor. Meyve gibi su yoğunluğu fazla gıdalar 55-60 derecede, sebzeler ise 50 derecede kurutuluyor. Dekoratif amaçlı bitki kurutma işleminde aşırı kuruma ve renk solmasının önüne geçmek için sıcaklık 35 derece civarında tutuluyor.

En iyi meyve kuruma makinesi tavsiye

Türkiye’nin öncü e-ticaret sitesi GittiGidiyor, birçok markanın farklı tasarım ve işlevlerdeki meyve kurutma makinelerine ev sahipliği yapıyor. İhtiyacınıza uygun makineyi belirleyebilmek için meyve kurutma makinesi yorumlar ve önerilerinden yararlanabilirsiniz. İşte, GittiGidiyor avantajlarıyla sahip olabileceğiniz en iyi meyve kurutma makineleri:

Profilo PFD2350W Meyve Sebze Gıda Kurutucu

Üst üste konabilen hazneleriyle yüksek kapasiteli makine, düşük sesle çalışarak gürültü kirliliği yaratmıyor. 2 farklı kurutma sıcaklığında çalışıyor. Zamanlayıcı, otomatik kapanma gibi kolaylık sağlayan özellikleri bulunuyor. Aşırı ısınmaya karşı ekstra güvenlikli koruma sağlayan cihaz, sağlığa zararlı BPA maddesi içermiyor.

Dalle LT-91 Dijital Meyve Kurutma Makinesi

Sebze, meyve, bitki, et, balık, karides, ekmek ve mantarı kurutmaya olanak tanıyan makine, paslanmaz çelik yapısıyla öne çıkıyor. Arkasındaki kurutma fanı ve hava akışı sirkülasyon teknolojisi sayesinde yiyecekleri eşit kurutuyor. Zaman ayarlama özelliği bulunan cihaz hızlı ve kolay kurutma yapmanızı sağlıyor.

Klarstein Master Jerky 16 Meyve Sebze Gıda Kurutucu

Cihaz sıcaklığı 40 – 90 ° C arasında ayarlayabilmenizi, 15 saate kadar zaman ayarı yapabilmenizi sağlıyor. 16 paslanmaz çelik rafıyla 2,5 m²’den fazla kurutma yeri sağlayabiliyor. Ticari kullanıma uygun makine kolay temizleniyor.

Dalle BY-1156 Meyve – Sebze Kurutma Fırını

LCD’li basmalı düğmeli dijital kontrol paneliyle kolay kullanılan cihaz 96 saate kadar zamanlama yapmanızı sağlıyor. Şeffaf tabakası sayesinde yiyeceğin durumunu kontrol edebileceğiniz makine 10 tabakasıyla geniş kapasite sunuyor. Farklı yiyecekler için termostatı da ayarlayabileceğiniz makine sessiz çalışıyor.

Dalle LT-105 Dijital Gıda-Meyve Kurutma Makinesi

Endüstriyel amaçlı kullanabileceğiniz cihazın 32 tane paslanmaz çelikten üretilmiş tepsisi bulunuyor. 0-24 saat ayarlanabiliyor. Gıdaları kısa sürede eşit olarak kurutuyor. Sessiz çalışıp kolay temizlenebilmesiyle de öne çıkıyor.