Koşu Bandı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Kriter

Koşu Bandı Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 8 Kriter

577
main

Koşu bandı, evde spor yağmayı tercih edenler için en önemli malzemelerden biri konumunda. Bu rehberimizde koşu bandı satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli 8 kriteri belirledik. GittiGidiyor’daki koşu bandı modellerine göz atarken bu kriterleri mutlaka göz önünde bulundurun.

Şehir hayatında herkesin sahil veya parklarda koşu yapmasına uygun alanlar ne yazık ki sınırlı. İş ve özel hayatın içine sıkıştırdığımız spor için ev belki de en uygun alanlardan biri. Evde spor yapmak isteyenlerin ilk tercihi şüphesiz koşu bandı oluyor. Bu yazımızda koşu bandı satın almayı düşünenler için göz önünde bulundurulması gereken temel unsurları işledik.

1- Kullanıcının kilosunu göz önünde bulundurun

Koşu bandı seçerken öncelikle ne yoğunlukta bu aleti kullanacağınız önemli bir konu. Kullanacak kişilerin ağırlıkları da etkili olacaktır. Evde koşu bandına çıkacak en ağır kişinin o sıradaki kilosunun biraz daha üzerinde bir kapasite bakın.

2- Motor gücüne dikkat edin

Koşu bandının en temel özelliklerinden birini motor gücü oluşturuyor. Otomobillerde olduğu gibi, koşu bantlarında da motor gücü, “beygir gücü” (hp) olarak ölçülüyor. Genellikle 1.25 ile 2.5 hp arasında aletler bulunuyor.

3- Teknik özellik ve fonksiyonlara bakın

Soğutma sistemi, rulolarının büyüklüğü, elektronik ve mekanik tasarımı gibi pek bahsedilmeyen ama önem taşıyan başka faktörler de bulunuyor. Bunların yanı sıra acil durumda bandı durduran ipli pim de çoğu koşu bandından artık standart. Koşarken sıkılanlar için televizyon ve medya oynatıcı ekran barındıran üst seviye modeller de bulmak mümkün.

4- Koyacağınız yere sığabilmeli

Alacağınız koşu bandının boyut açısından da size uygun olması gerekiyor. Rahat adım atmaya olanak sağlayacak boy ve ende olması, kullanım rahatlığı için büyük önem taşıyor.

5- Zemin yapısını değerlendirin

Koşu bandının esnek ve yumuşak bir zemine sahip olması, eklemlere baskı yapmamasını sağlar. Bazı koşu bantları, diğerlerinden daha esnek ve yumuşak zemine sahiptir. Uzun kullanımlarda konforunuz için bu adıma da mutlaka dikkat edin.

6- Katlanabilir olanlar daha az yer kaplar

Koşu bantlarının bazılarında katlanabilme özelliği bulunuyor. Bu özellik, evinde yer sorunu olan kullanıcılar için seçim yaparken çok önemli. Sporunuzu bitirdikten sonra katlayıp kaldırabilirsiniz. Fakat bu modellerin pek çok özellikten yoksun ve daha düşük kapasiteli olabileceğini de göz önünde bulundurlamalısınız. 

7- Nabız ölçerli modellere öncelik verin

Bazı gelişmiş koşu bantlarında kalp atış hızının, yani nabzın spor yaparken izlenmesi de mümkün. Birçok koşu bandında elden, kulaktan veya göğüsten nabzı ölçülebiliyor. Bu yöntemler arasında, en sağlıklı ve hassas neticeyi veren ölçüm tekniği göğüsten ölçümdür.

8- Eğim seçeneği var mı ve otomatik mi bakın

Koşu bandının eğim seçenekleri manuel mi ayarlanıyor yoksa otomatik mi? Bu ayrıntıyı da dikkate alabilirsiniz. Eğer otomatikse, hiç koşu bandından inmeden eğimi düğmeden ayarlamanız mümkün.

İLGİLİ ÜRÜNLER