Ürün İnceleme: iPhone X Serisinin En İyisi: iPhone Xs Max

Ürün İnceleme: iPhone X Serisinin En İyisi: iPhone Xs Max

iPhone Xs Maxmain

Efsane bir ekranla gelen Apple’ın yeni iPhone Xs Max, elinizden bırakmak istemeyeceğiniz bir telefon. Adında da geçtiği gibi, her şeyin maksimumunu sunan bir cihaz! Telefon pazarının yeni efendisi iPhone Xs Max, tüm yönleriyle mercek altında!

iPhone X hakkında en sık duyduğum şikayet, 5,8 inçlik ekranının yeterince büyük olmamasıydı. Geçen sene, büyük ekran tutkunları, özellik sıkıntısı çeken iPhone 8 Plus‘ta karar kılmak zorunda kalmışlardı. Durum bu sene farklı: En büyük ekranla gelen Apple iPhone Xs Max, Face ID gibi pek çok kaliteli özellikle dolu dolu geliyor. Eski Plus modellerden kurtulmak isteyenler için mükemmel bir seçenek.

Uzun bir süreden beri ilk defa, yeni çıkan iki üst seviye iPhone telefonu arasında seçim yaparken özellikleri hesaba katmak zorunda kalmıyorsunuz. Geçmişte Plus modeli yerine normal modeli seçtiğinizde dual kamera gibi bazı özelliklerden feragat etmek durumunda kalıyordunuz. iPhone Xs ve iPhone Xs Max iler bu problem ortadan kalkmış bulunuyor. İki telefon da aynı özelliklere sahip ve aradaki birkaç fark ise aşağı yukarı ekran ve pil boyutundan ibaret. Bununla beraber, geçen senenin iPhone X tasarımıyla karşılaştırdığınızda gene çok az fark göreceksiniz.

Artık kendini kanıtlamış köşeden-köşeye tasarıma ön yüzdeki TrueDepth kamerasına ait çentik eşlik ediyor. Face ID için kullanılan bu minik kamera sayesinde bir bakışınızla kilidi kaldırabiliyorsunuz. Bu teknik eskiye nazaran biraz daha hızlı ama hız farkı gözlemlenebilir bir oranda. Face ID hala bir akıllı telefonda bulabileceğiniz en güvenli yüz tanıma teknolojisi olma özelliği taşıyor. Bu özelliği kullanmak, parmak izine dayanan geleneksel biyometrik tarama sistemine göre çok daha keyifli.

İncelediğimiz modelin, yeni bir seçenek olan altın rengi oldukça zarif bir görüntü veriyor. Ayrıca iPhone X’den kalan Uzay Grisi ve Gümüş renk seçenekleri de sunuluyor. Parlak ve çarpıcı kenarlar sayesinde elinizde adeta bir altın kültçe tutuyormuş gibi hissediyorsunuz. Sırt kısmı ise beklenmedik biçimde pembemsi. Telefonun sırtı her zamankinden daha minimal ve altın rengi değişik ışık koşullarına göre ton değiştirme eğilimi gösteriyor.

Bu telefonda her şey maksimum!

Şahin bakışlı gözlemciler özellikle bir tasarım farkına dikkat edecekler: En alt kısımda, sol taraftaki deliklerin sayısını yediden dörde indirmiş. Bunun nedeni artık bir anten şeridinin de yer kaplamasından kaynaklanıyor. Bu  anten, daha hızlı ve güçlü İnternet bağlantısı sağlayan yeni 4×4 MIMO (çoklu girdi, çoklu çıktı) sisteminin bir parçası. SpeedSmart uygulaması aracılığıyla yaptığımız pek de bilimsel olmayan hız testlerimizde iPhone X’imizin indirme hızı 64 Mbps etrafında yoğunlaşırken, gönderme hızımız ise 14 Mbps dolaylarında gerçekleşti. Buna karşılık, iPhone Xs Max, 82 Mbps indirme hızına ve 15 Mbps de gönderme hızına ulaştı. LTE bağlantıları kesinlikle daha hızlı olsa da, günlük kullanımda aman ama fark yaratmayacak seviyelerde.

