Kaliteli Video Çekmek İçin İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Kaliteli Video Çekmek İçin İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Kaliteli Video Çekmek

Videoların içeriği farklı olsa da ulaşılmak istenen hedef aynı: Kaliteli video çekmek. Bu noktada sizin de püf noktalarına ihtiyacınız varsa yazımız tam da size hitap ediyor.

Türkiye’de el kameraları 1990’ların sonlarına doğru yaygınlaştı. 1999’dan beri Türkiye’deki kısa filmlerin neredeyse tamamı el kameraları ile çekiliyor. Teknolojideki evrim sayesinde kameralar sinema dışındaki amaçlar için kullanılmaya başlandı. Sosyal medya kullanıcısındaki artışın da etkisiyle video formatındaki dijital içerikler yaygınlaştı. Öyle ki “vlogger” mesleği türedi. Kimileri hobi olarak kimileri gelir elde etmek için video içerik üretiyor. 

Akıllı telefonların özelliklerinin gelişmesi ve DSLR alanındaki gelişmeler video kamera tercihlerini etkilemiş olsa da özellikle profesyonel kişilerin tercihi video kameralardan yana oluyor. Üstelik satışı en çok yapılan elektronik ürünler arasında kamera ve fotoğraf makineleri bulunuyor.

Doğru kamera tercihi

Videonun kaliteli ve iyi olabilmesinin koşulu tripod ve kamera gibi doğru ekipmanlara sahip olmaktır. Bunun için de kullanım amacınızı belirlemeniz ve bu doğrultuda seçim yapmanız gereklidir. Kamera sürekli güncel tutulması zor bir üründür. Dolayısıyla seçimizi yaparken kullanım alanı ve çözünürlük gibi detaylara dikkat etmelisiniz.

Hobi ve turistik amaçlı video içerik üretmeyi planlıyorsanız küçük boyutlu, taşıması kolay handycam modelleri tercih edebilirsiniz. Hem fotoğraf, hem de film çekmek istiyorsanız ve çok fazla bütçeniz yoksa giriş seviyesi olarak değerlendirilen kompakt ve yarı profesyonel makinelerin aynasız olan modellerini tercih edebilirsiniz. Geneli 720p ve 1080p çözünürlükte kayıt yeteneğine sahip olan kompakt ve yarı profesyonel makineler, özellikle de öğrenme aşamasındakiler için iyi bir alternatiftir. Fotoğraf ve film çekimi konularında bilgi sahibiyseniz HD ve Full HD 24 fps, 25 fps ve 50 fps kayıt yetenekleri olan DSLR fotoğraf makineleri tercih edebilirsiniz. DSLR gövdelerde ses kaydı özellikleri oldukça gelişmiş olduğundan harici mikrofon da bağlayabilirsiniz.

Prodüksiyon şirketinin işleri için kameraya ihtiyaç duyuyorsanız dijital sinema kameraları tercih etmelisiniz. Kısa film, reklam filmi çekme amacıyla kamera arayışındaysanız netleme hızları gayet iyi olan aktüel kameraları tercih edebilirsiniz. Vloger olarak kamera kullanacaksanız katlanabilir tripodla set halinde sunulan Youtuber kameraları işinizi görecektir.

Kullanıma göre çekim modları seçin

Çekim modlarını ne zaman kullanacağınıza doğru karar vererek kaliteli videolar çekebilirsiniz. Örneğin hareketsiz bir videoyu slow motion kullanmak videonun sıkıcı olmasına neden olacaktır. Dans yapan insanlar, şelale akışı gibi konularda slow motion kullanmak, güneşin doğuşu ve batışı gibi anlarda ise fast motion kullanmak doğru olacaktır.

Açıyı iyi ayarlayın

Açının iyi ayarlanması çekilen videoların kalitesinde büyük etkiye sahiptir. Kamera karşısında konuşma yapıyorsanız belden baş üstüne kadar çekim yapmalısınız. Yakın plan çekimlerde hisleri ve duyguları vurgulamak için çene ve alın arası çekim yaparak gözlere odaklanabilirsiniz. Seyahat videoları için çekim yapıyorsanız yaratıcı açılar yakalamalısınız. Örneğin, pencereden bakan kamera etkileyici manzaralar anlamında gelir.

Fon müziği seçimini doğru yapın

Fon müziği seçimi video içeriğin daha etkili hale gelmesini sağladığından fon müziği seçimini aceleye getirmeyin. Ücretsiz telifsiz müzik bölümleri olan stok sitelerinden tür ve ruh haline göre müzik seçimi yaparak bu müziği fonda kullanabilirsiniz.

Ekipmanlarınızı tanıyın

Ekipmanların sunduğu tüm özelliklerden yararlanarak verim alabilmek için kameranızın, lenslerinizin, mikrofonlarınızın nasıl özelliklere sahip olduğuna hakim olmalısınız. Örneğin, su geçirmeyen aksiyon kamerası sahibiyseniz su altına inerek ilgi çekici video içerikler sunabilirsiniz.

Görüntülerinizi renklendirin

Görüntülerinizi renklendirerek görüntülerinizde büyük farklar yaratabilirsiniz. Sıradan görüntüleri bile sinematik havaya büründürebilirsiniz. Geçiş efektleri ve yazı efektleri gibi efekt çeşitlerinden de yararlanarak daha izlenebilir videolar ortaya çıkarabilirsiniz.

Sabitleyici ekipmanlar kullanın

Slow motion modeu ile yavaşlatılan görüntüler sarsıntıların etkisini azaltsa da bu modu her videoda kullanmak uygun değildir. Sallanan kameradan çıkan görüntüler kaliteli olamayacağından tripod veya monopod kullanarak kameranızı sabitleyebilirsiniz.