Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kamera Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Kamera sistemleri sayesinde gönül rahatlığıyla evinizi, işyerinizi ve hatta bebeğinizi bile gönül rahatlığıyla bırakıp istediğiniz yere gidebilirsiniz. Son dönemlerde daha çok tercih edilen kamera sistemlerine dair bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

Ev veya iş yeri kamera sistemleri, hem güvenliğimizi artırır hem de yaşanabilecek çeşitli olumsuzluklara karşı caydırıcı etki sağlar. Kablosuz kamera sistemi gibi gelişmiş teknolojiye sahip sistemler, akıllı telefonlarla entegre olarak çalışabilir. Kamera sistemleri sayesinde algılanan en ufak hareket telefonumuza uyarı olarak gelir ve istenmeyen durumlara anında müdahale etme şansınız olur.

Bu tür kamera sistemleri ev veya işyerlerinde sabit internet ağına bağlı olarak çalışır ve istediğiniz zaman sizlere takip ve izleme imkanı sunarlar.

Ev kamera sistemlerini gerekli malzemeleri alarak kendimiz kurabilir veya profesyonel bir güvenlik şirketi ile anlaşarak da kurdurabiliriz. Kendimiz kurmayı tercih edersek, kurulum ve takip gibi çeşitli yıllık veya aylık ücretlerden kurtulmuş oluruz. Profesyonel güvenlik şirketlerinin sağladığı izleme ve takip destekli ev kamera sistemleri sizleri daha güvende hissettirebilir. İşyerlerinde tercih edecekseniz eğer 4’lü kamera sistemi daha fazla alanı takip etmek için çok daha yararlıdır. Daha büyük bir alanı gözetlemeniz gerekiyorsa 8’li kamera sistemi tercih etmelisiniz. En ucuz kamera sistemi modellerine GittiGidiyor üzerinden göz atabilirsiniz. Size uygun en iyi kamera sistemi için karar vermek için de yazımıza göz atabilirsiniz.

Ev kamera sistemi veya iş yeri kamera sistemleri alırken dikkat etmemiz gerekenleri sizler için derledik:

Kamera Sistemi Alırken Görüntü Kalitesine Dikkat Edin

Güvenlik kamera sistemlerinin en önemli özelliği sahip olduğu video kalite oranıdır. Ev kamera sistemleri veya apartman kamera sistemi gibi önemli güvenlik koşulları için kurulan kameraların kaydettikleri kişi veya araç görüntülerinin net ve anlaşılır olması gerekir.

Evimizdeki veya apartmanımızdaki kameraların düşük pikselli veya kaliteli olmasının bize hiçbir faydası olmayacağı gibi boşuna para harcamamıza neden olur. Bu nedenle kamera sistemi seçerken, video kayıt kalitesinin en az 1080p çözünürlükte kayıt yapabilmesi gerekir.

Hava karardıktan sonra ve gece olduğunda gece görüşüne sahip olmayan kamera sistemleri net bir şekilde görüntü kayıt etmekte zorlanırlar. Gece görüş özelliğine sahip olan kamera sistemleri, ortamdaki ışık azaldıkça otomatik olarak açılan gece görüş modlarına sahiptir ve neler olup bittiğini 10 metreye kadar bile net bir şekilde görebilmemizi sağlarlar.

Çoğu davetsiz misafir gecenin geç saatlerinde ortaya çıkabilir. Gece görüş özelliği olan kameraların sahip olduğu diğer bir özellik olan hareket algılama sensörleri sayesinde dahili olarak bulunan led aydınlatmalar yanar ve kayda başlar. Bu sayede bu kameralar hem caydırıcı hem de az ışıkta kayıt yapabilirler. Araç kamera sistemi için de gece görüşü büyük önem taşır. Aracınız gün içinde her ne kadar güvende olsa bile geceleri olan bitenden haberinizin olması için gece görüşü olan bir kamera sistemi tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Kamera Sistemi Alırken Depolama Alanına Öncelik Verin

Kamera sistemlerin seçerken hassas ayar seçenekleri olması sizler için oldukça faydalı olacaktır. Kameralar algıladıkları en ufak hareketi bile size bildireceklerdir. Sürekli bildirim almak sizleri huzursuz etmeye başlayacak ve böylece bu durum gittikçe daha sıkıntılı bir hal almaya başlayacaktır.

Yapılacak çeşitli hassas ayarlar sayesinde, uçan sinek veya böcekler gibi zararsız hareket bildirimlerinin önüne geçebiliriz. Gelişmiş ve kaliteli sistemlerde neyi kaydedeceğini ve neyi göz ardı edeceğini ayarlayabiliriz. Rüzgarlı havalarda hareket eden ağaç dallarının uyarısı yerine bahçemizdeki bir şüpheli insanın görüntüsünü algılayabilen ve bunun ayarlarını yapabileceğimiz bir kamera sistemi seçmeliyiz. Böylece kameramızdan kontrol etmemiz için aldığımız bildirimin bakmaya değer olduğunu anlarız.

