Soğuk Günlerin Kurtarıcısı: Kombi Tavsiyeleri ve İpuçları

Soğuk Günlerin Kurtarıcısı: Kombi Tavsiyeleri ve İpuçları

2699

Doğalgaz, elektrik ya da sıcak su ile çalışan kombi modelleri, sıcak su ve ısınma ihtiyacını karşılıyor. Şık ve dekoratif kasalarıyla dikkat çeken kombiler sessiz çalışıyor ve farklı çalıştırma modlarını bir arada sunuyor. Kombi çeşitleri ve farklı markaların sunduğu geniş ürün yelpazesi en iyi kombi seçimini zorlaştırabiliyor. Kombi satın almayı planlıyorsanız, kararınızı vermeden önce kombi tavsiyeleri yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kombi modelleri mutfakta ve banyoda sıcak su kullanabilmeyi ve merkezi ısınmayı sağlıyor. Dört mevsim sıcak su ihtiyacının karşılanmasını sağlayan kombiler, hem konutlarda hem iş yerlerinde yaygın olarak kullanılıyor. Daha sıcak ve daha konforlu yaşam alanını sağlayabilmek için doğru kombiyi seçmek ve kombi tavsiyeleri ve ipuçlarını takip etmek önem taşıyor.

Kombi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombiler konvansiyonel ve yoğuşmalı olmak üzere iki çeşit oluyor. Küçük alanların ısıtılmasında ve sıcak su ihtiyaçlarının karşılanmasında kullanılan konvansiyonel kombiler Türkiye’de daha yoğun kullanılıyor. Yoğuşmalı kombi modelleri kazan kapasiteleri ve baca tasarımları ile yakıtın daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Kombi markaları sayıca fazla olduğundan ve kombileri farklı özelliklerde sunduğundan kombi alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda birkaç noktada dikkatli olmak gerekiyor.

Soğuk havaların vazgeçilmezi olan kombilerin seçiminde kapasiteye dikkat etmek önem taşıyor. Kombi takılacak ortamın ısı yalıtımlı olmasına, metrekare büyüklüğüne ve cephesine göre seçim yapmak gerekiyor. Örneğin evin izolasyonlu olması durumunda 140m2 için 20,000 Kcal kombi, 200m2 için 26.000 Kcal, 300m2 ye kadar 30,000 Kcal bir kombi yeterli olabiliyor. Dairenin büyüklüğüne göre petek sayısını artırarak verimli ısınma sağlayabilirsiniz.

Kombi alırken yedek parça ve aparat ihtiyacını en kolay karşılayacağınız markayı seçmeniz kullanım sonrasında rahatlık açısından önem taşıyor. Kombinin TSE, CE ve ISO 9002 sertifikasının olması; baca çekmesi ve tepmesi, alev sönmesi, aşırı ısınma ve gaz kaçırma gibi sorunları önlediği anlamına geldiğinden onaylı kombi modeli seçmelisiniz.

Kombi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi modeline karar vermek ve satın alımla birlikte kurulumu gerçekleştirmek kombi ile işinizin bittiği anlamına gelmiyor.  Bir yıl içinde yalnızca bir defa da olsa kombi bakımı yaptırmanız gerekiyor. Yıllık baca ve teknik bakımları profesyonellere yaptırarak enerji ile maliyet tasarrufu sağlayabilirsiniz. Kombi kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle:

  • Kombiyi sık sık açıp kapatmak daha fazla yakıt tüketimine ve cihazın ömrünün azalmasına neden olacağından sık sık açıp katmayın.
  • Kombinin ısının oda sıcaklığında tutulması gerekiyor. Yaşam alanlarının ideal sıcaklık değeri 20 derece olarak ifade ediliyor. Kombiyi oda termostatı ile kullanarak hedeflenen ev sıcaklığına uygun bir şekilde otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Kombi Fiyatları