Bunlar dışında geriye kalan her şey neredeyse aynı. Cam kısım her zamankinden daha sağlam ama kılıf kullanmıyorsanız hala tam bir parmak izi mıknatısı. Paslanmaz çelikten imal edilmiş olan çerçeveye dokunması hoş. Ayrıca bu çerçeve, iPhone XR ve iPhone 8 Plus’ta kullanılan alüminyumdan daha kuvvetli.

iPhone Xs Max ile home düğmesi olmayan bir iPhone kullanacak olan pek çok kişiden biri de siz olabilirsiniz. Bu yüzden işaretli navigasyon sistemine alışmak belli bir süre alabilir. Bana kalırsa bu fazla bir zaman almayacak çünkü yeni sistem ile iOS’u kullanmak oldukça sezgisel. En azından Google’ın Android 9 Pie ile sunduğu yeni işaret kontrollerinden çok daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Öte yandan iPhone Xs Max’in büyük ekranı aynı zamanda onu en zor kullanılan iPhone telefonu yapıyor. Evet, telefonun gövde boyutu aşağı yukarı iPhone 8 Plus’ınkiyle aynı. Fakat ekran boyu daha uzun olduğu için Denetim Merkezi veya Uyarı Merkezi’ni açmak, ya da herhangi bir uygulamada geri tuşuna basmak için tek elle tepeye ulaşmak zor oluyor; tabi hayli uzun bir başparmağa sahip değilseniz. Bu yüzden Erişilebilirlik özelliğini kullanarak ekranın tepesini ortaya çekebilirsiniz ama çoğu iPhone XsS Max kullanıcısının bununla uğraşacağını pek sanmıyoruz.

Büyük ekran büyük rahatlık

Aynı zamanda da, iPhone Xs Max’i avucunuzda tutup 6,5 inçlik devasa ekranına seyretmeye başladığınızda farklı bir his deneyimliyorsunuz. Ekran arazisi o kadar geniş ve engin ki, bu ferah ortamın tadını çıkarmadan telefonu cebinize koymak neredeyse imkansız. Dizi ve film izlemek için mükemmel bir tercih; özellikle de arkasındaki Dolby Vision ve HDR10 gibi özellikler düşünülünce. İtiraf etmek gerekirse, bu iki özelliği iPhone X’de de bulmak mümkün ama Apple’a göre Xs Max’in yeni ekranının dinamik aralığı çok daha iyi. HDR desteği sunan Iron Fist dizisinin ikinci sezonundan birkaç bölümü Netflix aracılığıyla izledik. İzlenimlerimizde, karanlık sahnelerdeki ayrıntıların sorunsuz bir şekilde daha kolay seçildiğini fark ettik. Test ettiğimiz Bright filminde ise renk zenginliği kolayca dikkat çekiyordu. Dahası, iyileştirilmiş hoparlörler sayesinde daha geniş bir stereo ses elde ediliyor. Bu hoparlörler dışarıda olsanız bile yeterince yüksek bir ses düzeyi veriyor ve dikkatinizin dağılmasının önüne geçiyor. Fakat aşırı gürültülü bir ortamda etkisini yitiriyorlar.

Ekranın OLED olmasının en büyük faydası, derin, mürekkep gibi siyah katmanların tadını çıkarabilmek. İnç başına 458 piksel düşüren 2.688 x 1.242 değerindeki çözünürlük, ekrana olumlu bir keskinlik katıyor. Gözlerinizi ayıramayacağınız bu telefonu bol ışıklı gün ışığında ve güneş altında kullanmak herhangi görünürlük sorunu çıkarmasa da, bazı durumlarda parlaklığı makslamak zorunda kaldığımızı ekleyelim. True Tone teknolojisi tekrar bizlerle ve bu durumdan çok memnunuz. Ortam ışığına göre ekran tonunu değiştiren bu teknoloji sayesinde ekranı izlemek hoş bir his uyandırıyor.