Kamera sistemleri için ne kadar süre ve aralıkla kayıt yapacağı çok önemlidir. Genellikle profesyonel şirketlerin sağladığı hizmetler yüksek depolama alanı gibi özelliklere sahiptir. Ancak bizim kurduğumuz sistemlerin de yüksek depolama alanına sahip olması gerekir. Depolama alanı kaydedilen video veya görüntünün saklanması içindir. Yüksek depolama alanına sahip olmamız, uzun ve farklı sürelerde kayıt yapma imkanı verir. Böylece hiçbir görüntü detayı atlanmadan istediğimiz bilgiye sahip olabiliriz.

Kamera sistemleri genellikle, birkaç günlük kayıtlar halinde görüntüleri depolarlar. Hele ki internetsiz kamera sistemi en uzun kayıt yapan sistemlerdir. Bu süreyi uzatmak için depolama alanı büyük ürünler seçebiliriz. Ancak büyük depolama alanı, daha fazla maliyet demektir. Bu seçim kişisel bir tasarruftur. Ev veya dükkan kamera sistemi için hangi kameranın alınacağı konusunda fark yaratabilecek bir özelliktir.

Bazı kamera sistemleri cloud storage (bulut depolama alanı) özelliğine sahiptir. Bu sayede çekilen görüntüler evimizdeki internet ağı ile sanal ortamdaki depolama alanlarına yüklenebilir. Yüklenen bu verileri bizden başka hiç kimse görüntülenemez veya kopyalanamaz. Klasik kamera sistemlerinde ise görüntüler kişiler tarafından çalınabilir veya kopyalanabilir. Bu yüzden bulut depolama alanına sahip kamera sistemleri, klasik depolama (hafıza kartı veya harddisk) kamera sistemlerine göre daha güvenlidir.

Bebek Kamera Sistemi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Alacağımız kamera sisteminin, genel dayanıklılık ve malzeme kalitesinin iyi olması gerekir. Örneğin, dış mekan kameralarının, yağmur gibi olumsuz hava koşullarına dayanıklı olması gerekir. Ayrıca seçilecek kamera kırılmaya karşı dirençli bir yapıda olmalıdır. Kırılabilecek veya hava şartlarına göre bozulabilecek bir kamera sistemi bizler için zaman ve para kaybı anlamına gelir. Almak istediğimiz kameranın, olumsuz şartlara karşı testlerden geçer not almış olması gerekir.

Bebek kamerası gibi önemli sistemlerin mutlaka iki yönlü ses özelliğinin olması gerekir. Bu özellik sayesinde bebeğin çıkardığı sesleri duyabilir ve ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin bir bakıcı eşliğinde büyüyorsa, evinize kuracağınız kamera sistemleri onların güvenliğini en üst seviyede tutmamızı sağlar. Bakıcı kamera sistemi sayesinde kayıt alarak cep telefonunuzdan ve evdeki televizyonunuzdan bebeğinizi takip edebilirsiniz.İstediğiniz her an canlı görüntüye ulaşabilirsiniz.

Eğer taşınabilir bir kamera sistemi ihtiyacımız varsa, pil kullanım süresi dikkate alınması gereken en önemli özelliklerdendir. Pil destekli kamera sistemleri bütün gün veya sürekli kayıt yapmak için tasarlanmamışlardır. Bunun yerine sadece hareket algıladıklarında çalışırlar. Taşınabilir kameralar hareketin az olduğu yerlere yani hareket sensörlerinin sürekli çalışacakları yerlere yerleştirilmemelidir. Bu yüzen taşınabilir bir kamera sistemi alacaksanız mutlaka akıllı hareket sensörüne sahip ve iyi bir pil ömrü sunan kamera sistem almanız gerekir.

Almayı düşündüğünüz kamera sistemlerinin takip edilebilirliği ve gerekli kontrollerin yapılabilmesi açısından bir mobil uygulamaya sahip olması gerekir. IP Kamera sistemlerine bağlı olan mobil uygulamalar sayesinde nerede olursanız olun kamera sistemlerini denetleyebilir ve istenmeyen durumların hızlıca önüne geçebilirsiniz. Kablosuz kamera sistemleri evinizdeki internet ağına bağlı olarak çalışır. Kapalı devre kamera sistemi özellikleri bakımından en çok tercih edilen kamera sistemidir. Kamera sistemi kurulumu açısından da çok basit bir yapıya sahiptir.

Kamera sistemi fiyatları içerdiği özellikler ve materyal yapısına göre değişkenlik gösterir.