Kombi ilk alındığında büyük ön maliyetler oluşturabiliyor; fakat doğru markayı ve modeli seçerek ilerleyen dönemlerde maliyet tasarrufu yapılabiliyor. Kombi fiyatları kombi ve marka çeşidine göre değişebiliyor. Tam yoğuşmalı kombi fiyatları ile bacalı kombi fiyatları farklı olabiliyor. İsteğe göre gelişmiş özellikler barındıran kombi modelleri arasından seçim yapıldığında fiyatlar değişebiliyor. Aynı tür ve özelliklerdeki kombiler genellikle aynı fiyat aralığında sunuluyor. Bütçeye göre seçim yaparken kombiden memnun kalınmaması durumunda kombi parçaları veya kombide değişiklik yapılmasının daha büyük maliyetle sonuçlanabileceğini göz önünde bulundurmak gerekiyor.

En iyi kombi tavsiye

Kombiyi kullanacağınız ortama göre ihtiyacınız olan kombi özelliklerini tespit edip bütçenizi ayırdığınızda geriye kombiye tavsiye ve incelemeleri arasından seçim yapmak geliyor. Baymak, Demirdöküm, Vaillant, Bosch, Daikin, Arçelik, Alarko gibi kombide öne çıkan markaların kombi modellerini Türkiye’nin öncü alışveriş sitesi GittiGidiyor’da bulabilirsiniz. İşte, GittiGidiyor avantajlarıyla yararlanabileceğiniz en iyi kombi modelleri:

ECA Proteus Premix 35 KW Tam Yoğuşmalı Kombi -ERP

Tesisatı ve kombiyi koruma altına alan otomatik By-Pass sistemi ile dikkat çeken bu kombi modeli doğalgaz ve LPG ile kullanım imkânı sunuyor. ECA kombi, akıllı oda termostatı vasıtasıyla IOS ve Android uygulamaları ile kontrol edilebiliyor. Enerji verimli sirkülasyon pompasıyla daha az enerji tüketimi yapması kombiyi cezbedici kılıyor. Kumanda paneli arka kapağı esnek açılabilir yapısı sayesinde tamamen kapağı çıkarmadan müdahale olanağı tanıyor.

Demirdöküm Nitromix P24 24 Kw Erp’Lİ Yoğuşmalı Kombi 20000 kcal/h

Yüzde 108’lik verim ile göz dolduran kombi, sahip olduğu dijital ekran sayesinde kullanım suyu sıcaklığı, suyun basınç değeri ve hata kodları izlenebiliyor. Demirdöküm kombi modelleri arasında öne çıkan bu kombi mekânın anlık ihtiyacına göre çalışması yakıt tasarrufu sağlıyor.

Bosch Condens 7000i W

Bosch kombi modelleriyle çok tercih edilen markalar arasında bulunuyor. Bu model de ölçüleriyle az yer kaplayan bir model olarak öne çıkıyor. Tüm erişim noktaları ön tarafta bulunduğundan kolay kurulabilen Condens kombi, özel yoğuşma teknolojisi sayesinde yüzde 109’a kadar verim sağlıyor.

Baymak İdee 24 Premix Yoğuşmalı Kombi 20.640 kcal/h

Aşırı ısınmaya karşı emniyet sistemi ile güven veren Baymak kombi, oda termostatlarıyla opsiyonel olarak kullanılabiliyor. Diğer kombilerden daha hafif olması dikkat çeken model kompakt ebatları sayesinde alan tasarrufu sağlıyor. Standart dahili emniyet ventili bulunan idee kombi bakım periyotlarını gösterecek şekilde programlanabiliyor. Doğalgaz ve propan ile çalışma olanağı sunuyor.

Vaillant Vaillant EcoTEC Pro Vuw 236/5-3 Hermetik Yoğuşmalı Kombi

Vaillant kombi fiyatları araştırmalarında merak edilen markalar arasında bulunuyor. İki farklı banyonun sıcak su ihtiyacını karşılayabilecek kapasitesiyle öne çıkan model, yoğuşma teknolojisi ile yüzde 3,’a varan tasarruf imkânı sunuyor. Duşta suyun ısını sabit tutabilen aqua sensör teknolojisi ile dikkat çeken kombinin sessiz çalışma ödüllü olması da kombiyi tercih edilebilir kılıyor.