Performans çok iyi, iOS 12 de cabası!

iPhone Xs Max’e güç veren A12 Bionic işlemcisi, 7 nanometre usulüyle inşa edilen ilk mobil Apple işlemcisi olma özelliği taşıyor. Apple, 6,9 milyar transistöre ev sahipliği yapan bu işlemcinin, geçen senenin A11 Bionic işlemcisinden daha az enerji tüketmesine rağmen çok daha güçlü bir performans sunduğunu söylüyor. Makine öğrenimi görevleri için Neural Engine teknolojisini barındıran işlemci, Apple’a göre, iPhone X’den        6 tane daha fazla çekirdeğe sahip (toplamda sekiz tane) ve saniyede 5 trilyon işlem yürütebiliyor. Bu rakamları sindirmesi biraz zor olabilir ama bu telefonun şu an piyasada bulunan en güçlü akıllı telefon olduğuna emin olabilirsiniz.

Telefon üzerinde AR Robot isimli bir artırılmış gerçeklik (AR) oyunuyla beraber, grafiksel olarak ağır Asphalt 9: Legends ve Alto’s Odyssey oyunlarını da oynadık. Tüm bu deneyimlerimizde hiçbir takılmayla karşılaşmadık. Hatta bu oyunları oynarken; mesaj yazma, belge oluşturma ve takvim günlüğü hazırlama gibi görevleri gerçekleştirdiğimizde bile tek bir sorun yaşamadık. Kısacası, performansla hiçbir sorun yaşayamayacaksınız.

Test uygulamalarıyla elde ettiğim sonuçlar şöyle: AnTuTu 3DBench: 315.174 / Geekbench 4 CPU: Tek çekirdek 4.827, çok çekirdek 11.458

Bu rakamlar, bir akıllı telefonda gördüğümüz en yüksek değerler. Bu testlerde iPhone Xs, AnTuTu’da biraz daha yüksek bir puan aldı ve ikinci sırada da 273.992 AnTuTu skoruyla Samsung’un Galaxy Note 9’u yer aldı. Bu testler, güncel kullanım performansı için çok iyi bir ölçüm olmayabilir ama Apple’ın yeni iPhone’larının ham gücü hakkında iyi bir fikir edinmenizi sağlıyorlar.

Harika bir pil performansına ayrıca Apple’ın yeni mobil işletim sistemi olan iOS 12 eşlik ediyor. Yeni iOS 12 özelliklerinde en çok hoşumuza gidenler arasında; uyarılarla uğraşmayı kolaylaştıran gruplu uyarı sistemi, kendi görüntünüzle Animojiler oluşturabileceğiniz Memojis ve gerçekten de faydalı tavsiyelerde bulunan Siri Suggestions özellikleri yer alıyor.

Tam bir kamera telefonu!

Kameraya kağıt üzerinde bakıldığında, iPhone X’de kullanılanla aynı olduğu sanılabilir. Fakat daha dikkatli incelendiğinde pek çok önemli geliştirmelerin sunulduğunu görüyoruz. Dual kamera sistemi aynı: f/1,8 diyaframlı 12 megapiksel standart lens ile beraber f/2,4 diyaframlı gene 12 megapikselli bir telefoto lens. İkisi de optik görüntü dengeleme özelliğine sahip ve 60 kare/saniyede 4K video çekme yeteneğine sahipler. Görüntü algılayıcısı artık daha büyük olduğu için düşük ışık koşullarında daha iyi sonuçlar veriyor.

