Kompakt Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!

Kompakt Fotoğraf Makinesi Satın Alırken Bunlara Dikkat Edin!

594
main

Akıllı telefonların kamera yetenekleri son yıllarda önemli mesafeler kat etmiş olsa da, daha üst seviyede beklentileri olanlar için fotoğraf makineleri hâlâ popüler. Özellikle çok seyahat edenler ve günlük kullanımda başvurmak isteyenler için hafif ve rahat taşınabilen kompakt fotoğraf makinesi modelleri ideal seçimi oluşturuyor. Günümüzün kompakt makineleri, profesyonel modellerdeki teknolojileri aratmıyor. Bütçenize uygun ve aradığınız teknolojilere sahip kompakt fotoğraf makinesine sahip olmak istiyorsanız bu rehberimizde paylaştığımız satın alma ipuçlarına göz atmanızda fayda var.

Kompakt fotoğraf makinesi sınıfı, yalnızca “bas ve çek” tarzı makinelerden çok daha fazlasını içeriyor. Bu cihazlar son yıllarda, gittiğiniz her yere cebinizde taşıyabileceğiniz kadar küçük ve ince hale geldiler. Ancak bu taşınabilirlik özelliği, fonksiyonlardan ödün verilerek elde edilmiyor. Yeni model kompakt modellerde, uzun uzun ayar yapmaya gerek kalmadan harika fotoğraflar elde etmeye yarayan otomatik özellikler bulunuyor.

En iyi kompakt fotoğraf makinesi hangisi?

Seçtiğiniz yeni fotoğraf makinesinde en azından, yüz tanıma ve video kaydetme özellikleri bulunmalı. Bununla birlikte, giriş seviyesi diyebileceğimiz fotoğraf makinelerinde bile standart olarak gelen özellikler karşısında şaşırabilirsiniz.

Kompakt fotoğraf makinelerinde DSLR’lar gibi değiştirilebilir mercekler, filtreler veya çok yüksek megapiksel özellikleri genellikle bulunmuyor fakat son önemlerde çıkan ara modellerin lensleri değiştirilebiliyor.

Yüz tanıma özelliği faydalı

Kompakt fotoğraf makinelerinde manuel odak kontrolleri bulunmuyor, bu nedenle insanlara odaklanmak zorlu bir iş olabilir. Yüz tanıma özellikli kompakt fotoğraf makineleri, gözleri, burunları ve ağızları tanıyor ve fotoğraf karesinin içinde oldukları sürece onları odakta tutuyor, böylece deklanşöre her bastığınızda tanıdık yüzler tam olarak odaklanıyor.

Gülümseme tanıma da pratik

Yüz tanımada olduğu gibi, gülümseme tanıma da kilitlenmek için yüzleri arar ve sonra ağzın hareketini izliyor. Fotoğrafını çektiğiniz kişiler gülümsediğinde, fotoğraf makineniz sizin deklanşöre basmak için acele etmenize gerek kalmadan, otomatik olarak fotoğrafı çekiyor. Çoğu fotoğraf makinesi gülümseme hassasiyetini bile ayarlayabiliyor ve böylece çok hafif bir gülümsemeden kahkahaya kadar her ağız hareketinin fotoğrafını çekebilmenizi sağlıyor.

Görüntü dengelemeye dikkat

Kompakt fotoğraf makineleri çok küçük ve hafif oldukları için elinizde tutarak fotoğraf çektiğinizde en küçük sarsıntıyı bile algılayacaklardır. Zoom yaparak görüntüyü yakınlaştırıldığınızda bu küçük sarsıntıların bile çekimleri bulanık hale getirdiğini görebilirsiniz. Görüntü dengeleme özelliği, bu sarsıntıların etkilerini ortadan kaldırıyor. Bunu yapmak için fotoğraf makinesinin sensörü sallantıyı önleyen yayların üzerinde askıya alınıyor veya bir defada birden fazla fotoğraf çekilerek bir yazılım yoluyla hangi bitlerin net olması gerektiği belirleniyor.

Olmazsa olmaz özellikler

Dijital fotoğraf makineleri, neredeyse tüm ayarlamalarını fiziksel ayarlarla oynamak yerine yazılım ayarlarını değiştirerek yaparlar. Bir fotoğraf makinesinin hassasiyeti de aynı şekilde gerçekleştiriliyor. ISO olarak da bilinen ışık seviyesine hassaslık, sensörün zayıf ışık kaynaklarını bulup, flaş olmadan karanlık ortamlarda net görünen resimler çekmesini sağlıyor. Bu nedenle, düşük ışıkta çok fotoğraf çekeceğinizi düşünüyorsanız, yüksek ISO ayarlarında fotoğraf çekebilen bir makineye yatırım yapmanız akıllıca olacaktır.

Fotoğraf makinenizin içindeki görüntü sensörü analog bir fotoğraf makinesindeki bir film gibi değiştirilemez, bu nedenle de ISO dijital olarak ayarlanır. Bunun sonucunda, yüksek ISO ayarında çekilen fotoğraflar parazite daha yatkındır, bu yüzden çektiğiniz sahneler daha parlak olmanın yanında, daha grenli de görünebilir.

Hafıza kartı ve tripod da almalısınız

Çok miktarda fotoğraf çekeceğinizi düşünüyorsanız, büyük kapasiteli bir bellek kartı şart. 4 GB’lık bir kart, 12 megapikselde neredeyse bin adet fotoğraf alabilir. Yalnızca bas-çek fotoğrafçılığın ötesine geçmek istiyorsanız, bir de tripod almanız gerekir. Bu size fotoğraflarınızda daha fazla denge sağlayacaktır, bu da fotoğraf makinesinin sarsılmasını engelleyerek çektiğiniz fotoğrafları mahvetmeden uzun pozlama yapabilmenizi sağlar. Gece çekimleri veya şelale ya da ırmak gibi manzara çekimleri için ideal.