Sürekli Online Olmanın Yolu: Kesintisiz İnternet Mesh Wi-Fi

Sürekli Online Olmanın Yolu: Kesintisiz İnternet Mesh Wi-Fi

kesintisiz internet

Türkiye İstatistik Kurumu’nun araştırmaları Türkiye’de internet erişim imkânına sahip hanelerin oranının yüzde 90,7’yi bulduğunu, hanelerin yüzde 50,8’inin ADSL, kablolu internet, fiber gibi sabit genişbant bağlantıyla internete erişim sağlarken, yüzde 86,9’unun mobil geniş bandı kullandığını ortaya koyuyor. Pandemi süresince uzaktan çalışma, uzaktan eğitim ve online alışverişin yoğunlaştığı göz önünde bulundurulduğunda yüksek Türkiye’de internet erişim oranı anlam kazanıyor. İnternetin kullanımı bu denli yoğunken kesintisiz internet hizmetine sahip olmak önem taşıyor. Bu yazımızda kesintisiz internet konusuna değiniyoruz.

Geniş ve katlı bir dairede veya çok sayıda cihazın ağa bağlı olduğu yerde internet bağlantı sorunları olabiliyor. Bu tür durumlar eğitimin veya işin aksamasına sebebiyet verebiliyor. Mesh WiFi sistemleri performans kaybı yaşamanın önüne geçiyor.

Mesh Nedir?

Mesh WiFi, panel ile dedektörler arasındaki iletişimi detektörden detektöre atlayarak sağlıyor. Bir başka ifadeyle kablosuz sinyalizasyonu noktadan noktaya iletişimle sınırlamıyor. Her cihazın sinyal tekrarlayıcı gibi davranması sayesinde sistemin boyutu, ölçeklenebilirliği ve menzili genişliyor. Dolayısıyla ağ adaptörlerinden, yönlendiricilerden ve powerline sistemlerden daha etkili bir çözüm oluyor.

En İyi Mesh WiFi sistemleri

Türkiye’nin öncü alışveriş sitesi GittiGidiyor, kesintisiz internet erişimi sağlayan ve internet deneyimini bambaşka noktaya taşıyan mesh sistemlerine ev sahipliği yapıyor. TP-Link, Asus, Everest, Samsung, Google gibi birçok markanın router modellerine GittiGidiyor avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.

TP-Link Deco M9 Plus

418 metrekareye kadar güçlü bir kablosuz bağlantı sinyali sunuyor. Sistem ek bir yuvaya gerek kalmadan akıllı ev cihazlarını merkezden yönetmeye olanak sağlıyor. 100’ü aşkın cihaz için bağlantı sağlayan cihaz TP-Link akıllı cihazları ile uyumlu çalışıyor. Sistem Deco mobil uygulaması üzerinden kolaylıkla kurulabiliyor.

Mercusys Halo S3 300Mbps

Birleşik bir sistem olarak çalışan Mercusys Halo, 200 metrekareyi kaplayan güçlü bir Wi-Fi sinyali sağlıyor. Halo S3, aynı anda 40’tan fazla cihaz için hızlı bağlantı sağlıyor. “Ebeveyn kontrolü” özelliği ile bağlanan cihazların internete ne zaman ve nasıl erişebileceği yönetilebiliyor. Sistem sorunsuz kurulabiliyor ve “Misafir ağı” özelliği sayesinde misafirlerin güvenli şekilde Wi-Fi ağına katılmaları kolaylaşıyor.

Zyxel WSQ50-EU0201F Multy X AC3000 Tri-Band

500 metre kareye kadar güçlü bir kablosuz ağ sağlayan Multy, Alexa ile uyumlu olduğundan sesli komutlarla bile kontrol edilebiliyor. Basit kuruluma sahip Multy, hem hız hem de kapsama alanında en iyi kablosuz ağ deneyimlerinden birini sağlıyor. Multy,  5 GHz bağlantısıyla maksimum kablosuz hız sağlayabiliyor.

ASUS AiMesh AC1900 WiFi System

Geniş ve çok katlı evlere yönelik üretilmiş AiMesh; esnek SSID ayarları, router’lar arasında kablolu bağlantı, Trend Micro destekli AiProtection ağ güvenliği ve Adaptive QoS desteği sunuyor. “Ebeveyn kontrolü” özelliği ile bağlanan cihazların internete ne zaman ve nasıl erişebileceği yönetilebiliyor.

Google Nest WiFi Router 3 Pack

Ölçeklenebilir ve esnek bir Wi-Fi sistemi olan basit kurulum özelliğiyle öne çıkan Nest Wifi, hızı kontrol etmeye ve misafir ağı oluşturmaya olanak tanıyor. Tek bir uygulamada ağa bağlı cihazların yönetilebildiği sistem, “Ebeveyn kontrolü” özelliği ile bağlanan cihazların internete ne zaman ve nasıl erişebileceğini yönetmeyi sağlıyor.

Wi-Fi hızı işlerinizi veya eğitiminizi aksatıyorsa stabil bir çözüm olarak Mesh sistemleri tercih etmenizi öneririz.