Her zaman olduğu gibi, fotoğraf çekme anında bir takılma yaşamıyorsunuz. Kamera uygulaması hızlı başlıyor, kullanımı kolay ve hızlıca fotoğraf çekiyor. Fotoğraflar genellikle ayrıntılarla bezenmiş iyi renklerle dikkat çekiyor. Hatta bu ayrıntılar düşük ışıklı ortamlarda bile kendini belli ediyor. Özellikle bir alandaki dramatik geliştirmeler öne çıkıyor ve bunun tek sorumlusu Smart HDR teknolojisi. Bu teknikle kameranın deklanşörüne bastığınızda birden fazla fotoğraf çekiliyor. Değişik pozlamalar kullanılarak çekilen bu fotoğrafların en iyi kısımları tek bir karede biraya getiriliyor ve süper bir ‘Voltron’ fotoğraf oluşturuluyor. Smart HDR, özellikle yüksek kontrast senaryolarında harika bir çözüm sunuyor.

Apple ayrıca Portait Mode ve Portaid Lighting özelliklerinde de güçlü geliştirmeler yaptığını söylüyor fakat bana göre en büyük farkı Smart HDR özelliği yaratıyor. İyileştirilmiş portre modunun yanında dikkat çeken bir diğer özellik de Depth Control. Portre moduyla çekilmiş her fotoğrafı değiştirmenizi sağlayan bu özellik ile buğu yoğunluğunu ayarlıyorsunuz ya da isterseniz buğuyu tamamen kaldırabiliyorsunuz. Apple ayrıca iPhone Xs Max ile çekilen videoların dinamik aralığını da güçlendirdiğiniz söylüyor ve sonuçlar gösteriyor ki bunda çok haklılar. Görüntü dengeleme hala güçlü ama gözü en çok çeken doygun renkler oluyor; son derece doğal ve gerçekçi gözüküyorlar. Bir de stereo kayıt yeteneği bulunuyor ki bu da iyi bir katkı.

Pili uzun süre dayanıyor

2018’in iPhone’ları arasında en büyük pil ömrüne sahip olan modeli, 3.174 mAh kapasitesiyle iPhone Xs Max oluşturuyor. Testlerimizde, içinde müzik dinleme, fotoğraf çekme ve bol bol web/sosyal medya taramayı içeren ortalama bir kullanımla pil ömrü yüzde 100’den yüzde 80’e bir saatte geriledi. Pil ömrü üzerinde daha ayrıntılı testler yapmamız gerekecek ama pil ömrü konusunda bir problem yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Kablosuz şarj teknolojisi de bulunuyor ve iPhone X ya da iPhone 8 modellerinden biraz daha hızlı şarj ediyor. Her ne kadar hız farkı gözlemlenebiliyor olsa da, yüzde 20’de 100’e çıkmanız için iki saat veya biraz daha fazla bir süreye ihtiyaç duyuyorsunuz. iPhone Xs Max’in hızlı şarj özelliği bulunsa da, telefonla beraber şarj kablosu gelmemesi bende hayal kırıklığı yarattı.

Artıları

  • Baş döndürücü, devasa OLED ekranıyla
  • Güvenilir pil ömrü
  • Kusursuz performans
  • Şık tasarım ve güzel gövde
  • Smart HDR, kameraya çok şey katıyor

Eksileri

  • Tek elle kullanması zor
  • Pahalı
  • Hızlı şarj kablosu ya da kulaklı jakı adaptörüyle gelmiyor

GittiGidiyor Apple iPhone X İnceleme!

Apple’ın en çok beğenilen ürünlerinin başında gelen iPhone X’i daha yakından tanıyalım! iPhone X hakkında merak ettiğiniz yenilenen tasarımı, üst seviye özellikleri ve tüm teknolojik donanımları GittiGidiyor Blog Teknoloji Editörü Erdal Kaplanseren sizler için inceledi!

iPhone Xs Max
Tasarım 10
Ekran 10
Kamera 10
Batarya 10
Teknoloji 10
Fiyat 7
Summary
Apple'ın medarı iftiharı ve telefon pazarının yeni efendisi iPhone Xs Max, her konuda en iyisini sunmayı hedefleyen bir ürün.
9.5
Muhteşem
User Rating : -31.2 (2 votes)